Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Poznávame bylinky - kurkuma proti zápalom

Publikované 2021-04-08 Napísal 572
Obľúbené0

Kurkuma je silná protizápalová bylina, ktorá sa po stáročia používa na liečbu rôznych ochorení. Tento koreň, ktorý je bratrancom zázvoru, je pôvodom z juhovýchodnej Ázie a niekedy sa nazýva „indický šafran“, pretože má krásnu zlatistú farbu.

KURKUMA - zázračné korenie a všeliek?

.

Kurkuma – je vo svojej čerstvej podobe koreň podobný zázvoru, iba jeho farba je na rozdiel od zázvoru oranžová. O žiadnu novinku na poli zdravej výživy sa rozhodne nejedná. V ajurvédskej kuchyni sa naopak používa už niekoľko tisíc rokov, a to najmä pre svoje úžasné zdravotné účinky.

Kurkuma je silná protizápalová bylina, ktorá sa po stáročia používa na liečbu rôznych ochorení. Je pôvodom z juhovýchodnej Ázie a niekedy sa nazýva „indický šafran“, pretože má krásnu zlatistú farbu.

.

Najúčinnejšia "zložka" kurkumy je kurkumín

.

- kurkumín dokáže zablokovať enzým podporujúci rast nádorov. Je potvrdené, že táto látka môže pomôcť predchádzať alebo dokonca aj liečiť niekoľko druhov rakoviny, vrátane prostaty, kože a hrubého čreva
- kurkumín je schopný prejsť cez krvnú bariéru mozgu, preto je považovaný za možný liek na celý rad neurologických porúch, dokonca aj na Alzheimerovu chorobu, parkinsonizmus
- kurkumín účinkuje na celú škálu ochorení vrátane ochorení pľúc a pečene
- kurkumín je účinný na najrôznejšie neurologické a metabolické poruchy, autoimunitné ochorenia a kardiovaskulárne problémy
- kurkumín tlmí zápalové procesy v tele, rovnako ako napríklad liek ibuprofen, ale s tým rozdielom, že je prírodný a nemá vedľajšie účinky
- kurkumín prispieva k posilneniu imunity
- kurkumín pomáha aj pri osteoartritíde, reumatoidnej artritídy a roztrúsenej sklerózy
- kurkumín pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu
- kurkumín bráni nadmernej zrážanlivosti krvi a vzniku trombózy a infarktu
- kurkumín odstraňuje symptómy spojené s cukrovkou II. Typu
- kurkumín chráni proti poškodeniu organizmu ožiarením a ťažkými kovmi
- kurkumín potláča replikáciu vírusu HIV a tvorbu nádorov
- kurkumín zabraňuje vzniku šedého zákalu a pľúcnej fibrózy
- skvelé účinky má kurkuma v kombinácii so zázvorom, ktorý urýchľuje krvný obeh, a výsledky sa tak dostavia rýchlejšie

.

Kurkuma má najmenej 150 iných preukázaných liečivých účinkov

.

KURKUMA MÔŽE MAŤ AJ NIEKTORÉ NEGATÍVNE ÚČINKY

.

Podráždenie žalúdku - Kurkuma stimuluje žalúdok, aby vytvoril viac žalúdočnej kyseliny. Aj keď to pomáha niektorým ľuďom k tráveniu, iným to môže uškodiť.
Zriedenie krvi - Kurkumove čistiace vlastnosti vám môžu tiež ľahšie spôsobiť krvácanie. Nie je jasné, prečo sa to stane. Účinky kurkumy, ako je zníženie hladiny cholesterolu a znížený krvný tlak, pravdepodobne súvisia s tým, ako funguje kurkuma v krvi. Ľudia, ktorí užívajú lieky na zriedenie krvi, ako je warfarín (Coumadin), by sa mali vyhnúť konzumácii veľkých dávok kurkumy.
Kurkuma môže stimulovať kontrakcie - kvôli svojim krvotvorným účinkom by sa tehotné ženy mali vyhnúť užívaniu doplnkov z kurkumy. Pridávanie malých množstiev kurkumy ako korenia do jedla by nemal byť problém. Navyše, u citlivejších ľudí Môže kurkuma občas spôsobu alergickú reakciu.

.

Tip pre vás

.

1. mikroemulzia - zmiešajte malú lyžičku práškovej kurkumy z jedným žĺtkom a dvoma lyžičkami kokosového oleja. Zmes musíte poriadne premiešať - odporúča sa dokonca pár minút šľahať tyčovým mixérom (vznikne „žltá majonéza“). Jedzte minimálne raz denne celú emulziu. Neodkladajte ju do chladničky, kurkumín sa veľmi rýchlo rozkladá a jeho účinky miznú.

.

2. bielenie zubov - kurkuma známa vďaka svojmu farbivu sa paradoxne používa na bielenie zubov. Návod je jednoduchý - posypte si svoju zubnú pastu kurkumou a vyčistite si ňou chrup ako obvykle.

.

Kurkuma zdola každý zápal?

.

Vedeli ste, že:

- Účinná zlúčenina kurkumy – kurkumín – sa skúma kvôli svojej schopnosti pôsobiť preventívne voči chorobám a zároveň pomáhať pri samotnej liečbe.

- Vedci aj lekári sa zhodujú, že kurkuma je super potravina pretože má protirakovinové účinky, podporuje činnosť pečene, je silný antioxidant bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Čím viac prirodzených látok s protizápalovým účinkom v strave máme, tým je to pre organizmus lepšie.

.

Kurkuma sa na to presne hodí. Napríklad v Indii, odkiaľ pochádza 94% kurkumy, sa používa na úľavu pri artritíde.

.

4 HLAVNÉ BENEFITY KURKUMY V OBLASTI ZDRAVIA A LEPŠIEHO VÝKONU

.

Protizápalový efekt a podpora optimálnych mozgových funkcií - zápal je príčinou mnohých zdravotných stavov ako je metabolický syndróm, srdcové ochorenia a dokonca aj rakovina. Kurkuma dokáže zvrátiť niektoré biochemické zmeny spojené so starnutím mozgu a eliminovať výskyt ťažkých kovov v tele.

Kurkuma nemá takmer žiadne nežiadúce vedľajšie účinky a organizmu neškodí ani konzumácia vo vysokých dávkach.

Posilnenie imunity a boj proti voľným radikálom - kurkuma je silným potenciálnym antioxidantom. Ukázalo sa, že kurkuma zvyšuje antioxidačnú kapacitu organizmu a pomáha bojovať proti poškodeniu voľnými radikálmi. To je obzvlášť dobré pre imunitný systém ako aj funkciu mozgu. Kurkuma tiež posilňuje prirodzenú antioxidačnú kapacitu organizmu a obranný systém.

Kurkuma pomáha posilňovať váš imunitný a kardiovaskulárny systém - protizápalové, antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti kurkumínu robia z kurkumy zdravie podporujúcu potravinu.

Zlepšenie trávenia a problémov s mikrobiómom - nie nadarmo sa hovorí, že tráviaci trakt až na 80 % zodpovedá za silu imunitného systému. Črevný mikrobióm je súhrn baktérií v hrubom čreve, ktoré majú na starosť premenu nestráviteľných zvyškov potravín, hlavne vlákniny, na ďalšie metabolity a plyny

.

Na záver ešte pár slov o kurkume

.

V skutočnosti je dosť ťažké vydolovať z kurkumy to najlepšie obyčajným pridávaním do jedla. Je tu však jedna možnosť, pomocou ktorej to dokážete:) Nie je žiadnym tajomstvom, že v kombinácií s čiernym korením bude kurkuma oveľa silnejšia pre vaše zdravie. Látky v čiernom korení zvyšujú biologickú dostupnosť prospešných látok kurkumy až o 2000%

.

Napíšte nám do komentárov svoje skúsenosti a rady...ako využívate kurkumu?

Štítok: kurkuma
Niečo pre vás
Odporúčané články

ZLATÉ MLIEKO - Staroveký ajurvédsky nápoj

NapísalMichal 2170 2021-04-10
Obľúbené
Zlaté mlieko je staroveký Ajurvédsky nápoj, ktorý sa vyrába z kurkumy a rastlinného mlieka. Má výrazné protizápalové...
Čítať ďalej

Čierne korenie s kurkumou zvyšuje jej vstrebateľnosť

NapísalMichal 636 2021-04-09
Obľúbené
Vedeli ste, že práve čierne korenie zlepšuje vstrebávanie kurkumy? Je to dokázané viacerými štúdiami, tak si o tom...
Čítať ďalej

Keď nás trápi zápal pľúc

548 2017-03-02
Obľúbené
Zápal pľúc je nepríjemné sezónne ochorenie, ktoré vie potrápiť deti v útlom veku, vo vysokom veku môže byť aj život...
Čítať ďalej

Ako často mávate zápaly močových ciest?

7271 2016-10-29
Obľúbené
Nevieme si ani predstaviť počty žien, ktoré mali – alebo ešte majú – opakovaný zápal močového mechúra (zápaly...
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa