Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Rastlinné mlieko - ako si ho vyrobiť

Publikované 2016-09-14 Napísal 29014
Obľúbené0

Ako vyrobiť rastlinné mlieko aj pre alergikov? V článku nájdete recept na makové mlieko, ryžové, ovsené aj sójové mlieko

Rastlinné mlieko v domácnosti

Rastlinné mlieka sú stále pre mnohých jednou veľkou neznámou. A naopak, alergici, vegetariáni či vegáni a ľudia, ktorí chcú alebo potrebujú ísť zdravšou cestou ich poznajú veľmi dobre. Vychutnávajú si rozmanitosť chutí rastlinných mliek, ktoré si s ľahkosťou pripravia doma na počkanie.

Vo finále ide o plnohodnotný produkt, ktorý je prospešný pre zdravie a ako sa zvykne hovoriť, máme ho "za pár drobných".

MAKOVÉ MLIEKO

Mak je zdrojom kvalitného vápnika, obsahuje ho zhruba desaťnásobne viac ako mlieko, obsah vápnika v 100 g maku je asi 1400 mg, kým v kravskom mlieku len 110 - 125 mg. Makové mlieko je skvelým zásadotvorným nápojom. 
100 g maku namočíme cez noc do studenej vody, na druhý deň scedíme cez jemné sitko, dáme do vyššej nádoby, dolejeme na 300 ml čistou vodou a rozmixujeme čo najviac na jemno. Dolejeme vodou do 1100 ml, pridáme štipku soli a lyžičku agávového sirupu a scedíme cez plátno alebo jemné sito, plátno alebo plienka je lepšia, môžete mlieko ručne dokonale vymačkať. Uchováme v chladničke.

RYŽOVÉ MLIEKO

Ryžové mlieko (ryžový nápoj) kúpite celkom bežne v obchodoch. Ale úplne jednoducho si ho môžete urobiť aj doma:

100 g jazmínovej ryže prepláchneme v sitku a namočíme na 24 - 30 hodín do studenej vody. Počas tejto doby ryžu niekoľkokrát prepláchneme a vodu vymeníme. Nakoniec vodu zlejeme, ryžu precedíme a znovu prepláchneme a doplníme na 500 ml čerstvou vodou. Pridáme štipku soli a lyžičku až dve cukru alebo rastlinného sirupu (Agávový, javorový, med, brezový cukor, kokosový cukor ...). Rozmixujeme čo najviac dohladka, doplníme na 1100 čistou vodou, precedíme cez plátno, dobre vyžmýkame a uchováme v chlade. Pred každým použitím dobre pretrepte!

TIP: odporúčame mixér VITAMIX, mám ho doma a je naozaj zázračný! :)

OVSENÉ MLIEKO


100 g ovsených vločiek namočíme cez noc do studenej vody, druhý deň prepláchneme, scedíme, dáme do vyššej nádoby, dolejeme na 500 ml čistou vodou a rozmixujeme čo najviac na jemno. Dolejeme vodou do 1 l, pridáme štipku soli a lyžičku zdravého sladidla a scedíme cez plátno a dobre vyžmýkame. Uchováme v chladničke.

MANDĽOVÉ MLIEKO

 

Je zatiaľ najlepšie z rastlinných mliek, ktoré som vyskúšala. 
100 g mandlí namočíme cez noc do studenej vody, druhý deň prepláchneme, scedíme, dáme do vyššej nádoby, dolejeme na 500 ml čistou vodou a rozmixujeme čo najviac na jemno. Dolejeme vodou do 1 l, pridáme štipku soli a zdravé sladidlo podľa chuti a scedíme cez plátno a dobre vyžmýkame. Uchováme v chladničke. Ak by sme si priali niečo ako smotanu do kávy, vody pridáme menej, treba len 300 - 400 ml. Mandľovou drť, ktorá nám zostane, nevyhodíme, ale pridáme ju trebárs  do múčnika alebo do müsli.

SÓJOVÉ MLIEKO

200 g sójových bôbov namočíme na 12 až 24 hodín do studenej vody, potom scedíme, vyperieme a postupne prilievame 2 litre studenej vody a mixujeme dohladka. Privedieme k varu za stáleho miešania, stlmíme teplotu a veľmi miernym varom varíme 30 minút. Zbierame penu. Potom precedíme cez plátno, nalejeme do čistej fľaše a uchováme najdlhšie 1 týždeň v chlade. Z tohto množstva je 2 a pol litra sójového mlieka. Zo zvyšnej hmoty, môžeme pripraviť nátierku.

 

TIP: odporúčame mixér VITAMIX, mám ho doma a je naozaj zázračný! :)

 

MLIEKO Z KEŠU ORECHOV

 

Do Vitamixu vložíme za hrsť kešu orechov a prilejeme 2 dcl vody (ak chceme mlieko silnejšie dáme viac orechov a menej vody), rozmixujeme cca 30 sek. a máme aj bez cedenia a namáčania dokonalé zdravé a chutné mlieko na okamžité použitie :)

 

(tento recept pre Vás pripravila Evka Francová - Kuchařka ze Svatojánu.)

Niečo pre vás
Odporúčané články

Ako si vyrobiť rastlinné mlieko

NapísalBabičkinazáhrada.sk 793 2019-06-23
Obľúbené
Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí nemôžu piť kravské mlieko, máme pre vás veľký návod na prípravu niekoľkých druhov...
Čítať ďalej

Kokosové mlieko s vanilkou a ďatlovým sirupom

2 824 2018-05-17
Obľúbené
Recept na domáce kokosové mlieko vyrobené za pár minút
Čítať ďalej

Čím nahradiť mlieko?

4252 2017-08-10
Obľúbené
Konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov má množstvo zástancov i odporcov z rôznych dôvodov. Mlieka sa však vzdávať...
Čítať ďalej

Intolerancia na mlieko - strašiak, či učiteľ?

2377 2016-11-29
Obľúbené
Intolerancia na potraviny je v súčastnosti často skloňovaný pojem a trápi čoraz viac dospelých, ale i deti. Nemusí...
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa