Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre
Štítky

Postrach menom čierny kašeľ

Publikované 2017-02-07 7378
Moje obľúbené0
Čierny kašel je staro-nové ochorenie, ktoré straší nejedného z nás. Toto už v minulosti potlačené ochorenie sa znovu vracia. Prečítajte si o príznakoch, rizikách a spôsoboch liečby čierneho kašľa

Čierny kašel je staro-nové ochorenie, ktoré straší nejedného z nás. Zatiaľ čo v minulosti táto choroba zabíjala tisícky ľudí, neskôr sa ju podarilo potlačiť a akosi sme na ňu pozabudli. Dnes sa ale tento postrach opäť vracia a preto vás pozývam prečítať si dnešný článok, v ktorom si o čiernom kašli povieme základné fakty, jeho príznaky, riziká ktoré prináša, spôsoby liečby a zopár rád našich babičiek, ako kašel zvládnuť ľahšie.

Čierny kašel je respiračné ochorenie, pre ktoré je typický silný záchvatový kašel. Liečba tohto ochorenia je zložitá a častokrát zdĺhavá. Spôsobuje ho baktéria, ktorá sa šíri dýchacími cestami človeka. Prenos z človeka na človeka je tak v kontaminovanom prostredí pomerne jednoduchý, baktériu stačí vdýchnuť.

V minulosti bol čierny kašel skutočným postrachom, na ktorý sa bežne i umieralo. Ochorenie malo mimoriadne ťažký priebeh sprevádzaný krvácaním, dusením a v krajných štádiách i zápalom pľúc a mozgu. S rastúcim skúmaním baktérie, ktorá čierny kašel spôsobuje sa ho podarilo poraziť. Ústupu tejto pliagy výrazne pomohlo zavedenie očkovania a chorobnosť sa výrazne znížila.

 

Priebeh ochorenia sa pomerne ťažko popisuje a jeho závažnosť priamo súvisí s vekom človeka, jeho imunitou, kondíciou a celkovým zdravotným stavom. Zatiaľ čo u silných jedincov sa môže prejaviť iba ako zápal dýchacích ciest, iní sa musia podrobiť niekoľko mesačnej náročnej liečbe.

Príznaky čierneho kašla sú:

-       ťažké, pískavé dýchanie,

-       modranie a mdloby,

-       teplota a zimnica,

-       slzenie,

-       silný dusivý kašel,

-       únava, malátnosť,

-       dusenie, zvracanie,

-       nechutenstvo.

Veľmi silné, nepríjemné záchvaty kašlu môže chorého natoľko vyčerpať, že je nutná hospitalizácia. Opatrní by mali byť najmä novorodenci, deti, tehotné ženy, seniori a ľudia s inými, chronickými ochoreniami. Práve z dôvodu návratu čierneho kašla lekári často odporúčajú preočkovať ohrozené skupiny i v dospelosti.

 

Diagnostika čierneho kašla je v súčasnosti jednoduchá a rýchla. Na základe vyšetrenia krvi a kultivácie dokáže váš lekár s presnosťou určiť, či naozaj trpíte týmto ochorením. Podľa priebehu ochorenia sa následne rozhodne, či je možná liečba doma alebo je nutné ísť do nemocnice. Pacientovi sa podávajú antibiotiká a podporná liečba. Ak je to možné, čo najviac zvlhčujte vzduch v miestnosti, kde sa chorý lieči. Vlhký vzduch môže výrazne uľaviť od suchého, dusivého kašla. Okrem toho je dôležitý oddych a pokoj, aby telo malo dostatok síl bojovať proti zákernej baktérii.

Je pravdepodobné, že i niekoľko mesiacov po preliečení chorého kašel zotrvá. Ako si pomôcť či už počas liečby alebo pri následnom zotrvávajúcom kašli? Tu je zopár storočiami osvedčených rád a tipov našich babičiek, ako zvládnuť kašel:

 

Cibuľový sirup

Tento liečivý sirup je klasika, s ktorou sa počas života aspoň raz stretol snáď každý z nás. Ak ste tú česť nemali, pripravte si cibuľu, citrón, trstinový cukor a zaváraninový pohár. Cibuľu a citrón nakrájame na kolieska a vrstvíme do pohára. Vrstva cibule, trstinového cukru a vrstva citróna. Postup niekoľkokrát opakujeme. Počkáme zopár hodín, kým suroviny pustia šťavu. A sirup je hotový. Určite ho vyskúšajte, nestojí takmer nič a ako sa hovorí, za málo peňazí dostanete veľa muziky.

 

Bylinné čaje a inhalácia silíc

Ak bojujete so silným kašlom, siahnite po bylinkách ako majoránka, tymián, materina dúška, lipa, mäta. Uvarte si silný, voňavý čajík. Vôňa týchto bylín vám pomôže uvolniť dýchacie cesty a telo zase potrebuje dostatok tekutín. Druhou možnosťou je naparovanie. Vdychovanie pary s bylinnými silicami totiž uvoľní stvrdnuté hlieny a uľavý dýchaniu.

 

Cesnakový elixír

Cesnak je skutočný všeliek a navyše, nestojí desiatky eur ako drahé sirupy z lekárne. Pripravte si mixér, 6 strúčikov cesnaku, 1 citrón bez šupky, 2 polievkové lyžice kvalitného medu a kúsok zázvoru (ak nemáte zázvor, použiť môžete napríklad chren). Suroviny spolu dôkladne rozmixujte a takto pripravenú kašičku uskladnite v chlade v uzatvorenej nádobe. Podávajte cca 2 lyžice denne a vášmu telu sa určite uľaví.

Aj napriek tomu, že čierny kašel je opäť na vzostupe prajem vám, aby vás hlavný protagonista dnešného článku zďaleka obchádzal. Posilňujte preto svoju imunitu počas celého roka, aby baktérie a vírusy nemali šancu.

--

Pre Babičkinu záhradu napísala Dominika

 

Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa