Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Srdce - vládca všetkých orgánov

Publikované 2021-03-30 Napísal 417
Obľúbené0

Srdce je nazývané vládcom všetkých orgánov. Mimo toho, že srdce je z mäsa a krvi, rozoznávame ešte aj druhú polohu srdca a tá je duchovná. Fyzické srdce sa nachádza pod pľúcami a nad pečeňou. Duchovná poloha je transformáciou čchi a krvi. To je základ života.

Duchovné srdce sa považuje za sídlo psychiky a vedomia

Objasnenie tejto skutočnosti najlepšie vyjadruje taoistické vysvetlenie, ktoré nám ukazuje závislosť nášho zdravia v širších súvislostiach. Naše vedomie, či duch, sa prejavuje v dvoch kvalitatívne odlišných úrovniach. Vyššia úroveň predstavuje všetko prestupujúce kozmickú silu, presnejšie čistý kozmický jang, ktorý je súčasťou kozmickej čchi, ktorá existuje od počiatku sveta a je to prapôvodný duch.

Duch vedomia, o ktorom sa hovorí v taoistickom prístupe a čínskej medicíne predstavuje nižšiu úroveň, ktorá tiež pochádza z kozmického ducha a telesne prebýva v človeku. To je naše bežné vedomie, psychika. Človek má v sebe obe kvality vedomia, ale v bežnom stave nie je schopný vyššiu kozmickú úroveň vnímať. Táto sa usídli v hlave, kde zostane utajená a neprejaví sa po celý život, iba ak by bola príslušnými praktikami oživená. Kým nižší poznávajúci duch sa usídli v srdci a odtiaľ vládne ostatným inštitúciám i celému telu.

Tento duch je súčasťou čchi a je podriadený biologickým zákonom. Aby mohol existovať, potrebuje byť ustavične doplňovaný čchi a krvou, ktorými je živený a z nich sa obnovuje. Tento prístup je zásadne rozdielny od západnej medicíny, pretože je doplnený o ďalší rozmer, ktorý je psychický, čo západná medicína nepozná. Podľa charakteristiky srdca je isté, že patrí k najdôležitejším orgánom v tele. Prináleží k prvku oheň, a k jeho sústave v rámci organizme mu patrí, tenké črevo, cievy, tvár a jazyk.

*

Funkcie srdca

*

Srdce riadi krv a cievy

Funkcia srdca sa odráža v dvoch skutočnostiach. Jednak má na starosti krv v zmysle ovplyvňovanie kvality a cirkulácie a tiež ovplyvňuje kvalitu a stav celého systému dráh krvného obehu, to je tepien, žíl a vlásočníc, ktorý čínska medicína charakterizuje ako skladisko krvi. Keď je srdce v dobrej kondícii a má harmonickú svoju čchi, je krv zdravá a má správnu konzistenciu.

Cievy sú pružné a dobre priechodné. Krv prúdi bez prekážok po celom tele. Pokiaľ ale srdce, jeho čchi, nie je v harmónii, prejaví sa to na kvalite krvi a na stave krvného obehu. Prúdenie krvi zabezpečuje srdce pravidelným pulzovaním, ktoré je závislé na srdcovej čchi, srdcovom jangu. Jeho náprotivkom je srdcový jin, to je krv srdca. Medzi čchi srdca a krvou srdca je tesná spojitosť a závislosť.

*

Riadiace funkcie srdca vzhľadom na krv sa prejavujú dvomi spôsobmi

Srdce dopravuje krv po celom tele a tým umožňuje, aby sa výživa v nej obsiahnutá dostala do všetkých miest v tele. Ďalej srdce rodí krv, proces rodenia vzniká tak, že slezina produkuje trávením esenciu, ktorú dopravuje do pľúc, kde je premiešavaná s čistou čchi zo vzduchu a následne vstupuje do srdca, kde sa primiešava do krvi.

Stav srdca spoznáme na základe známych súvislostí, tváre a krvného obehu. Zdravé srdce sa prejavuje zdravou červenou farbou tváre a pravidelným a primerane silným pulzom. Ak srdce trpí nedostatkom čchi a prázdnotou krvi, tvár je poblednutá, bez farby a pulz slabý a jemný. Pri zrážaní krvi a blokovaní žíl sa objavuje popolavá tvár, modrofialová farba jazyka aj pier a dusivý pocit alebo bodavá bolesť v oblasti srdca.

*

Srdce riadi ducha

Pojem duch má širší aj užší význam. V tom širšom význame to označuje celkový dojem, ktorým pôsobí na nás človek výrazom tváre, očí, spôsobom reči, správaním, gestikuláciou, jednoducho všetkým čo vyžaruje jeho osobnosť. Častejšie sa však uplatňuje užší význam slova duch, je to myslenie, myseľ, psychika, vedomie.
Na ľudskú psychiku sa hľadí, ako na jeden z prejavov činnosti piatich orgánov cang. Psychika je rozložená v piatich centrách, orgánoch cang, z ktorých najdôležitejšie je práve srdce, ktoré všetko riadi.

*

Srdce riadi cievy

Cievy sú skladisko krvi, ktorých funkciou je rozvádzať krv po tele a udržiavať ju v určitých trasách a nedovoliť ju vylievať sa mimo nich. Riadiaca funkcia srdca voči cievam je, že vytvára vzájomne prepojený celok, ktorého ústredný orgán je srdce. A ďalej pohyb obsahu ciev, prúdenie krvi je zabezpečované prostredníctvom čchi srdca.

Ak sú teda srdce a jeho čchi v poriadku, budú cievy aj pohyb krvi v optimálnom stave. Pokiaľ bude srdce trpieť nedostatkom čchi alebo inými poruchami, bude sa to negatívne prenášať aj na cievy. Napríklad ako uvoľňovanie, deformovanie, kôrnatenie cievnych stien, atď. Tiež na pohyb krvi v nich v znížení priechodnosti ciev a následne nedokrvování príslušných častí tela a ako zrážanie krvi.

*

Kondícia krvi sa odráža na tvári

Miestom, na ktorom sa dá rozpoznať dobrá, alebo zlá kondícia srdca, je tvár. Keď je srdce zdravé a jeho čchi silná, tvár má zdravú červenú farbu a pokožka je svieža, pružná, lesklá. Pri porovnaní tohto základného vzhľadu s chorobným stavom môžeme usudzovať, k akým disharmóniám v činnosti srdca došlo.
Napr. pri nedostatku čchi srdca dostáva tvár belavú farbu, pri nedostatku krvi srdca je tvár bledá a akoby bez farby. Pri blokovaní čchi srdca sa tvár mení na modrofialovú farbu, zatiaľ čo pri horúčosti srdca a preplnenosti krvi je tvár červená až ružová.

*

Vonkajším vývodom srdca je jazyk

Jazyk nie je priamo zrastený so srdcom, ale z dráhy srdca vedie odbočka, ktorá prechádza cez koreň jazyka. Srdce ovplyvňuje funkcie jazyka, jeho citlivosť rozoznávať chute a spoluúčasť na artikulácii reči. Čchi zdravého srdca udržiava svoje dráhy čisté a priechodné a bez prekážok prúdi k jazyku. Taký jazyk je potom pružný a ohybný, rozlišuje chute a jasne artikuluje zvuky.

Keď je srdce choré, jeho čchi je slabá, zhoršuje sa prepojenie medzi srdcom a jazykom a to sa nutne prejaví na funkciách jazyka. Pri nedostatku krvi a jangu srdca je jazyk mäkký a veľký a má biely povlak. Pri vystupovaní srdcového jangového ohňa nahor sa špička jazyka sfarbí do červena a na jazyku sa vytvoria afty.
Pri blokovaní krvi v srdci má jazyk tmavofialovú farbu, alebo sa na ňom objaví bodkovité krvácanie. Poruchy duševnej funkcie srdca spôsobujú neohybnosť jazyka a vady reči a môžu vyvolať aj vstup horúčosti do osrdcovníka.

*

Citom srdca je radosť

Cit, ktorý sa viaže na srdce, je radosť. Jej nadmiera, alebo nedostatok je odrazom čchi srdca. Pri čchi prázdnoty sa dostavuje smútok, melanchólia. Srdce je uzavreté do seba a bráni ďalšiemu výdaju svojej energie. Preplnenosť srdcovej čchi podnecuje radosť a rozjasanosť a s ich pomocou sa srdce zbavuje nadbytočnej energie.
Ak melanchólia a radosť, ktoré sú jin-jangovým protikladom citového spojenia so srdcovou čchi sú extrémne, trvajú často a dlhý čas, porušujú harmóniu srdca, respektíve jeho čchi. Stávajú sa tak príčinami budúcich ochorení. Okrem týchto však pôsobia na srdce aj ostatné emócie. Nevyrovnaný duševný život najviac z piatich orgánov cang postihuje práve orgán srdca.

*

Tekutinou srdca je pot

Pot je telesná tekutina, ktorá má spoločný pôvod s krvou a krv je riadená srdcom. Srdce uschováva vnútri krv a tekutinu, ktorú vysiela na povrch ako pot. Spojitosť medzi čchi srdca, krvou a potením sa prelína v prípade choroby a vzájomne sa tiež medzi sebou ovplyvňuje. Napríklad pri prílišnom potení toto vedie aj k ubúdaniu krvi tekutiny a čchi jinového srdca. V tomto prípade sa objavuje búšenie srdca, pretože oslabené jin srdca neovláda dostatočne jeho jangovú zložku.

Potenie je však vyvolané zvýšenou aktivitou jangu a silné potenie nakoniec vyčerpáva aj jang a tým spôsobuje celkové oslabenie srdca. S ohľadom na to, že pot a krv majú spoločný pôvod, musíme sa riadiť tým, že u ľudí s nedostatkom krvi nie je vhodné používať metódy liečenia, ktoré vyvolávajú potenie. Ľuďom, ktorí sa často potia, je nevhodné podávať horúce lieky a lieky suchej povahy. Tie poškodzujú jinovú zložku, čiže krv srdca.

*

Ďalšie charakteristiky srdca

Srdce sa radí ako orgán medzi päť jinových orgánov cang. Z hľadiska ďalších charakteristík je jangovo-ohnivé a je priradené k prvku oheň. Jeho jangová čchi ovplyvňuje celkový stav jangu v tele a teda aj tepelnú reguláciu organizmu. Srdce je náchylné na zvýšenie jangu, to znamená, že sa ľahko rozpáli a preto nerovnováha srdca vzniká často z preplnenosti jeho jangu. Náchylný na túto nerovnováhu bývajú viac muži, pretože svojou prirodzenosťou sú viac jangový. Prejangovaním srdca sa dá vysvetliť častejší výskyt infarktu u mužov ako u žien.

*

Čchi srdca je spätá s čchi leta

V letnom období vrcholí energia prvku ohňa, a keďže srdce patrí k tomuto prvku, je najviac spojené práve s týmto ročným obdobím. V tomto období je čchi srdca najsilnejšie a najaktívnejšie. Na druhej strane sa táto súvislosť premieta aj do chorobných stavov. V lete býva srdce prejangované a je teda v období leta najviac ohrozené.

V lete môžeme chodiť spať neskôr a vstávať skôr bez viditeľnej únavy. V mysli nebudeme zbytočne prechovávať hnev, pretože duševný stav má zodpovedať rozkvitnutiu prírody a môže voľne vystupovať z tela von. Kto tejto letnej atmosfére neporozumie, alebo nechce porozumieť, poškodzuje si tým svoje srdce, pretože nie je v súlade s prírodou.

V tomto prípade bude telo chorľavieť na jeseň na horúčkovité ochorenia. Pretože si z tohto dôvodu nevytvorí dostatočné podmienky pre zhromaždenie jesennej čchi v tele, budú sa choroby vracať aj v zime. V ďalších spojitostiach v rámci prvku oheň srdca súvisí s juhom, horúčavou, červenou farbou, pachom spáleniny.

*

Dôsledky tvaru a umiestnenia orgánu srdca

Z tejto fyzickej záležitosti vyplývajú niektoré duševné a chorobné stavy. Keď je srdce malé, jeho čchi je vyrovnaná a vonkajšie škodlivé stavy mu nemôžu ublížiť, zato veľmi ľahko môže byť zranený zvnútra a to smútkom. Keď je srdce veľké, tak je to obrátene, smútok mu neublíži, ale vonkajšie vplyvy oveľa ľahšie.

Keď je srdce umiestnené vyššie ako normálne, tak máva dotknutá osoba dusivý pocit v hrudi. Taký človek býva zábudlivý a ťažko sa vyjadruje. Naopak, keď je srdce nízko, je potom odkryté, a preto vystavené útokom chladu a človek s takto umiestneným srdcom sa dá ľahko vystrašiť rečami.

*

Keď je orgán srdca pevný, potom je jeho čchi silná a duch sa uschováva vo vnútri. Keď je však orgán srdca krehký, ľahko dochádza k podnecovaniu srdcového ohňa a k chorobám z vnútornej horúčosti. Pri týchto chorobách ubúdajú tekutiny z tela.

*

Keď je srdce našikmo, vyvoláva to duševnú labilitu a taký človek nemá vlastné pevné názory.

*

Keď je srdce umiestnené správne, potom je človek duševne vyrovnaný a prípadná škodlivá čchi mu ťažko ublíži.

*

Osrdcovník srdca

Osrdcovník je blana okolo srdca. Táto blana plní úlohu ochrany srdca a tým zachytáva škodlivé činitele ako je horúčosť, chlad a bráni ich priamemu vniknutiu do srdca. Srdce ako vládca orgánov a sídlo ducha má v osrdcovníku svojho ochrancu, ktorý ako prvý zachytáva chorobné činitele, či disharmonickú čchi, ktorá prichádza k srdcu. Preto sa tiež hovorí, že každá škodlivosť, ktorá je v srdci sa nachádza v jeho obale a tým je osrdcovník.

S osrdcovníkom sa v liečení čínskou medicínou stretávame zriedka a to v spojitosti s chorobnými stavmi spôsobenými pri narušení duševnej funkcie srdca, ako je pomätenosť, poruchy vedomia, nesúvislé bláznivé reči. V týchto prípadoch vstúpila horúčosť do obalu srdca.

*

V skratke zhrnutie najdôležitejších informácií o srdci a možné príčiny nedostatočnej činnosti srdca

Srdce je vládca všetkých orgánov, je hmotné, z mäsa. Srdce riadi ducha (šen) a spánok, riadi cievy a obeh, riadi krv. Kondícia srdca sa odráža na tvári (prekrvení tváre a jazyka), tekutinou je pot/potenie.

Osrdcovník chráni srdce, psychiku, preto na dráhe perikardu zasahujeme u psychických ťažkostí. Pacient s akoby zdravými červenými lícami môže mať vážnu srdcovú chorobu - nedostatok jinu v pľúcach alebo v srdci, špička jazyka (červená špička - chýba jin, jang je v plnosti).

*

Srdce rozvádza krv, prehrieva telo, udržuje ducha, prázdnota jinu (jang je v prevahe falošne) - búšenie srdca, červená špička jazyka, rýchly pulz, nespavosť, nadmerný jang schladia teplé potraviny, pri srdci preferujeme neutrálne techniky, pokiaľ nevieme iste aký je stav srdca (nie moxy - doplňovacie, nie banky a vypúšťanie).

*

Ako si zachovať zdravé srdce - dostatok červenej aj oranžovej farby (feng šuej), prirodzene červená potravina hojneje krv v srdci, každý deň si doprajeme drobnú radosť, ak sme v chlade, srdce zateplíme teplým kakaom alebo teplou čokoládou, v horúčave srdce schladzujeme (rýchly pulz) teplou alebo studenou potravinou, koreňom zdravého srdca sú zdravé obličky (voda hasí oheň).

*

Potraviny vhodné pre srdce

amarant, raž, ružičkový kel, kozí syr, bazalka, saturejka, tymián, majorán, oregano, kurkuma, červená paprika, žihľava, harmanček, púpava, kakao, rukola, ľadový šalát, artičoky, čakankové puky, zelený čaj , staré pivo, grapefruit, červená repa, kapusta, šalotka, cesnak, vlašské orechy, červený čaj Puerh, s mierou čierne čaje a káva.¨

Chýba jin v srdci - červená špička jazyka, tenký rýchly pulz, nespavosť, nepokoj, búšenie srdca, potenie

Štítok: srdce
Niečo pre vás
Odporúčané články

Máj, mesiac Srdca

NapísalMichal 51 2022-04-29
Obľúbené
Keď som bola malá, myslela som si, že srdce má tvar, no, srdiečka predsa. A že leží vľavo, nie uprostred. A že ten,...
Čítať ďalej

Slezina, zdroj hybnej životnej sily a riadenie trávenia

NapísalMichal 2352 2021-03-22
Obľúbené
Hlavnou úlohou sleziny je, spolu so svojím párovým orgánom žalúdkom, riadiť tráviaci proces. Slezina napomáha...
Čítať ďalej

Pečeň ako významná čistička odpadových látok

NapísalMichal 974 2021-03-18
Obľúbené
Vedeli ste, že viac ako dve desiatky z celkového množstva viac ako päťsto rôznych funkcií pečene sú pre život človeka...
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa