Vyhľadávanie na blogu

Pankreas

Pulibkované: 14.09.2016 13:23:51
Kategórie: Babské rady a recepty , Žlčník, pečeň, pankreas, žalúdok

Pankreas

Imelo biele

Jedna kopcovitá čajová lyžička imela sa namáča 12 hodín v šálke studenej vody. Studený výluh sa potom zohreje, precedí sa a denne sa po dúškoch pijú dve šálky. Praktické je naliať si čaj do zohriatej termosky.

Masť z nechtíka lekárskeho

Rozpáli sa 250g čistej bravčovej masti a do horúcej sa nasypú dve kopcovité hrste nechtíka (listy, kvety a stonky). Nechá sa to krátko vzkypieť, dobre sa premieša a odstaví. Prikrytý hrniec sa nechá cez noc vychladnúť. Na druhý deň sa masť zohreje, aby bola dosť tekutá, a prefiltruje cez čisté ľanové plátno. Listy, kvety a stonky sa silno vytlačia a masť sa naleje do uzavieracích pohárov.

Puškvorec obyčajný

Jedna zarovnaná čajová lyžička koreňa puškvorca sa namáča 12 hodín v šálke studenej vody. Studený výluh sa potom zohreje a precedí. Pred každým jedlom a po ňom sa z neho vypije jeden dúšok. To je denne šesť dúškov. Viac než jedna šálka puškvorcového čaju sa denne nesmie vypiť. Praktické je naliať čaj do termosky.

Zábal z prasličky roľnej

Pri tejto chorobe sa odporúča priložiť na brucho dvakrát denne na dve hodiny parný zábal z prasličky roľnej. Dve kopcovité hrste prasličky sa vložia do sitka zaveseného nad hrncom s vriacou vodou. Stúpajúcimi vodnými parami sa praslička zohreje. Byliny sa potom vyložia na čisté ľanové plátno a teplý obklad sa priloží na brušnú stenu. Obklad sa prikryje ešte jednou teplou šatkou. Pacient by mal počas pôsobenia zábalu, teda aspoň 2 hodiny, ležať teplo zabalený v posteli. Prasličkový zábal možno nechať pôsobiť aj po celú noc.

Čajová zmes

Zmieša sa 100g pŕhľavy, 300g nechtíka lekárskeho a 100g rebríčka obyčajného.

Na jednu šálku potrebujeme jednu kopcovitú čajovú lyžičku zmesi byliniek. Denná dávka je 1,5 až 2 litre čaju. Na dva litre čaju sa zaleje osem kopcovitých čajových lyžíc zmesi dvoma litrami horúcej vody, čaj sa nechá pol minúty stáť, precedí sa a naleje do zohriatej termosky.

Pacient pije každých 20 minút jeden dúšok. Takto je zaručené, že žalúdok dobre prijme toto dosť veľké množstvo čaju.

S touto čajovou zmesou sa pije ráno, na obed a večer vždy s polovicou šálky jedna polievková alebo jedna čajová lyžička (podľa znesiteľnosti) švédskych kvapiek. Táto polovica šálky sa pije vždy pred jedlom a po ňom po malých dúškoch.

Švédske kvapky

S niektorým zo spomínaných čajov sa užívajú denne tri čajové lyžičky švédskych kvapiek, vždy polovica množstva pred tromi hlavnými jedlami a polovica po nich.

Obklad zo švédskych kvapiek

Pri ochorení pankreasu sa odporúčajú obklady zo švédskych kvapiek na celé brucho. Brucho sa vopred potrie nechtíkovou masťou, aby alkohol nevysušil pokožku. Vhodne veľký chumáč vaty sa navlhčí švédskymi kvapkami, potom sa čo najviac roztiahne a priloží na brušnú stenu. Na vlhkú vatu sa ako tepelná ochrana položí vrstva suchej vaty a na ňu na ochranu odevu plastová fólia. Celý obklad sa ešte previaže teplou šatkou a nechá pôsobiť štyri hodiny. Potom sa pokožka napudruje, aby sa predišlo možnému svrbeniu pokožky.

Zobraziť všetky komentáre (1)

Lenka


23.01.2017 23:46:59

Tak tento článok som naozaj potrebovala prečítať, Ďakujem ! Nech sa vám darí !

Pridať komentár