Vyhľadávanie na blogu

Rastlinné mlieko - ako urobiť

Pulibkované: 14.09.2016 13:48:45
Kategórie: Bezmliečne recepty , Kúzlenie s Vitamixom , Nápoje, smoothie, šťavy , Vegánske recepty , Vegetariánske recepty , Zdravé recepty

Rastlinné mlieko - ako urobiť

MAKOVÉ MLIEKO

Mak je zdrojom kvalitného vápnika, obsahuje ho zhruba desaťnásobne viac ako mlieko, obsah vápnika v 100 g maku je asi 1400 mg, kým v kravskom mlieku len 110 - 125 mg. Makové mlieko je skvelým zásadotvorným nápojom. 
100 g maku namočíme cez noc do studenej vody, na druhý deň scedíme cez jemné sitko, dáme do vyššej nádoby, dolejeme na 300 ml čistou vodou a rozmixujeme čo najviac na jemno. Dolejeme vodou do 1100 ml, pridáme štipku soli a lyžičku agávového sirupu a scedíme cez plátno alebo jemné sito, plátno alebo plienka je lepšia, môžete mlieko ručne dokonale vymačkať. Uchováme v chladničke.

RYŽOVÉ MLIEKO

Ryžové mlieko (ryžový nápoj) kúpite celkom bežne v obchodoch. Ale úplne jednoducho si ho môžete urobiť aj doma:

100 g jazmínovej ryže prepláchneme v sitku a namočíme na 24 - 30 hodín do studenej vody. Počas tejto doby ryžu niekoľkokrát prepláchneme a vodu vymeníme. Nakoniec vodu zlejeme, ryžu precedíme a znovu prepláchneme a doplníme na 500 ml čerstvou vodou. Pridáme štipku soli a lyžičku až dve cukru alebo rastlinného sirupu (Agávový, javorový, med, brezový cukor, kokosový cukor ...). Rozmixujeme čo najviac dohladka, doplníme na 1100 čistou vodou, precedíme cez plátno, dobre vyžmýkame a uchováme v chlade. Pred každým použitím dobre pretrepte!

TIP: odporúčame mixér VITAMIX, mám ho doma a je naozaj zázračný! :)

OVSENÉ MLIEKO


100 g ovsených vločiek namočíme cez noc do studenej vody, druhý deň prepláchneme, scedíme, dáme do vyššej nádoby, dolejeme na 500 ml čistou vodou a rozmixujeme čo najviac na jemno. Dolejeme vodou do 1 l, pridáme štipku soli a lyžičku zdravého sladidla a scedíme cez plátno a dobre vyžmýkame. Uchováme v chladničke.

MANDĽOVÉ MLIEKO

 

Je zatiaľ najlepšie z rastlinných mliek, ktoré som vyskúšala. 
100 g mandlí namočíme cez noc do studenej vody, druhý deň prepláchneme, scedíme, dáme do vyššej nádoby, dolejeme na 500 ml čistou vodou a rozmixujeme čo najviac na jemno. Dolejeme vodou do 1 l, pridáme štipku soli a zdravé sladidlo podľa chuti a scedíme cez plátno a dobre vyžmýkame. Uchováme v chladničke. Ak by sme si priali niečo ako smotanu do kávy, vody pridáme menej, treba len 300 - 400 ml. Mandľovou drť, ktorá nám zostane, nevyhodíme, ale pridáme ju trebárs  do múčnika alebo do müsli.

SÓJOVÉ MLIEKO

200 g sójových bôbov namočíme na 12 až 24 hodín do studenej vody, potom scedíme, vyperieme a postupne prilievame 2 litre studenej vody a mixujeme dohladka. Privedieme k varu za stáleho miešania, stlmíme teplotu a veľmi miernym varom varíme 30 minút. Zbierame penu. Potom precedíme cez plátno, nalejeme do čistej fľaše a uchováme najdlhšie 1 týždeň v chlade. Z tohto množstva je 2 a pol litra sójového mlieka. Zo zvyšnej hmoty, môžeme pripraviť nátierku.

 

TIP: odporúčame mixér VITAMIX, mám ho doma a je naozaj zázračný! :)

 

MLIEKO Z KEŠU ORECHOV

 

Do Vitamixu vložíme za hrsť kešu orechov a prilejeme 2 dcl vody (ak chceme mlieko silnejšie dáme viac orechov a menej vody), rozmixujeme cca 30 sek. a máme aj bez cedenia a namáčania dokonalé zdravé a chutné mlieko na okamžité použitie :)

 

(tento recept pre Vás pripravila Evka Francová - Kuchařka ze Svatojánu.)

Pridať komentár