Vyhľadávanie na blogu

Pleťový krém

Pulibkované: 22.09.2016 13:46:07
Kategórie: Vyrábame domácu kozmetiku DIY recepty

Pleťový krém

Je všeobecne známe, že chémia z kozmetiky preniká cez kožu priamo do krvného obehu. Mnohé testy potvrdili, že cena krému nezaručuje jeho zdravotnú nezávadnosť. Taktiež nemusia nastať  pozitívne účinky, ktoré slogan v reklame toľko sľubuje. Tieto fakty ma viedli k motivácii vyskúšať si na sebe prírodnú kozmetiku. Otestovala som si na vlastnej koži aj oleje lisované za studena. Nakoniec som sa dostala k výrobe vlastnej kozmetiky - krému na mieru, tj. konzistencia a vôňa podľa mojich aktuálnych potrieb.

Návod na výrobu krému je pritom celkom jednoduchý. Potrebujeme:

  • Bambucké maslo
  • Olej lisovaný za studena (šípkový olej, arganový olej, avelánový olej,..)
  • Esenciálny olej (silica)

Bambucké maslo má hustejšiu konzistenciu a krásne vonia. Je preto vhodné aj ako balzam na pery.

Olej lisovaný za studena tento základ rozriedi. Krém tak bude ,natierateľnejší‘’. Šípkový olej je môj najobľúbenejší, lebo krému dodá krásnu červeno-oranžovú farbu (viď obrázok) a pleť bude po jeho nanesení neodolateľná.

Krému dodá výnimočnosť práve jeho vôňa. Preto v poslednom kroku pridáme zopár kvapiek esenciálneho oleja podľa nášho vkusu, aby krém ulahodil nie len pleti, ale aj našim čuchovým bunkám. Pre našu psychiku a pohodu robí veľa práve aromaterapia.

Doteraz som písala o kréme na pleť. Podobným spôsobom si vieme vyrobiť aj telové mlieko. Vtedy je vhodné pridať k bambuckému maslu väčšie množstvo oleja lisovaného za studena, aby bol telový  krém redši a ľahko nanášateľný.

Keď som v úvode písala o výrobe krému podľa mojich aktuálnych potrieb, nebola to náhoda. Človek a jeho potreby sa menia ako príroda sama. Preto je vhodné si pred výrobou krému položiť otázku: Čo v tomto období potrebujem? Povzbudiť alebo ukľudniť? Podľa odpovedí si potom zvolíme silicu, ktorú pridáme do krému. Povzbudzujúcimi sú silice vyrobené z citrusov: citrón, grep, mandarínka. Ukľudňujúca je napríklad levanduľa. Kto je tvorivý, môže si vyrobiť naraz niekoľko menších krémikov a striedať ich podľa nálady.

Pozor však. Vlastnoručne vyrobená prírodná kozmetika je taká úžasná, že inú už nebudete chcieť používať :) Prajem Vám šikovné rúčky a veľa fantázie pri výrobe Vašej TOP kozmetiky :)

Vsetky vyššie spomínané ingrediencie nájdete aj v našom e-shope. Veľmi nás poteší, keď sa s nami podelíte aj o Vaše skúsenosti s výrobou kozmetiky.

Pre Babičkinu Záhradu Zuzana Jančoková

Pridať komentár