Vyhľadávanie na blogu

Toxíny a detoxikácia

Pulibkované: 04.09.2016 16:53:35
Kategórie: Články a zaujímavosti , Detoxikácia, pre celé telo

Toxíny a detoxikácia

Proces odstraňovania a neutralizácie toxických látok nahromadených v organizme a prečo sa odporúča ( a aj telo si ho žiada ) hlavne na jar?

Pretože najmä počas zimných mesiacov jeme v oveľa väčšej miere údeniny a mastné potraviny, svaly ležia na gauči a to je málo na to, aby “svalová pumpa” vytláčala odpadové látky z tela a tak sa tam hromadia. Okrem toho stres z nedostatku slnečného svetla, postupný deficit vitamínov a vlákniny, nastáva problém s únavou a spánkom, oslabenou imunitou, poruchami koncentrácie, bolesťami hlavy a kĺbov. Zmeny nálady až agresivita, zhoršenie alergických príznakov, atopického ekzému a psoriázy, zápcha a poruchy trávenia sú prejavom zhromažďovania toxických látok v tele.

Toxíny má v organizme skoro každý z nás, nakoľko sa do tela aj napriek poctivej detoxikácii neustále vracajú či usadzujú. Môže za to najmä čoraz viac znečistené životné prostredie, stresy, chemicky upravované potraviny a pod. Detoxikáciou nedokážeme vyčistiť telo do úplnej sterility a navždy , ide hlavne o zabránenie ich škodlivého pôsobenia na telo, stimuláciu imunity a podpora vylučovania z tela.

Viete odkiaľ všade sa k nám toxíny dostávajú?

• Jedovaté kovy – napríklad ortuť, olovo, cín, nikel, kadmium a celá rada ďalších. V dnešnej dobe množstvo ťažkých kovov stúpa a vysoko presahuje rozptyľovaciu schopnosť samotnej prírody, takže dochádza k ich vysokým koncentráciám v životnom prostredí aj v našom tele napríklad prostredníctvom amalgámových plomb alebo iných zubných materiálov, tiež sa môže nachádzať vo vode v nepatrných množstvách, ktoré sú ale pre naše telo pri dlhodobom užívaní škodlivé.
• Rádioaktívne látky – napríklad stroncium, cézium, urán, kobalt a iné. Človek sa s nimi v prírode síce stretával, ale v súčasnej dobe ich výskyt v životnom prostredí mnohonásobne presahuje ich prirodzenú koncentráciu. 
• Chemické látky. Väčšina z nich je pre ľudský organizmus viac či menej škodlivá. Niekoľko stoviek bežne sa vyskytujúcich chemikálií je dokonca preukázateľne jedovatých. Medzi najznámejšie patria dioxíny, ftaláty, polychloronované bifenyly, aldehydy, cyklické aromatické uhľovodíky a ďalšie. 
• Automobilové splodiny. Ide skrátka o celý komplex toxických produktov vznikajúcich pri prevádzke automobilu. 
• Lieky predovšetkým antibiotiká, ale aj hormonálne lieky a iné. Po aplikácii môžu pretrvávať v ľudskom organizme celý život a spôsobovať mnohé toxické problémy. 
• Pesticídy – látky obvykle chemického pôvodu používané v poľnohospodárstve. Mnohé z nich sa prejavili ako toxické. Vo svete sa preto sa na základe týchto skutočností búrlivo rozvíja pestovanie organických potravín, ktoré nie sú chemicky hnojené ani ošetrované pesticídmi, insekticídmi a fungicídmi. 
• Prídavné látky v potravinárstve – konzervačné činidlá, stabilizátory, emulglátory, plnidlá, dochucovadlá, farbivá. Označujú sa obvykle písmenom E a číslom a takmer žiadna potravina sa bez nich nezaobíde. Obzvlášť z masovo vyrábaných, s dlhodobou skladovacou dobou, získavame radu patologicky pôsobiacich toxínov. Aj v tomto smere sa ľudstvo začína meniť, mnohí sa snažia jesť potraviny, ktoré nie sú týmito látkami upravované. 
• Očkovacie látky. Pri očkovaní je provokovaný imunitný systém k tvorbe protilátok proti konkrétnemu mikroorganizmu. Prebehnutá choroba, ktorá by bola v plnej sile veľmi vážna, môže zanechávať v rôznych tkanivách organizmu svoje stopy pretrvávajúce po celý život. Niektorí priznávajú, že vedľa pozitívneho vplyvu očkovania na zdravie ľudstva sa vyskytuje aj jeho negatívne pôsobenie v podobe včasných aj neskorších následkov. Tie druhé môžu ovplyvňovať ľudské zdravie po desiatich aj viacerých rokoch. JA NEDÁVAM OČKOVAŤ ANI SEBA ANI SVOJE DETI.
• Zubné materiály. Sú pre človeka cudzie a môžu byť vážne toxické. Najproblémovejším sa javí amalgám – zliatina ortuti, striebra, niklu a často aj ďalších kovov v stopovom množstve. 
• Kozmetické prostriedky sú často zvláštnym zdrojom toxínov v tele, pretože sa aplikujú priamo na kožu či vlasy. Niektoré perspiranty, deodoranty, laky na vlasy a farbivá môžu obsahovať látky pre organizmus toxické. 
• Domáce prostredie. Vyskytujú sa v ňom rôzne farbivá, impregnačné prostriedky, lepidlá a ďalšie, takže môže byť taktiež zdrojom toxínov. 
• Mikroorganizmy. Predstavujú asi najvážnejšie toxické zaťaženie ľudského organizmu. 

Popri vonkajších sú to samozrejme aj vnútorné toxíny:
• karcinogény
• psychotoxíny, stres, emocionálne bloky, nespracované životné udalosti a pod. 
• mikrobiálne toxíny vznikajú činnosťou mikroorganizmov v ľudskom organizme, 

Nahromadenie toxínov v tele môže spôsobiť problémy od takmer nebadaných/nevysvetliteľných/zľahčujúcich ako sú únava, bolesti hlavy a pod. až po vyvolanie onkologických ochorení. Telo sa snaží najskôr toxíny vyčleniť v procese metabolizmu vylúčiť tieto látky von z tela, potom nastupuje štádium reakcie na hromadenie toxínov – zvýšená teplota, nádcha, kašeľ, hnačka,...väčšie množstvo toxínov už vedie k polypom, lipómom a pod., nasleduje štádium porúch organizmu – kedy nasledujú aj objektívne (medicínsky zistiteľné) prejavy – cievne problémy, porucha látkovej výmeny a v poslednej fáze zlyhávania organizmu nastupujú onkologické ochorenia. Neznamená to však, že onkologické ochorenia sú spôsobené len zlou životosprávou, najmä u maličkých detí je to aj sila genetiky...

Ako sme si povedali, jar je ideálny čas na upratanie nielen bytu ale aj našej telesnej ( a tým aj ) duševnej schránky. Existuje množstvo spôsobov, postupov, odporúčaní pomocou byliniek, antioxidantov, „zázračných“ tabletiek. Ale zázračné lieky neexistujúúúúú. Aspoň ja o nich neviem. A univerzálny postup detoxikácie tiež neexistuje, pretože každý z nás sme jedinečný – váhou, podkožným tukom, psychickou odolnosťou a výdržou, fyzickou kondíciou. Jeden jednoduchý detox je tu pre každého – je lacný a každému prístupný. Znovu platí staré známe, že všetko, čo človek potrebuje je jednoducho od prírody človeku prístupné. 

Nič nemožné, veď sami posúďte:
1. a 2. deň detoxu - zvýšte príjem tekutín (myslí sa tým bylinné a ovocné čaje, voda, zeleninové a ovocné šťavy, vynechajte bublinkové nápoje, sladené limonády, energetické nápoje a alkohol, kávu znížte koľko to ide. Tento krok je polovica úspechu v odplavovaní toxických látok.
3. a 4. deň detoxu – (pokračujeme a samozrejme aj v tom, čo sme začali 1. a 2. deň) vylúčime úplne mäsové výrobky typu párky, salámy, slanina, udené a vyprážané. „Mäsovým“ napadne, čo teraz majú jesť... prehrabte kuchárky, kliknite na internet, nájdete spústu zdravých receptov...
5. a 6. deň detoxu – pokračujeme v začatom a vylúčime cukor a bielu múku (nielen ten do kávy), ale všetko, čo vám rozum káže a zároveň sa tomu bráni. Veď vy veľmi dobre viete, čo to je – napolitánky, zákusky, sladké pečivo, čokoládka, múka ako zápražka, buchty, langoše,.... zase sa pýtate, čo budete jesť? Vo vašom vlastnom záujme, na to určite prídete :)
7.- 9. deň detoxu – vylúčiť kravské mlieko a výrobky z neho – hlavne čoko jogurty, smotanové syry atď. . Je to môj osobný názor a vlastná skúsenosť, aj keď rozumiem, že mnohí si budú za mliečkom stáť, ale o tom niekedy nabudúce .

No, pomaly dávame na kraj veci, ktoré naše telo nepotrebuje , ešte raz NEPOTREBUJE – získava holé nič z plnených keksov a pečenej klobásky.... a dostávame sa k tomu, čo by sme mu dávať mali, pretože ak toto potrebujete nahradiť niečím iným, tak na rad prichádzajú konečne zelenina, ovocie, obilniny, semená, orechy a teda vitamíny, minerály a enzými. Hurá. 

Toto je detoxikačná kúra na 9 dní, prvému dňu predchádza nultý deň, kedy by sme si mali dať hladovku. S hladovkou vo všeobecnosti opatrne, mala by sa robiť pod dozorom lekára, pozor si musia dať najmä cukrovkári, teraz však píšem len o krátkodobej presnejšie jednodňovej hladovke so zvýšeným príjmom tekutín. Verte mi, večer bude ťažký, ale ráno skvelé :))

Pre posilnenie detoxikácie môžeme telu pomôcť bylinkovými čajmi na to určenými – o mnohých sme písali aj na babičkinej záhrade, potravinovými doplnkami (ktoré sa nie nadarmo volajú doplnkami a nie hlavnými zložkami stravy). A to najmenej bolestnejšie je aspoň prechádzka (šport všeobecne), pri ktorom sa nám vyplavujú hormóny šťastia, potíme sa, čím vyplavuje tiež toxíny, tým pádom viac pijeme a tiež vyplavujeme toxíny.... Detox tela vplýva aj na vašu psychiku, aj keď spočiatku uvoľňovania toxínov a čistenia tela môže so sebou priniesť bolesti hlavy či únavu – je to jasný signál, že ste na dobrej ceste a po tomto krásnom detoxe by ste mohli v načatých koľajách aj zotrvať :) veľa šťastia a zdravia!

--

Pre tých, ktorí sa neodhodlajú na detoxikáciu doma sme pripravili detoxikačné pobyty pod vedením lektorov, ktorí vás budp sprevádzať počas celého 7-dňového pobytu.

Viac informácií o pobytoch nájdete v sekcii Detoxikačný pobyt.

Pridať komentár