Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Koronavírus: Ako sa chrániť pred nakazením a ako zmierniť príznaky choroby?

Publikované 2020-10-22 Napísal 987
Obľúbené2

Ako sa môžeme účinne a prirodzene chrániť nielen pred koronavírusom, aby sme neohrozili seba ani iných?

Nepretržite k nám z každej strany doliehajú informácie o novom koronavíruse Covid-19 s oficiálnym názvom SARS-CoV-2. Počty nakazených a pozitívnych so zvyšovaním vykonávaných testov denne stúpajú. Tým sa Slovensko naoko ocitá v zlých číslach. Skoro by sa dalo povedať, že je len otázkou času, kedy koronavírus preskočí na každého z nás.

.

Ako sa chrániť, aby sme koronavírus nechytili?

Máme dve zásadné možnosti:

1. Čakať kedy aj nás navštívi koronavírus alebo

2. Urobiť to, čo je prirodzené, čo je v našich možnostiach a silách

Bod 2. keď si rozoberieme na drobné znamená, že máme vlastnú imunitu čo najviac posilniť. Telo sa nám odvďačí tým, že dokáže s vírusmi bojovať do takej miery, až sa do nášho organizmu žiadny nedostane.

Všetci vieme, že každý organizmus má vybudovaný určitý stupeň svojej obranyschopnosti. Jeho odolnosť si zvyšujeme sami počas celého života. To, ako veľmi imunitu posilňujeme, sa následne odrazí nielen na našom pevnom či krehkom zdraví, ale v priebehu akejkoľvek pandémie či sezónnych chorôb sa ukáže ako obrovská pomocná ruka, ktorá nás pred chorobou ochráni.

.

Tri základné piliere zvyšovania imunity a ochrana pred nakazením koronavírusom

1. Slnko (v zime suplementácia vitamínom D)
2. Vitamín C
3. Šport a pohyb v exteriéri

Spomeňte si koľko vírusových chorôb sa prejaví v lete, keď je slnko vysoko a je veľmi silné. Nádchy, chrípky, kašle sa objavujú len veľmi výnimočne. Toto sa deje práve kvôli príjmu vitamínu D. Jednoducho, v lete chorí nebývame.

Počas zimy je naopak slnko slabé, nedokážeme z neho získať dostatok vitamínu D, ani si ho na celú zimu udržať. A to ani v prípade, ak sme sa v lete výrazne opaľovali. Jediná možnosť je prijať vitamín D z iných zdrojov.

.

Úloha vitamínu D v organizme

Najvýznamnejšou známou funkciou, ktorú vitamín D v ľudskom organizme má, je zdravie kostí. Vitamín D sa v pečeni a obličkách mení na hormón kalcitriol, ktorý reguluje vstrebávanie vápnika, horčíka a fosfátov v tenkom čreve. Tiež udržiava optimálnu hladinu týchto minerálnych látok v krvi. Dostatok vitamínu D je preto kritický pre rast kostí a ich regeneráciu.

Vitamín D sa výraznou mierou podieľa na regulácii bunkového rastu, činnosti svalov, fungovaní imunitného systému a znižovaní zápalu v tele.

.

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu D?

Nedostatok vitamínu D je pomerne častý a podľa výskumov dosahuje až 40 %. Mierny nedostatok sa môže prejavovať oslabením imunity a jeho zníženou schopnosťou pri boji s infekciami.
Nedostatok vitamínu D tiež zhoršuje priebeh zápalových ochorení tráviaceho traktu (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída) a niektorých ďalších autoimunitných ochorení a to najmä v dôsledku chýbajúceho protizápalového efektu, ktorý má vitamin D.
Dlhodobý nedostatok je príčinou závažných porúch vývinu kostí. U detí sa prejavuje formou rachitídy, pri ktorej dochádza k poruchám vývinu kostry a deformáciám tenkých a krehkých kostí. U dospelých dochádza k osteomalácii, čo je ochorenie charakteristické mäknutím kostí.

.

Optimálna koncentrácia vitamínu D v krvi

V minulosti boli za optimálnu hranicu považované hladiny vitamínu D (25-hydroxyvitamin D) v krvi nad 20 ng/ml či dokonca nižšie. Tie však boli stanovené podľa miery metabolizmu vápnika a zdravia kostí a nebrali sa do úvahy ďalšie úlohy vitamínu D.
Aktuálne výskumy, ktoré skúmajú aj vplyv hladiny vitaminu D na celkovú úmrtnosť a súvislosť s ochorením koronavírusu, však naznačujú, že optimum sa nachádza ešte výrazne vyššie nad touto hladinou.

Ako najnižšiu hodnotu pre dosiahnutie prínosov zníženia celkovej úmrtnosti a zníženie rizika komplikácií pri ochorení COVID 19 je možné určiť pri suplementácii 2000 IU vitamínu D denne. Hornú optimálnu hranicu nie je na základe aktuálnych poznatkov možné presne stanoviť, niektoré výskumy však naznačujú, že optimálne hodnoty môžu siahať ešte vyššie. Avšak pozor, hranica príjmu vitamínu z dlhodobého hľadiska nie je neobmedzená.

.

Súvislosť vitamín D, imunita organizmu a ochorenie koronavírus COVID-19

Úloha vitamínu D na imunitu organizmu je dnes známa a overená. Dopĺňanie vitamínu D je účinným preventívnym prostriedkom proti akútnym ochoreniam dýchacích ciest, medzi ktoré patrí napríklad chrípka.  

Receptory pre vitamín D sa nachádzajú vo väčšine typov buniek, kde môžu aktivovať až 500 rôznych génov, z ktorých mnohé sú spojené s imunitnou funkciou. Vitamín D napríklad v slizniciach dýchacích ciest aktivuje produkciu látok so schopnosťou ničiť baktérie a vírusy, vrátane vírusu SARS-CoV-2, pôvodcu ochorenia COVID-1

Podľa najnovších výskumov, u ľudí s dostatočnou hladinou vitamínu D v krvi je výrazne nižšie riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19, a tiež nižšie riziko úmrtia na toto ochorenie. Koronavírus totiž u niektorých pacientov spôsobuje nadmernú zápalovú reakciu organizmu, známu ako cytokínová búrka. Tá prispieva k poškodzovaniu orgánov napadnutých vírusom a zhoršuje tak priebeh ochorenia. Vitamín D pomáha regulovať zápalovú reakciu organizmu, znižuje hladinu prozápalových faktorov a prispieva k ľahšiemu priebehu a nižšiemu riziku úmrtia na koronavírus COVID-19.

.

Dostatok vitamínu D je dôležitým predpokladom pre správne fungovanie imunitného systému

.

Koľko je bezpečná denná dávka vitamínu D?

Ako toxické sa pre dospelých ľudí ukázali dlhodobo užívané dávky vitamínu D nad 10 000 IU(jednotiek) denne. Bezpečná horná hranica príjmu vitamínu D bola stanovená na 4000 IU denne. Nadmerný príjem môže spôsobovať poruchy srdcového rytmu, nadmerné močenie, anorexiu a extrémne chudnutie.

Dlhodobý nadmerný príjem vitamínu D spôsobuje ukladanie vápnika vo svaloch, cievach, srdci a obličkách. To vo veľa prípadoch môže viesť k zlyhaniu orgánov. Pri vysokých dávkach vápnika s vitamínom D sa môže zvyšovať aj riziko obličkových kameňov.

Kam teraz?
Zaobstarajte si vitamín D a nedajte koronavírusu žiadnu šancu nielen prejaviť sa, ale ani vstúpiť do vášho tela

Štítok: korona
Niečo pre vás
Odporúčané články

9 rád, ako podporiť imunitu u detí počas chrípkového obdobia

NapísalKidmarket 1254 2019-11-21
Obľúbené
V tomto období je na školách a v škôlkach množstvo viróz. Vírusy pritom bývajú čoraz odolnejšie a práve na miestach,...
Čítať ďalej

Imunitný systém – ochranný štít nášho tela

1376 2017-04-10
Obľúbené
Bývate často chorí a neviete si vysvetliť prečo? Problém je vo vašom oslabenom imunitnom systéme. Viete akými...
Čítať ďalej

Ako odľahčiť organizmus

3974 2017-02-22
Obľúbené
Ak vás už dlhšie trápi zápcha, vyrážky na tvári, či neidentifikovateľná bolesť hlavy? Na vine môžu byť nevhodné...
Čítať ďalej

7 protichrípkových zbraní priamo z prírody

3652 2016-12-29
Obľúbené
Príroda je najmocnejší lekár a dokáže si poradiť aj s chrípkou. V tomto článku nájdete recepty, ktoré vám pomôžu pri...
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa