
Výroba bylinkovej tinktúry doma
Bylinkové tinktúry patria do lekárničky každej rodiny. Vyrobiť si ich viete z byliniek z vašej záhrady alebo z našej predajne. Ako? Rýchlo a jednoducho. Pozrite sa :)
Výroba tinktúry doma – aké by nemali chýbať vo vašej lekárničke
Tinktúra je druh tekutého liečiva – výluh získaný z byliniek extrakciou vhodného rozpúšťadla. Macerovaním sa uvoľnia všetky prospešné látky na potrebnú liečbu. Takmer zo všetkých liečivých byliniek je možné dostať tinktúru. Veľkou výhodou macerátov je dlhá životnosť. Pri vhodnom skladovaní vydržia aj niekoľko rokov.
Tinktúry si môžeme rozdeliť na dve kategórie :
- na vonkajšie použitie
- na vnútorné použitie
Výroba tinktúry je veľmi jednoduchá záležitosť. Najdôležitejšou ingredienciou sú nasušené alebo čerstvé bylinky v podobe kvetov, listov, vňate, plodov alebo koreňa. Ďalšou zložkou je 25-60% alkohol. Ako vhodnú variantu môžete použiť lekárenský lieh, ktorý kúpite v ktorejkoľvek lekárni alebo namiesto neho môžete použiť kvalitnú rožovku či vodku, teda biely alkohol bez chute a zápachu. Okrem týchto dvoch ingrediencií je dôležitá vhodná nádoba. Najlepšia je sklenená a v tmavej farbe, ktorú je pred použitím potrebné sterilizovať. Macerovať budete pár týždňov, počas ktorých macerát nevystavujeme slnku.
Recept na výrobu tinktúry závisí od samotnej bylinky a dĺžky jej macerovania.
Základný recept : Nadrobno nakrájanú rastlinu dáme do uzatvárateľnej nádoby (sklenenej alebo keramickej), zalejeme alkoholom (aspoň 1cm nad bylinu – ak by nebola dostatočne ponorená môže sa stať, že začne oxidovať). Tinktúru premiešame, nádobu uzavrieme a uskladníme na tmavom mieste pri izbovej teplote na požadovanú dobu. Doba výluhu je zväčša 14 dní avšak poznáme bylinky, ktoré na maceráciu potrebujú podstatne dlhší čas. Napr. pri pagaštane konskom sú to už 3-4 týždne. Ak extrahujeme listy, treba nádobu každý deň pretrepať, pretože listy zvyknú plávať na povrchu. Po uplynutí doby precedíme (prefiltrujeme cez gázu) vzniknutý roztok nádoby, v ktorej ju budeme skladovať. V lekárni zakúpite aj liekovky, ktoré sú najvhodnejším variantom na uskladnenie výluhu. Po otvorení skladujeme v chladničke. K vybraným tinktúram sme zhrnuli nielen použitie ale aj pomer a dĺžku macerovania.
Tinktúry, ktoré by mali byť súčasťou každej domácej bylinkovej lekárničky.
Nechtíková tinktúra
Použitie : zlepšenie a úprava defektov na koži, zle hojace sa rany, vysušenie akné, modriny.
= pomer 1:5, 90% alkohol, macerácia kvetov = 3-4 týždne
Skorocelová tinktúra
Použitie : uštipnutie, popáleniny, pomliaždeniny, modriny, škrabance, zapálené a zle hojace sa rany.
= pomer 1:5, 40% alkohol, macerácia listov = 2 týždne
Alchemilková tinktúra
Použitie : podpora tvorby materského mlieka, predchádzanie zápalov prsných žliaz, zlepšenie a úprava menštruácie, podpora otehotnenia.
= pomer 1:5, 25%, macerácia vňate = 2 týždne
Dávkovanie : Užíva sa väčšinou 15 kvapiek 3x denne po dobu 3-6 týždňov alebo 1 kvapka na 1 kg hmotnosti na deň. Rozdeliť na 2-3 dávky. (príklad hmotnosť je 60 kg, to je 60 kvapiek na deň, túto dávku si rozdelíme na dve alebo tri dávky teda 20 kvapiek 3x denne alebo 30 kvapiek 2x denne)
Šalviová tinktúra
Použitie : bolesti zubov, dezinfekcia po vytrhnutí zubu, zápal ďasien, hojenie áft/infekcií, zápal hrdla.
= pomer 1:3, 45 - 60% alkohol, macerácia listov = 2 týždne
Dávkovanie : kloktadlo – 1PL do 1,5 dcl vody
Imelová tinktúra
Použitie : zlepšenie funkcie imunity,
= pomer 1:5, 40% alkohol, macerácia = 4-6 týždňov
Dávkovanie : 15-20 kvapiek 2x denne (dlhodobo)
Kapucínková tinktúra
Použitie : pri infekciách močových, dýchacích ciest, pri hubových ochoreniach (mykózy) tráviaceho traktu, liečba akné, ochrana pred opakovanými infekciami.
= pomer 1:5, 40% alkohol, macerácia kvetov = 2 týždne
Dávkovanie : Užíva sa väčšinou 15 kvapiek 3x denne po dobu 3-6 týždňov alebo 1 kvapka na 1 kg hmotnosti na deň. Rozdeliť na 2-3 dávky. (Príklad : hmotnosť je 60 kg, to je 60 kvapiek na deň. Túto dávku si rozdelíme na dve alebo tri dávky, teda 20 kvapiek 3x denne, alebo 30 kvapiek 2x denne.)
Tinktúra z pagaštanu konského
Použitie : reuma, kŕčové žily, bolesti krížov/kĺbov a poruchy lymfatického obehu.
= pomer 1:3, 40% alkohol, macerácia plodov = 3-4 týždne
Tinktúra z echinacei
Použitie : zlepšenie imunity (vnútorné použitie), pomoc pri ekzémoch, kožných zápaloch, popáleninách aj pri kŕčových žilách (vonkajšie použitie).
= pomer 1:5, 40% alkohol, macerácia kvetov = 2 týždne
Dávkovanie : Užíva sa väčšinou 15 kvapiek 3x denne po dobu 3-6 týždňov alebo 1 kvapka na 1 kg hmotnosti na deň. Rozdeliť na 2-3 dávky. (Príklad : hmotnosť je 60 kg, to je 60 kvapiek na deň. Túto dávku si rozdelíme na dve alebo tri dávky, teda 20 kvapiek 3x denne, alebo 30 kvapiek 2x denne.)
Tinktúra z medvedieho cesnaku
Použitie :dezinfekcia tráviaceho traktu, odstránenie črevných problémov
= pomer 1:5, 60% alkohol, macerácia listov = 3 týždne
Medovková tinktúra
Použitie : nespavosť, nervozita, tráviace ťažkosti – najmä plynatosť a kŕče.
= pomer 1:5, 60% alkohol, macerácie vňate = 1 deň
Dávkovanie : Užíva sa väčšinou 15 kvapiek 3x denne doba podľa potreby
Ak by ste si i tak na výrobu tinktúry netrúfli alebo nemáte potrebné množstvo byliniek, mnohé z vyššie uvedených tinktúr, nájdete aj v našom eshope.
--
Pre BZ napísala Patrícia D.