Vyhľadávanie na blogu

Problémy s obličkami

Pulibkované: 14.09.2016 13:21:32
Kategórie: Babské rady a recepty , Obličky, mechúr, močové cesty

Problémy s obličkami

Obličkové ťažkosti a piesok

Klinčeky (korenina)

V malom množstve vody sa 24 hodín namáča 4 až 5 klinčekov. Tento výluh sa vypije ráno nalačno.

Plavúň obyčajný

Jedna kopcovitá čajová lyžička plavúňa sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a pije po dúškoch ráno nalačno. Viac než jedna šálka čaju denne sa nesmie vypiť.

Pŕhľava

Jedna kopcovitá čajová lyžička pŕhľavy na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a po dúškoch sa denne pijú aj štyri šálky čaju.

Sedací kúpeľ z prasličky roľnej

Najrýchlejšiu pomoc pri kameňoch močového mechúra zaručujú sedacie kúpele z prasličky roľnej, keď sa zároveň vypije jedna až dve šálky prasličkového čaju. Týmto spôsobom sa podporí odtok moču. Moč treba zadržať čo najdlhšie, a potom močiť pod silným tlakom. Takto sa vyplavia kamene z močového mechúra. Na sedací kúpeľ treba 100g prasličky namáčať 12 hodín v 5-litrovom vedre so studenou vodou. Potom sa studený výluh zohreje, precedí sa a prileje sa kúpeľovej vody. Voda vo vani má zakrývať obličky pacienta. Po 20-minútovom kúpeli sa netreba utierať, len sa zabaliť do kúpacieho plášťa a poležať si hodinu prikrytý v posteli. Počas sedacieho kúpeľa by sa mali vypiť jedna až dve šálky prasličkového čaju.

Jedna kopcovitá čajová lyžička prasličky na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a pije po dúškoch.

Skorocel kopijovitý

Jedna kopcovitá čajová lyžička skorocelu kopijovitého alebo skorocelu väčšieho na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a denne sa po dúškoch pijú dve až tri šálky čaju. Týmto čajom sa zapije denne 8g semien skorocelu. Semená majú zabrániť ďalšej tvorbe obličkových kameňov.

Čajová zmes

Zmiešajú sa rovnaké množstvá lipkavca syridlového, bielej alebo žltej hluchavky a zlatobyle obyčajnej. Jedna kopcovitá čajová lyžička bylinkovej zmesi na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť a precedí sa. Denne sa môžu vypiť štyri šálky tohto čaju, z toho jedna polovica šálky sa vypije ráno nalačno a zvyšok po dúškoch postupne počas celého dňa.

Čajová zmes

Iná čajová zmes sa pripravuje z brezových listov, ihlice tŕnitej, kapsičky pastierskej a repíka lekárskeho, z každej bylinky po 20g.

Jedna kopcovitá čajová lyžička bylinkovej zmesi na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a denne sa po dúškoch pijú dve až tri šálky čaju.

Čakanka obyčajná

Jedna kopcovitá čajová lyžička koreňa čakanky sa namáča 12 hodín v šálke studenej vody. Studený výluh sa potom zohreje a precedí. Počas celého dňa sa postupne vypijú dve šálky čaju. Praktické je naliať si dennú dávku do zohriatej termosky.

Švédske kvapky

Podľa závažnosti obličkových ťažkostí sa denne užívajú tri čajové až tri polievkové lyžice švédskych kvapiek, zriedené v malom množstve vody alebo bylinkového čaju.

Obličková kolika

Kukurica siata

Počas dňa sa postupne vypije jedna šálka čaju z čneliek kukuričných klasov.

Jedna kopcovitá čajová lyžička čneliek kukuričných klasov na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a každé 2 až 3 hodiny sa vypije jedna polievková lyžica tohto čaju. Praktické je naliať si dennú dávku čaju do zohriatej termosky, ináč by sa čaj musel pred každým dúškom zohrievať v horúcom vodnom kúpeli.

Masť z nechtíka lekárskeho

Nechtíková masť, ktorá sa nanáša pred obkladom zo švédskych kvapiek, sa pripravuje takto:

Rozpáli sa 250g čistej bravčovej masti a do horúcej sa nasype jedna kopcovitá hrsť nechtíka (listy, kvety a stonky). Nechá sa to krátko vzkypieť, dobre sa premieša a odstaví. Prikrytý hrniec sa nechá cez noc vychladnúť. Na druhý deň sa masť zohreje, aby bola dosť tekutá, a prefiltruje sa cez čisté ľanové plátno. Listy, kvety a stonky sa silno vytlačia a masť sa naleje do uzavieracích nádob.

Plavúň obyčajný

Denne sa vypije ráno nalačno jedna šálka čaju z plavúňa. Viac sa vypiť nesmie.

Jedna zarovnaná čajová lyžička pavúňa na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a pije po dúškoch.

Švédske kvapky

Denne sa užívajú, podľa sily bolesti, tri čajové až tri polievkové lyžice švédskych kvapiek, zriedené v malom množstve bylinkového čaju alebo vody.

Obklad zo švédskych kvapiek

Zvonka sa používajú švédske kvapky ako obklad na choré obličky. Najprv sa pokožka potrie nechtíkovou masťou, aby ju alkohol švédskych kvapiek nevysušili. Potom sa vhodne veľký chumáč vaty navlhčí švédskymi kvapkami a priloží na obličky. Ako tepelná ochrana poslúži ďalšia vrstva suchej vaty a plastová fólia. Celý obklad sa previaže teplou šatkou. Obklad zo švédskych kvapiek má pôsobiť 4 hodiny.

Pridať komentár