Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Poznávame bylinky - Alchemilka

Publikované 2021-04-30 Napísal 985
Obľúbené0

Bylinka Alchemilka vhodná na liečbu hnačiek, črevných potiaží. Má protizápalové a sťahujúce účinky na slizniciach a pokožke. Čaj z alchemilky sa v ľudovom liečiteľstve používa na ženské problémy - má upokojujúce účinky pri bolestivej menštruácii, priaznivo pôsobí na kŕče, ktoré majú ženy počas menštruácie.

Alchemilka žltozelená, bylinka účinná na ženské problémy

.

Skúsenosti našich zákazničiek hovoria tiež o zlepšení menštruačného cyklu u tých ktoré mali nepravidelnú menštruáciu. Alchemilka pomáha aj počas prechodu, kedy zmierňuje príznaky klimaktéria - návaly potenia, zmeny nálad.. Počas tehotenstva sa odporúča piť na posilnenie maternice.

Alchemilka je rozšírená po celom svete. V minulosti patrila medzi najvzácnejšie rastliny pre alchymistov. Využívala sa v alchýmii. Táto rastlina patrí medzi tzv. liečivé rastliny. Má aj viacero iných ľudových názvov, napríklad strieborník, ženský plášť, nebeská rosa, husia nôžka alebo kondolík.

.

Použitie Alchemilky je možné pri nasledujúcich potiažach

.
Cukrovka, Laryngitída, Menopauza, Obezita, Zápal maternice, Zápal spojoviek, Bolesť pri menštruácii, Bolesť pri ovulácii, Krvácanie z nosa, Hnačka

.

Alchemilka začína rásť na jar

.

Rastlina dnes už rastie všade, pričom sa táto bylina vracia na svoje zabudnuté miesto ako výborný prírodný pomocník najmä pri ženských problémoch, ale aj pri viacerých problémoch všeobecne a má najčastejšie vonkajšie použitie. Rastlina ako taká rastie najmä vo vlhkom prostredí, napríklad blízko potokov, ale aj na mokrých lúkach. Rásť môže na slnečnom mieste, prípadne aj v polotieni. Najčastejšie sa zberá vňať alchemilky, v menšej miere už koreň tejto rastliny.

.

Vnútorné použitie

.

Alchemilka má vnútorné aj vonkajšie použitie. Často sa pripravuje zápar ako tonikum, diuretikum alebo na odkrvenie pečene. Okrem pečeni vie odkrviť a posilniť aj srdce pri traumatických horúčkach a celkovo pri vnútornom použití priaznivo ovplyvňuje trávenie.
Rastlina pomáha aj pri pečeňových a ľadvinových chorobách a to najmä vo forme čaju. V tomto prípade dokonca nemusí ísť len o čaj z Alchemilky, ale aj čajovú zmes z viacerých bylín, napríklad s rebríčkom obyčajným.

Zápar je ideálny pre ženy počas ťažkého priebehu menštruácie. Okrem toho v rámci vnútorného využitia sa vňať alchemilky využíva aj pri krvácaniach a ťažkostiach čriev, taktiež pri bolestiach maternice, je vhodná pri bielotoku, pri závratoch v období ťarchavosti.
Účinkuje pri zadržiavaní vody a pri obezite a zlepšuje priebeh cukrovky. Je veľmi vhodná aj pri hnačkách. Alchemilka tlmí menštruačné bolesti aj krvácavosť, na druhú stranu pomôže aj s vyvolaním oneskorenej menštruácie.

.

Postup vnútorného použitia alchemilky je nasledovný

.

Zápar ako vnútorné tonikum a diuretikum 15 minút: 2 kávové lyžičky na 2 dl vriacej vody. Zápar na ženské problémy a menštruačné ťažkosti tvorí 1 liter vody, hrsť suchej alchemilky spolu vňať aj koreň. Pijú sa tri šálky denne a ide o ideálny prostriedok aj proti bolesti pri menštruácii.
Dávkovanie: Piť 3 krát denne medzi jedlom po 2 dl záparu. Týždeň pred menštruáciou, v poslednom mesiaci tehotenstva a 2 týždne po ňom je vhodné piť zápar zo 4 kávových lyžičiek drogy na 2 dl vody.

Čaj z alchemilky si urobte nasledovne: šálka vriacej vody, 1 čajová lyžička vňate, lúhujte 10 minút a potom sceďte, denne sa pijú 2-3 šálky

Alkoholová tinktúra

1 liter 60 percentného alkoholu 200g nasekanej vňate Vňať pridať do alkoholu a nechať 10 dní lúhovať pri izbovej teplote.
Následne prefiltrujte a užívajte 15-20 kvapiek do vody, podľa potreby 4-6 krát denne

.

Vonkajšie použitie využitia alchemilky

.

Náplasť z čerstvej vňate je dobrá na zastavenie krvácania a zacelenie rán a treba ju vymieňať na postihnutom mieste zhruba každých 10 minút. Samotný odvar pomáha tiež pri sceľovaní rán, má protizápalové účinky. Je dobrý pri povrchových infekciách, zápaloch a poraneniach.

Odvar sa využíva na kúpele rúk a nôh, pri výplachu vagíny a genitálií všeobecne, kde má tiež dobré účinky pri povrchových zápaloch. Taktiež môže pomôcť na rôzne poranenia počas pôrodu.

V rámci vonkajšieho využitia alchemilky je známy kúpeľ s pridaním tejto byliny, ktorý je ideálny na posilnenie svalstva končatín, pri atrofii svalov pomáha aj v kombinácii s pastierskou kapsičkou. Zápar sa dá použiť aj ako kloktadlo pri zápale hrtana, pri krvácajúcich ďasnách, pri laryngitíde a na výplach ústnej dutiny. Odvar z alchemilky sa používa aj pri krvácaní z nosa.

Vonkajšie použitie: obklady a kúpele pri hnisavých a zle hojacich sa ranách a vredoch predkolenia.

.

Príprava alchemilky na vonkajšie použitie má nasledovné postupy

.

Odvar na vonkajšie použitie
1 liter vody, dve hrste suchej alchemilky,
Ideálne na vonkajšie a povrchové zápaly, infekcie alebo poranenia pokožky

Odvar na oči a zápal spojiviek
1 liter vody, 50g suchej vňate, nechajte prejsť varom,
Aplikujte na oči veľmi jemne a opatrne

Alchemilkový kúpeľ
Do vody pridajte 200 g rastliny,
Môže ísť buď o lokálny kúpeľ, napríklad nôh či rúk, prípadne o celkový kúpeľ

Na vaginálny výplach pre ženy
1 polievková lyžica vňate alchemilky, 0,5 litra studenej vody,
Priveďte vodu do varu a varte 1-3 minúty s vňaťou. Nechajte vychladnúť, preceďte a vlažné použite na vypláchnutie vagíny pri rôznych typoch výtokov


Macerát
20g sušenej byliny alebo 40g čerstvej, 5l vody, bylinky vložte do vedra s vodou, nechajte lúhovať cez noc
Následne na ďalší deň vodu zohrejte a môžete pridať do kúpeľa

.

Alchemilku nazbierajte, usušte, skladujte, používajte

.

Alchemilka kvitne v nížinách aj horách približne od mája do októbra. Vňať sa zbiera v suchom počasí, ideálne ráno a pred rozkvitnutím. Koreň vykopávajte v septembri-októbri, sušte v tieni. Zbiera sa aj vňať, ktorá sa tsuší v tieni, aby mala Alchemilka horkoštipľavú chuť, pričom táto sa zbiera najčastejšie od mája do augusta a zbierajú sa aj prízemné lístky bez stopiek.

.

Obklady, macerát, odvar aj Alchemilkový čaj

.
Alchemilka obyčajná sa dá využiť v mnohých formách. Najčastejšie sa zberá vňať, ktorá chutí horko a sťahujúco, pričom len zriedka sa aplikuje samotne, skôr v rámci čajovín. Koreň sa používa na kúpeľ, ale tiež aj na obklady alebo odvary a čaje. Ak sa využíva na obklady, ide najčastejšie o čerstvé byliny.
Pri maceráte môže ísť aj o sušené byliny, ale vtedy je zvyčajne nutné dvojnásobné použitie množstva oproti čerstvej bylinke. Odvary a obklady sa prevárajú.

Alchemilka pomáha na rôzne poranenia cez pôrod (ale aj po potrate), ale aj počas tehotenstva pomáha pri závratoch a točení hlavy. Bylina pôsobí pozitívne na svalstvo maternice a má spazmolytické, čiže sťahujúce účinky. Taktiež alchemilkový čaj pomáha napríklad počas prvej časti cyklu až do ovulácie na zlepšenie plodnosti a na otehotnenie, čiže je dobrá aj na neplodnosť.

Na druhú stranu, rastlina obsahuje aj triesloviny, ktoré sa pri kontakte so sliznicami sťahujú a naopak by tak mohli spôsobiť predčasné sťahy maternice v tehotenstve. V každom prípade, ak budete užívať rastlinu pred počatím alebo v poslednom mesiaci tehotenstva, malo by to mať pozitívny vplyv proti samovoľným potratom a pri podpore nárastu maternice a jej stiahnutiu do pôvodného tvaru.

.

Alchemilka je veľmi dobrá bylinka, ideálna pre ženy

.

Menštruácia - Pomoc pri menštruačných poruchách, zmiernenie krvácania, zmiernenie bolesti
Nepravidelná menštruácia - Naštartovanie pravidelnosti a upravenie cyklu, vyvolanie oneskorenej menštruácie
Obdobie menopauzy - Podpora svaloviny maternice, priaznivé účinky na psychiku a upokojenie stavu
Otehotnenie - Podpora plodnosti a zvýšenie šance na počatie
Tehotenstvo - Posilňujúce účinky na svalstvo maternice, ale zároveň aj pozor na predčasné sťahy maternice
Pôrod - Pred pôrodom účinky na posilnenie maternice a zníženie pred samovoľným potratom
Po pôrode - Regenerácia maternice, stiahnutie svalstva maternice do pôvodného stavu, zastavenie krvácania, lepšie hojenie rán

Ľudový názov alchemilky je aj divý muškát, husia nôžka, rosička, rakovie zelie, ženský plášť

Český názov alchemilky: Kontryhel žlutozelený

Anglický názov alchemilky: Alchemilla, Lady's Mantle

Latinský názov byliny: Alchemillae herba

Slovenský názov materskej byliny a čeľade: Alchemilka žltozelená, Ružovité

Latinský názov materskej byliny a čeľade: Alchemilla vulgaris L., Rosaceae

Účinné látky v droge: triesloviny tanínového a elagového typu (6-8 %) ako pedunculagin, dimérny alchemilin, flavonoidy, horčiny

Droga musí obsahovať min. 6,0 % trieslovín počítaných ako pyrogalol

.

Alchemilka žltozelená (vňať) pre potreby využitia nielen pri ženských problémoch vákuovo zabalená od f. Hanus >>>

.

Napíšte nám do komentárov
Na aké zdravotné ťažkosti či ženské problémy sa vám Alchemilka osvedčila?

Štítok: bylinky, alechemilka
Niečo pre vás
Odporúčané články

Ajurvédske extrakty - Brahmi

NapísalMichal 309 2021-06-10
Obľúbené
Brahmi posilňuje mozog a nervovú sústavu, má vynikajúce podporné účinky na pamäť a sústredenie.
Čítať ďalej

Ajurvédske extrakty - Ashwagandha (ašvaganda)

NapísalMichal 265 2021-06-09
Obľúbené
Ashwagandha (ašvaganda) známa tiež ako indický ženšen prispieva k zníženiu stresu a podpore vitality. Najlepšie...
Čítať ďalej

Liečivé šťavy - aloe vera šťava

NapísalMichal 507 2021-05-21
Obľúbené
Kto by nepoznal aloe vera. Rastlina, ktorú je tak jednoduché pestovať, a pritom má toľko liečivých účinkov. Aloe vera...
Čítať ďalej

Ako si vyrobiť bylinkovú tinktúru?

NapísalMichal 963 2020-08-10
Obľúbené
Nasušené alebo čerstvé bylinky v podobe kvetov, listov, vňate, plodov alebo koreňa sú najdôležitejšou ingredienciou...
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa