Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Zachráňme svet bez výhovoriek :)

Publikované 2016-08-03 1017
Obľúbené0

Žiť zdravý životný štýl nie je len o tom, čo dávame do seba, ale aj to čo dávame na seba a ako sa chováme k prírode, ktorá nám dáva toľko liečiv.

Dnes dosiahol počet fanúšikov na FB stránke Babičkinej záhrady krásnych, vyše 47.000 priateľov. Nie som síce zberateľ lajkov, nerátam denný nárast a môže mi byť v podstate jedno či je lajkov 100 alebo 10.000, pretože to nezmení nič na tom, čo robím. Stále to budem robiť s rovnakým nadšením, radosťou a energiou.

Dnes som však za týmto číslom uvidela každého z vás - všetkých, ktorí môžu zmeniť svoj kúsok sveta okolo seba. Vždy ma zamrzí, keď vidím, ako mediálne známa a uznávaná, obdovivovaná a kopírovaná osoba s veľkým vplyvom na ľudí nevyužije svoju osobu a popularitu pre dobro ľudí, prírody, našej záchrany, pre vytvorenie lepšieho sveta. Skôr pre vlastný prospech a podporu reklamnej značky.

Ja mám teraz pred sebou vyše 45.000 duší a väčšina z vás už isto chápe, že žiť zdravý životný štýl nie je len o tom, čo dávame do seba, ale aj to čo dávame na seba a ako sa chováme k prírode, ktorá nám dáva toľko liečiv. Pri rozhovoroch a prednáškach v komunikácii s vami vidím ako oveľa ohľaduplnejšie pozerá na prostredie okolo seba človek, ktorý začal zdravšie žiť. Že už to nie je len o tom, vybrať si kvalitné potraviny.

Všetko so všetkým  súvisí... Ľudia, ktorí začnú zdravšie žiť, zrazu si pozornejšie vyberajú potraviny, následne si ich vedia  s oveľa väčšou radosťou  a noblesou vychutnať, majú zo seba zrazu dobrý pocit, "čistí" sa im hlava, sú otvorenejší novým veciam, chcú skúšať nové chute, vône, hľadajú nové zážitky, zaujímajú sa už aj o to, čo aplikujú na svoju pokožku. Vedia si viac ceniť kvalitu a tak s úctou a obdivom hľadia na ľudí, ktorí sa rozhodli vyrábať skutočnú kvalitu z lokálnych surovín. Vtedy začnú podporovať domácich výrobcov. Dokážu byť citlivejší ku  svojmu telu aj okoliu, všímajú si, čo im robí dobre, získavajú späť svoj vlastný zdravý rozum, ktorý bol rokmi otupený médiami a reklamou. Pochopia, že príroda im dokáže poskytnúť upokojenie aj energiu, že v tichu a meditácii prídu na najlepšie myšlienky, že poznanie pravdy je na dosah ruky.  S nadšením sa púšťajú do každej dobrej knihy, pretože pochopili, že múdri ľudia pred nami prešli podobným hľadaním a otázkami ako my a svojimi slovami položenými na papier podávajú pomocnú ruku tým, ktorí prišli po nich. S obdivom pozerajú na každú bylinku,  ktorá je pre nás darom, ktorá tu ticho čaká, kedy pre nás príde správny čas v našom vnímaní  a poznaní a použijeme ju. Ľudia, ktorí prešli takýmto prechodom, dokážu byť tolerantnejší a chápavejší k ostatným,  pretože sami najlepšie vedia ako cestou museli prejsť, aby sa dostali do tohto štádia svojho poznania. A hlavne sú úctivejší nielen k ľuďom, ale aj prírode samotnej.  A tak by to malo byť. Buďte ohľaduplní a pozorní k tomu, čo nás živí. K prírode.

Svet sama nezachránim, ale pokúšam sa o to denne :), pridajte sa, každý musí začať od seba. Jeden dobrý skutok vedie k ďalšiemu. Začnime myslieť globálne a konať lokálne.

A čo robím v ekológii ja ? Nežijem dokonalý indiánsky život, ale robím, čo je v mojich silách a hľadám vždy tie najlepšie alternatívy a možnosti, ktoré mám k dispozícii:

* Podporujem domácich výrobcov,  nie som spokojná so svojim zoznamom, neustále ich hľadám, chválim, vyjadrujem obdiv a motivujem.

* Nepodporujem veľkochov a týranie zvierat. Kupujem vajíčka, mlieko, syr od svojich známych alebo susedov. Nie vždy je to možné, ale tak ako nepotrebujem jahody vo februári, nepotrebujem ani ovčí syr, ak momentálne nie je. Nenechám sa zlákať tým v obchode baleným do umelehmotných obalov. Pestujem, rozmnožujem a darujem všetko, čo sa zo záhrady dá.

* V obchodoch nepoužívam igelitky, mám textilnú tašku alebo použijem krabice, ktorých je v obchode vždy dostatok.

* Triedime odpad na papier, sklo a umeliny. Aj bez toho zostáva v koši toho viac ako dosť.

* Bio odpad z kuchyne sa vracia späť do prírody na hnojisko.

* Eliminovala som používanie kozmetiky na minimum. Postačí nám mydlo, prírodná pleťová voda a šampón v recy balení od domácich výrobcov. Naučili sme sa doma vyrábať prostriedky z olejov a masiel na telo, pery aj vlasy :)

* Difúzery, rozprašovače a osviežovače vzduchu sme nahradili aromaterapiou a éterickými silicami v sklenných fľaštičkách.

* Domácnosť čistíme octom, citrónom a sódou bikarbónou + používame v prostredí ľahko odbúrateľnú ekodrogériu.

* Vyrábame domáce liečivá, sirupy, tinktúry – šetríme životné prostredie aj výdavky farmafiriem :)

* Vždy , keď je možnosť voľby, kupujem produkty v recyklovateľných obaloch (a také nachádzam väčšinou u domácich výrobcov, čím  zabijem 2 muchy jednou ranou)

* Ak už vrecko  v obchode musím použiť napr. na pečivo, zrecyklujte ho ako sa len dá – rukavicu na pečivo v záhrade alebo na upratanie po psíkovi na prechádzke

* Jogurty v kelínkoch nahradzujeme tými v skle z farmy – priaznivý dopad na životné prostredie aj zdravie

* Počas sezóny veľa mrazíme ovocie , zeleninu aj bylinky – do opakovane používaných obalov, šetríme zdravie, peniaze aj životné prostredie.

* Balíky v našom e-shope balíme do použitých krabíc. Nešetríme tým svoju peňaženku o 0,10€ ! Šetríme životné prostredie, na vypchávanie balíkov používame noviny a skartovaný papier. Ak nám dodávateľ posunie tovar v igelitových obaloch, využijeme ich na ďalšie balenie.

 

Zachráňme teda svet bez výhovoriek!  ....že sa to nedá, že to nemá zmysel, že zmena jedného človeka, nezachráni nás všetkých, že načo triediť, keď ostatní netriedia. Začnime od seba !

 

Máte ďalšie tipy ako chrániť životné prostredie? Je niečo čím ste dokázali pomôcť prírode, ktorej sme súčasťou? Budeme vďační za každý tip v komentároch nižšie :)

Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa