Vyhľadávanie na blogu

Pestrec mariánsky - záchrana pre vašu pečeň

Pulibkované: 21.03.2017 14:04:05
Kategórie: Bylinky - druhy, recepty, využite, spracovanie , Žlčník, pečeň, pankreas, žalúdok

Pestrec mariánsky - záchrana pre vašu pečeň

Poznáte zázrak menom Pestrec mariánsky? Že nie?! Prichádzate o veľa!

Pestrec mariánsky je poklad našej prírody, ktorý našťastie máme na dosah. Tak prečo nevyužívať jeho priaznivé účinky na naše zdravie? Poďme sa bližšie pozrieť, čo je na ňom také jedinečné.

Pestrec mariánsky alebo tiež aj Silybummarianum je bylinka, ktorá pochádza z Kanárskych ostrovov. Jeho plody obsahujú látku nazývanú sylimarín, ktorá je veľmi silným antioxidantom, zabraňuje prenikaniu toxických látok do membrán buniek a navyše napomáha k regenerácii pečene. Jeho použitie je veľmi vhodné pri trávení, detoxikácii a očiste pečene.

Pečeň je najväčšia žľaza v organizme, ktorá slúži na detoxikáciu organizmu. Patrí medzi najdôležitejšie orgány ľudského tela, pretože v nej sa spracovávajú všetky látky zachytené z krvi. Metabolizuje cukry, tuky a bielkoviny, zásobuje telo živinami a vitamínmi, pôsobí ako filter, ktorý odčerpáva škodlivé látky a v neposlednom rade v nej vznikajú dôležité bielkoviny, enzýmy a aj hormóny stimulujúce činnosť ostatných orgánov.

Ako vidíte, jej úloha v našom tele je nenahraditeľná a preto je dôležité sa o ňu starať, aby sme predchádzali ochoreniam pečene. Ľudia pomerne často trpia na ochorenia pečene, ktoré však väčšinou prebiehajú skryto. Typickým príkladom je infekčný zápal pečene, kedy má človek mierne ťažkosti, ak sa však jeho stav nelieči, môže dôjsť až k trvalému poškodeniu pečene, nazývanej cirhóza pečene.

Medzi základné prejavy zápalu pečene patria:

 • Únava

 • Zápach z úst

 • Povlak na jazyku

 • Nespavosť

 • Tráviace problémy

 • Strata hmotnosti

 • Červená tvár

 • Bledá stolica

 • Nadmerné potenie

 • Tmavé kruhy pod očami

 • Hnedé škvrny na koži

Prevenciou, ale častokrát i riešením je zmena životosprávy, resp. sa treba vyvarovať mastným jedlám, emulgátorom, farbivám, konzervovaným jedlám, polotovarom, rôznym margarínom a dresingom a samozrejme alkoholu. Niektoré lieky sú taktiež veľká záťaž na pečeň a nepriaznivo pôsobí i nadmerný stres a hnev.

Naopak, ak zaradíte do svojho jedálnička marhule, hrozno, čučoriedky, broskyne, mrkvu, petržlen, žeruchu, medvedí cesnak, červenú repu, fazuľu, reďkovky, či ryby a kuracie mäso, svojej pečeni ulahodíte. Pridať môžete i rôzne liečivé bylinky ako kardamón, rascu, zázvor, bobkový list, bazalku, rozmarín, či mätu priepornú a rumanček pravý. Nemožno zabudnúť na dostatočný pitný režim, najlepšie čistú vodu a zeleninové či ovocné šťavy.

Pestujte si v sebe trpezlivosť, optimizmus, kľud a čistú myseľ, ktoré taktiež pomáhajú k zdravšej pečeni.

Medzi základné formy pestreca mariánskeho patria:

Olej z pestreca, ktorý sa získava zo semien lisovaním za studena. Využíva sa na liečbu kožných problémov, vhodný je na vnútorné i vonkajšie použitie. Pestrecový olej obsahuje vitamíny A, D, E a F, taktiež zinok, selén, meď a jód. Okrem využitia na problémy s pečeňou či žalúdkom sa používa i na zápchy, hemoroidy, kožné problémy (lupienka, ekzémy, lupiny, akné) i gynekologické problémy, na drobné rany i nadváhu.

Pestrecové semená je vhodné pred použitím zomlieť alebo rozdrviť, najlepšie tak , aby nedošlo k styku s kovom, semená vtedy zoxidujú. Pripravujeme si ich vždy čerstvé. Požívame tak, že rozdrvené semená rozžujeme a zapijeme, určite ich nezalievame horúcou vodou ako čaj, lebo jeho účinky sa tým úplne zničia.

Drvený plod pestreca je výbornou voľbou na regeneráciu pečene. Z vlastnej skúsenosti viem povedať, že u mňa aj najúčinnejšou formou. Pomletý pestrec obsahuje najvyššie množstvo účinnej látky silymarínu a vďaka tomu je regenerácie pečene najintenzívnejšia.

Tieto všetky produkty z ostropestreca mariánskeho nájdete i v našom e-shope, pričom cena produktov sa pohybuje od 1,90€ (plod) do 9,90 € (olej). Ak už máte problémy s pečeňou alebo im chcete predchádzať, určite siahnite po tomto „bodliaku“. Neoľutujete.

---

Pre BZ napísala Zuzana D.

Pridať komentár