Pomoc z prírody pri liečbe angíny

Pulibkované: 13.10.2017 13:57:31
Kategórie: Zápal pľúc, angína, astma, zahlienenie , Zdravotné problémy a ich riešenie

Pomoc z prírody pri liečbe angíny

Angína patrí k najrozšírenejším chorobám prenášaným kvapôčkovou infekciou. Ide o akútny zápal krčných mandlí, ktorý sa prejavuje bolesťou v hrdle, ťažkosťami pri prehĺtaní, horúčkou. Typickými prejavmi sú začervenanie podnebia v ústnej dutine a zdurenie mandlí, na ktorých sa objavia hnisavé biele ložiská. Podceňovať angínu je nebezpečné. Najlepšou pomocou je včasné vyhľadanie lekára, ktorý v závislosti od pôvodcu infekcie nasadí správnu liečbu. Liečbu, ktorú zvolil lekár, môžeme doplniť kloktadlami, čajmi, obkladmi, či špeciálnymi zmesami, ktoré vychádzajú z liečivej sily bylín.

Kloktadlá:

Opakované kloktanie pomôže vypláchnuť choroboplodné zárodky z mandlí. Bylinkové herbáre, ako overené prostriedky na kloktanie, odporúčajú najmä šalviu lekársku, prasličku roľnú, nátržník vzpriamený, ibyš lekársky, bôľhoj lekársky, či repík lekársky. Kloktadlo pripravíme tak, že dve lyžice bylinkovej zmesi dáme do 2 dl vody. Krátko varíme. Necháme prikryté vylúhovať a vychladnúť. Precedíme a kloktáme minimálne dve minúty trikrát denne.

Čaje

Ochorenie často sprevádza horúčka, ktorú znížime bylinkovými čajmi. Osvedčeným prostriedkom na zníženie horúčky je pitie lipového čaju a vypotenie sa. Čaj z lipového kvetu pripravíme tak, že 2 lyžičky sušených lipových kvetov zalejeme vriacou vodou, necháme desať minút vylúhovať a scedíme. Na vypotenie sa odporúčajú vypiť naraz dve šálky lipového čaju.

Obklady

Pomôcť môžu obklady hrdla, pri ktorých sa kombinuje liečivá sila bylín s teplom. Na prípravu obkladu môžeme podľa odporúčaní liečivých herbárov zvoliť kvety rumančeka, nadrobno posekanú cibuľu, prípadne zemiaky. Zvolenú surovinu krátko varíme v 2 dl slnečnicového alebo repkového oleja. Necháme krátko vychladnúť a preložíme do plátna. Plátno priložíme na hrdlo, prikryjeme igelitom, obviažeme šálom a necháme dve hodiny pôsobiť.

Špeciálne zmesi

Liečivo pôsobí aj kombinácia cibule s medom, ktorú pripravíme tak, že cibuľu nasekáme nadrobno a premiešame ju s medom. Túto špeciálnu zmes užívame ráno a večer, pričom veľkosť dávky zodpovedá jednej čajovej lyžičke.

Pri liečbe angíny netreba zabúdať, že je vždy potrebné doužívať lekárom predpísané antibiotiká, dodržiavať dostatočne dlhú rekonvalescenciu a posilňovať odolnosť organizmu, k čomu nám môžu pomôcť napríklad rakytník a echinacea.

---

Pre Babičkinu záhradu napísala Helena.

 

Pridať komentár