Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Vitamín D - život pre naše kosti, zuby, vlasy..

Publikované 2017-04-21 591
Obľúbené0
Je nevyhnutný pre správne fungovanie a pevnosť zubov, kostí a chrupaviek a jeho nedostatok v tele spôsobuje množstvo problémov. Ako si ho doplniť z prírodných zdrojov?

Vitamíny sú zložité organické látky, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý vývin, rast a správny priebeh procesov v celom ľudskom organizme. Keďže si ich naše telo nedokáže vytvárať, veľmi dôležitý je ich príjem z potravy. V prípade nedostatku vitamínov v tele vznikajú problémy či dokonca trvalé poškodenia niektorých orgánov a zablokovanie dôležitých procesov v tele.

Vitamín D patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. Keďže podporuje ukladanie vápnika a horčíka v kostiach, pôsobí pri ich spevňovaní a má vplyv aj na zdravý vývoj zubov. Okrem toho pomáha udržiavať v krvi dostatok fosforu. Vitamín D tiež patrí medzi prospešné vitamíny na vlasy – pôsobí na ich kvalitu a rast. Stimuluje rast vlasových folikulov, čím znižuje problém s vypadávaním vlasov a zabezpečuje ich rast. Nedostatok vitamínu D spôsobuje mäknutie kostí a krivicu, zvýšenú lámavosť kostí a ich demineralizáciu.

U detí je nebezpečné zakrivenie chrbtice a poruchy rastu. Nedostatok vitamínu D sa prejavuje únavou, podráždenosťou či oslabenou imunitou. Okrem príjmu z potravy je možné získať vitamín D aj počas opaľovania, keďže vzniká ožiarením pokožky ÚV lúčmi. Ak máte pocit, že potrebujete doplniť tento vitamín, doprajte si krátky pobyt na slnku. Okrem zlepšenia nálady naštartujete aj jeho tvorbu. Odporúčané denné množstvo príjmu vitamínu D je 5mg/deň pre dospelé osoby.

Vitamín D v potravinách

Vitamín D v potravinách sa nachádza najmä v tých so živočíšnym pôvodom. Jeho významnejšie množstvo obsahuje rybí olej (sleď, sardinka, losos či z rybej pečene), ďalej hovädzie, kuracie a bravčové mäso, pečienka, vaječný žĺtok, mlieko a mliečne výrobky (syry, maslo, smotana). Okrem potravín živočíšneho pôvodu sa nachádza vitamín D napríklad aj v hubách či avokáde.

Vitamínové doplnky

Dnešná rýchla doba neumožňuje množstvo ľudí kontrolovať svoj príjem minerálov a vitamínov počas dňa. Pre tých zaneprázdnenejších existuje riešenie v podobe vitamínových doplnkov, ktoré dokážu aspoň čiastočne nahradiť príjem vitamínov z potravy. Zdroj vitamínu D predstavujú napríklad výživové doplnky:

Vitamín D3+K2 – tento výživový doplnok pomáha správnemu vstrebávaniu fosforu a vápnika, udržuje zdravé kosti a zuby

Rybí olej obohatený o vitamín D – odporúča sa užívanie najmä v zime pri nedostatku slnka

Rybí olej Ultra D – je obohatený o vysoký obsah vitamínu D

---

Pre BZ napísala Miška

Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa