Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Pečeň ako významná čistička odpadových látok

Publikované 2021-03-18 Napísal 977
Obľúbené1

Vedeli ste, že viac ako dve desiatky z celkového množstva viac ako päťsto rôznych funkcií pečene sú pre život človeka nevyhnutné? Pokiaľ sa o svoju pečeň vhodne nestaráte, koledujete si o vážne zdravotné problémy, ktorých následkom môže byť aj smrť

Pečeň tvorí najväčšiu žľazu ľudského tela. Jej podstatná časť je uložená v pravej hornej časti brucha, pod spodnou časťou hrudného koša (pod pravým rebrom). Menšia časť zasahuje až do ľavej polovice tela. V tesnom susedstve pečene je rad životne dôležitých orgánov. Hore bránica a pľúca, vzadu pravá oblička a vpredu a pod ňou žalúdok so začiatkom tenkého čreva, dolu je hrubé črevo. Pred poškodením chránia pečeň rebrá spodnej časti hrudného koša.

*

Ako organizmu človeka slúži pečeň?

Pečeň je miestom, kde v každom okamihu prebieha niekoľko tisíc procesov. Práve teraz sa vo vašej pečeni očisťuje krv, štiepia dôležité látky, aby sa nové mohli skladať, vzniká žlč.
Medzi jej primárne funkcie patrí syntéza látok potrebných pre život vrátane plazmatických bielkovín. Bez pečene sa jednoducho nedá žiť...

Pečeň má úzky vzťah k všetkým dôležitým pochodom v organizme. Jednoducho si ju môžete predstaviť ako filter a továreň, kde sa spracovávajú všetky látky zachytené z krvi. Vaša pečeň je miestom, kam smeruje prevažná väčšina toho, čo zvonku dávate do svojho organizmu.

*

Na čom sa podieľa pečeň?

Pečeň, ako najväčší a najdôležitejší orgán ľudského tela, sa podieľa na takmer všetkých kľúčových procesoch od metabolizmu až po obranyschopnosť či termoreguláciu organizmu.

Pečeň plní niekoľko hlavných funkcií:

*

Hospodári s energiou

Pečeň premieňa (metabolizuje) vstrebané cukry, tuky a bielkoviny, pripravuje ich na použitie v organizme.

Zásobuje telo živinami a vitamínmi

Pečeň skladuje energiu a dôležité látky (minerály, vitamíny) a podľa potreby ich uvoľňuje do krvného obehu.

Tvorí žlč

Žlč vylučovaná do čreva ovplyvňuje vstrebávanie tukov a niektorých vitamínov. Žlčou pečeň vylučuje nadbytočné látky.

Odstraňuje jedovaté látky

Pečeň predstavuje dôležitú vstupnú bránu do organizmu, pôsobí ako filter, ktorý z pretekajúcej krvi odčerpáva škodlivé alebo jedovaté látky. Zachytáva a spracováva aj látky vznikajúce v tele.

Pomáha tvoriť, obnovovať a riadiť telo

V pečeni vznikajú bielkoviny a ďalšie dôležité látky – enzýmy zúčastňujúce sa na výrobe energie, hormóny stimulujúce činnosť ostatných orgánov a bielkoviny udržujúce rovnováhu tekutín v tele. Látky tvorené pečeňou sú základnými zložkami procesu zrážania krvi.

*

Pečeň taktiež participuje na:

- metabolizme sacharidov, tukov a aminokyselín,
- vytváraní hormónov, ktoré majú vplyv na hospodárenie tela s vodou a soľou,
- udržiavaní stáleho krvného tlaku,
- filtrácii škodlivín z tela von,
- likvidácii prebytočného cholesterolu,
- funguje tiež ako zásobáreň cenných látok – napríklad železa, glykogénu a vitamínov A, D, K a B12.

*

Čím všetkým pečeni škodíte, ako pečeni dopriať to, čo pre svoje správne fungovanie potrebuje?

Ak je náš organizmus zanesený škodlivinami a o svoje telo sa nestaráme, pečeň nedokáže fungovať naplno a dochádza k mnohým ťažkostiam. Negatívne ju v tomto smere najviac ovplyvňuje:

*

Alkohol

Nadmerná konzumácia alkoholu vedie až k chronickému zápalu pečene = cirhóze. Cirhóza sa prejavuje napríklad horúčkami, stvrdnutím brušnej steny alebo žltkastou farbou pokožky.

*

Fajčenie

Jednou z funkcií pečene je detoxikácia nikotínu. Ak ste fajčiari, snažte sa tento zlozvyk eliminovať, ideálne zbaviť sa ho úplne. To isté platí aj o pasívnom fajčení, ktoré predstavuje takmer rovnakú záťaž na pečeň.

*

Užívanie liekov

Pečeň je zaťažovaná aj užívaním liekov. Ak musíte pravidelne užívať určité medikamenty, samozrejme, dodržiavajte pokyny lekárov. No prestaňte siahať po tabletkách pri každom pichnutí v boku, pri každom náznaku bolesti, choroby.

*

Nepostačujúci pitný režim

Pozor si dajte aj na pitný režim. Ten by mal byť dostatočný a pozostávať najmä z pitnej vody. Pitný režim môžete obohatiť o bylinkové čaje, s mierou o minerálne vody či kvalitné zeleninové a ovocné džúsy.

*

Na tieto jedlá si dávajte pozor

Pečeni rozhodne neprospievajú presolené, tučné a mastné jedlá, ďalej vyprážané, pečené pokrmy, biely cukor, údeniny, plnotučné mliečne výrobky. Pozor si dajte aj na silne korenené jedlá či instantné potraviny (chemicky upravované). Nevhodné je kysnuté pšeničné pečivo, presolené pochutiny a pod. Niektorí odborníci tvrdia, že pečeň zaťažuje aj častá konzumácia hovädzieho mäsa.

*

Pečeni priťažia aj tieto ďalšie faktory

Spektrum ochorení pečene je široké. Môže ísť o akútne alebo chronické zápaly – hepatitídy. Častou pečeňovou chorobou je steatóza (stukovatenie pečene).

Medzi najvážnejšie ochorenia však patrí chronický zápal, čiže cirhóza pečene, napríklad u pacientov s hepatitídou C alebo alkoholikov. Pri tejto chorobe nastáva zlyhanie pečene a je nutná jej transplantácia. Alkohol je jednou z najčastejších príčin choroby pečene vo vyspelých štátoch. Úmrtnosť na pečeňovú cirhózu priamo súvisí so spotrebou alkoholu. Poškodenie nie je determinované druhom alkoholu, ale záleží iba na množstve „čistého etanolu“ v ňom obsiahnutom.

Medzi ochorenia pečene patria aj nádorové choroby. Z nich častý býva hepatocelulárny karcinóm. Pečeň neraz zasiahnu autoimunitné procesy. Obzvlášť závažné je toxické poškodenie pečene (otrava hubami, chemikáliami alebo napríklad predávkovanie liekmi).

Poškodenie pečene môže vzniknúť aj v nadväznosti na niektoré metabolické poruchy, ako je porucha metabolizmu železa alebo zvýšené ukladanie medi. Dané poruchy sa dotýkajú organizmu ako celku.

*

Príznaky, ktoré nepodceňujte

K prvým prejavom, že niečo nie je s pečeňou v poriadku, patria únava a malátnosť. Tie človek pociťuje napriek dostatku spánku a ochromiť ho môžu už krátko po prebudení. Často sa potom vyskytuje nočná nespavosť, hlavne medzi 23. a 3. hodinou ráno. To je doba, kedy sú žlčník a pečeň najviac aktívne.

Poruchy pečene sa môžu prejavovať aj bolesťou brucha, zadržiavaním vody, nadúvaním, tmavým močom a svetlou stolicou, neskôr zažltnutím očného bielka a vypadávaním telesného ochlpenia.
Pečeň odstraňuje staré červené krvinky, podľa toho je potom sfarbenie stolice hnedé. Ak zbledne, znamená to, že v pečeni niečo nie je v poriadku.

*

Čo môžete pre svoju pečeň urobiť?

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá – žiť zdravo. Poďme sa ale pozrieť na konkrétne potraviny a produkty s blahodarným účinkom na činnosť pečene. Mimochodom, najvhodnejšie obdobie na jarnú očistu pečene je od 15. februára do 15. mája., tzn jarné obdobie

*

Tipy pre zdravú pečeň

Vyhýbajte sa potravinám plným konzervantov, farbív a pridaných cukrov.
Vypite aspoň 8 pohárov vody denne.
Jedzte veľa zeleniny, najmä listovej, s výraznou zelenou farbou. Nezabúdajte ani na kvasenú zeleninu (pickles), ktorá obsahuje veeeeľa zdraviu prospešných probiotík.
Pečeň a žlčník skvele prečisťuje panenský olivový olej. Doprajte si lyžičku olivového oleja každé ráno.
Nezabúdajte na pravidelný oddych a pokoj.

*

Zelenina vhodná na očistu pečene a vnútorných orgánov

- akákoľvek listová zelenina (šalát, špenát), 
- koreňová (mrkva, zeler, repa)
- hlúbová (karfiol, kel, brokolica, kapusta – aj kvasená)
- cibuľová (cesnak, cibuľa, pór)
- artičoky

*

Bylinky a koreniny

pestrec mariánsky, jarné bylinky (púpavové a žihľavové lístky), rozmarín a tymian, kurkuma, nopál

*

Pestrec mariánsky
Ak hľadáte prírodný prostriedok na ochranu a regeneráciu pečene, potom si určite zamilujte úžasnú bylinku – Pestrec mariánsky. Buď vo forme pomletých plodov alebo ešte lepšie vo forme extraktu z pestreca mariánskeho s vysokým, až 80% obsahom silymarínu.

Silymarín, účinná látka pestreca mariánskeho chráni pečeň, má regeneračné a antioxidačné účinky. Pestrec mariánsky, známy tiež ako Ostropestrec mariánsky napomáha aj pri problémoch s trávením, znižuje cholesterol a reguluje hladinu cukru v krvi, výťažok z neho patrí medzi najlepšie antioxidanty, preto sa využíva aj na podporu napríklad pri chemoterapii.
Vďaka tomu, že rastlina je bohatá aj na nenasýtené mastné kyseliny, pomáha pravidelné a správne užívanie Pestreca lepšie do tela vstrebať viaceré minerály a vitamíny. Samozrejme, Pestrec je dôležitý aj pre erekciu a potenciu, keďže zabezpečuje lepšie prekrvenie pohlavných orgánov.

Ďalšie potraviny, ktoré pomáhajú sú vnútornosti, ryby, ľanové semienka, morské aj sladkovodné riasy

*

Choroby pečene odhalia aj pečeňové testy

Keďže pečeň vykonáva mnoho funkcií, môže vytvárať chemické látky, ktoré sa dostanú do krvného riečiska a žlče. Rôzne poruchy pečene tak menia krvnú hladinu týchto látok. Niektoré z nich môžu byť namerané zo vzoriek krvi. Testy, ktoré sa bežne vykonávajú zo vzorky krvi, sa nazývajú pečeňovými testami.

Štítok: pečeň
Niečo pre vás
Odporúčané články

Jarný vedomý detox - online program

NapísalMilka 182 2022-01-20
Obľúbené
Aby sme svoju nádobu mohli naplniť svetlom, Potrebujeme ju najskôr vyprázdniť. Aby sme mohli vstúpiť do svojej sily,...
Čítať ďalej

Liečba na ochorenie žlčníka a pečene

NapísalBabičkina záhrada 11305 2021-07-08
Obľúbené
Alternatívna liečba ochorenia pečene a bolesti žlčníka pomocou byliniek a prírodných liečiv u vás doma.
Čítať ďalej

Jar – začína očista tela. Ach, tá pečeň!

NapísalMiška 1356 2021-07-04
Obľúbené
Prečo na jar viac pobolieva pečeň a žlčník? Tieto rady vám pomôžu k ceste za zdravšími orgánmi.
Čítať ďalej

Detoxikácia pečene - Jarná očista pečene

NapísalAlchymilka 280 2021-07-01
Obľúbené
Detoxikačný program na očistu pečene a žlčníka, naštartovanie a rozhýbanie energie po chladnej zime
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa