Vyhľadávanie na blogu

Zdravotné problémy - soplíky a kašeľ u detí

Pulibkované: 18.08.2016 15:31:41
Kategórie: Články a zaujímavosti , Kašeľ, nádcha, chrípka, horúčka , Zdravotné problémy a ich riešenie

Zdravotné problémy - soplíky a kašeľ u detí

Poznáte to. Po lete sa začne ochladzovať počasie, teplé slniečko vystrieda studený vietor, deti nastúpia do škôl a škôlok, ľudia sa začnú viac zdržiavať v interiéroch a spoločných priestoroch......a naše deti sú z toho zrazu v jednom kolotoči chorôb. Kašle, soplíky, či náhle horúčky sú bežnou každodennou realitou mnohých rodín počas celej zimy až do prvých jarných dní. Je pochopiteľné, že z toho máte ako rodičia obavy a chcete svoje dieťa chrániť. My vám dnes poradíme, čo z prírodnej lekárničky posilní imunitu vašich detí najlepšie.

V prvom rade – najdôležitejšia je strava.  S príchodom jesenného obdobia odporúčame zaradiť do jedálnička viac surového ovocia a zeleninystrukovínpohánky. Siahnite po lokálnej cibuli, cesnaku či kvasenej kapuste. Základom dobrej imunity je trávenie, ktoré nie je zaťažené a funguje spoľahlivo, preto doprajme svojmu telu ľahké, dobré stráviteľné jedlá. Nezabudnime na obľúbené potraviny našich starých mám – med, ktorý výborne chráni pred chorobami hrdla a kyslá kapusta s enormným obsahom vitamínu C. Do jedla odporúčame pridať rastlinné oleje – hlavne ľanový, mandľový a olivový a obmedziť príjem mäsa a tiež zredukovať mliečne výrobky. Cesnak, cibuľa a chren sú potraviny, ktoré sa nám možno ťažšie darí do detí dostávať, avšak pri posilňovaní imunity na ne netreba zabúdať. Odporúčame vám napríklad vyrobiť si cibuľový sirup – nakrájanú cibuľu s čiernou reďkovkou zalejeme medom a necháme v chladničke odstáť niekoľko hodín. Zmes podávame deťom každý deň aspoň jednu lyžičku. Je to tiež skvelá prvá pomoc pri akútnom kašli a zápaloch hrdla. Rovnako ako neprekonateľný liek z domácej lekárničky - tymiánový sirup:

Tymiánový sirup výborný na vykašliavanie, keď ste zahlienení (veľmi podobný bylinkovým z lekárne - ale tento je domáci, takmer zadarmo a je bez konzervantov - preto Vám nevydrží dlho o radšej si ho pripravte vždy čerstvý a uskladnite v chladničke):


Tymiánový sirup: 20 dkg trstinového cukru, varíme cca 20 min s 1/4 l vody, potom do toho vsypeme celý sáčok sušeného tymiánu (môže byť samozrejme aj čerstvý - to je ešte lepšie, ale sušený je poruke aj v zime :), vychladíme a scedíme. Iná alternatíva: Môžete dať do vody iba 10 dkg  cukru a po uvarení a vychladnutí ešte 10 dkg medu.

 

Nepodceňujme tiež pohyb na čerstvom vzduchu, čo je dôležité zvlášť pre deti, ktorým sa imunita práve formuje. Každodenná prechádzka, hoci aj krátka, by mala byť pre nás samozrejmosťou v každom počasí. Je nevhodné deti príliš obliekať, aj keď mnohí rodičia si myslia opak.  Namiesto hrubých svetrov zvoľme radšej vrstvovité oblečenie, ktoré vieme pri zmenách teplôt regulovať – odoberať a dopĺňať. Vyvarujte sa tiež prehriatých priestorov, hlavne v noci by detičky nemali mať v spálni príliš teplo, odporúča sa teplota v rozmedzí 18-20C.

Už na začiatku školského roka odporúčame deťom nasadiť posilňovaciu imunitnú kúru s Echinaceou. Pre optimálne výsledky sa odporúča dávkovať jednu malú lyžičku echinacey denne aspoň počas dvoch, ideálne troch týždňov a potom si dať niekoľkotýždňovú prestávku. Takto zásobený organizmus by mal v zdraví vydržať prvé hromadné várky ochorení, ktoré zväčša prichádzajú začiatkom novembra. Okrem echinaceovej kúry doporučujeme doplniť do jedálnička aj hlivu ustricovú, či už do jedál, alebo aj vo forme tinktúry, ktorú si môžeme vyrobiť aj doma.

Rakytník je svojou chuťou a výzorom predurčený stať sa obľúbenou pochúťkou pre naše ratolesti. Sušený ho môžeme deťom pridávať napríklad do jogurtov, konzumovať môžu aj rakytníkovú šťavu. Tento produkt skvelo dopĺňa vitamíny A, C a E.

Chlorella – odporúča sa používať až pre deti, ktoré majú viac ako tri roky a to najviac 5 tabliet denne. Pomôže detoxikovať organizmus, je výborným antioxidantom a zdrojom vitamínov B, E a zinku. V zime je tiež vhodné zvýšenie dávky železa a horčíka, ktoré chlorella tiež obsahuje.

Imunitu výborne podporia aj bylinné čaje. Pre detský organizmus odporúčame čaje z lipy, bazy, malinových listov, tymiánu. V jesennom období si pri prechádzkách v prírode nazbierajte s detičkami šípky, tie následne usušte a v zimných mesiacoch si z nich pripravte spoločne šípkový čaj. Šípky sú významným zdrojom vitamínu C.

 

Ak už nás, alebo naše dieťa postihne vírusové ochorenie, najlepšie je nespanikáriť a dať telu priestor, aby si s ochorením poradilo najskôr samé. Podporiť ho môžeme upokojením životného tempa, zaľahnutím do postele, bylinkovými čajmi a prísunom čerstvého ovocia a štiav. Zvýšená teplota je dobrým znamením, že naše telo bojuje a odporúčame ju nezrážať, ak nedosahuje vysoké hodnoty /nad 38,5/ a to dokonca ani u detí. Len pri zvýšenej teplote sa vírusy prestávajú množiť a naše telo sa môže liečiť, preto niekedy krátke a intenzívne vypotenie sa pri teplote pomôže viac ako bezhlavé užívanie liekov. Pri vysokých teplotách sú vhodné zábaly a kúpele vo vlažnej vode. Sťaženému dýchaniu uľaví aj aromaterapia – do aromalampy skúste nakvapkať niekoľko kvapiek eukalyptového, alebo tymiánového prírodného oleja a nechajte deťom v izbičke horieť počas zaspávania. Pomôže vám aj levanduľový, smrekový, či čajovníkový olej.

Do aktivít v chladnom počasí odporúčame zaradiť aj kúpanie, otužovanie, prípadne aj saunu.

Takto vyzbrojený detský organizmus by mal preplávať zimnými mesiacmi bez väčších problémov.

Produkty, ktoré odporúčame pre deti:

na posilnenie imunity a obranyschopnosti a tiež ako prevencia:

včelí peľ

echinaceový sirup

šípkový čaj

hliva ustricová

néti konvička

pri soplíkoch, začínajúcom kašli:

aromalekárnička na dýchacie cesty

+ keramické slniečko

čajík usmrkanček

tinktúra kapucínka

vitamín C s postupným uvoľňovaním

eukalyptový balzam

Pridať komentár