Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Otužovanie. Zdravý alebo bláznivý nápad?

Publikované 2017-04-26 3536
Obľúbené0
Skutočne dokáže kúpanie sa v studenej vode podporiť naše zdravie? Aké zdravotné riziká sú spojené s otužovaním a kto by sa mu mal vyhnúť?

Len tak skočiť v zime do ľadovej vody v jazere je poriadne odvážny nápad, čo poviete? Odvážny najmä pre tých, ktorí viac ako studenú vodu milujú horúce kúpele, teplú deku a teplo všeobecne. Veď komu by už len bolo príjemné vystavovať sa zime a chladu, a dobrovoľne sa nechať ochladzovať? Vedzte ale, že správnym otužovaním je možné naštartovať imunitný systém, upraviť metabolizmus, stať sa odolnejším a v konečnom dôsledku spokojnejším a zdravším. Cieľom otužovania je totiž zlepšenie telesnej zdatnosti, upevňovanie zdravia a pevnej vôle.

 

S otužovaním postupne

Ako na to? Hlavne postupne. Neuváženými krokmi najmä v prípade, ak sme nikdy pred tým neotužovali si môžeme skôr ublížiť. Základom otužovania by mali byť - pravidelný pobyt vonku v každom počasí, studené alebo striedavé sprchy, plávanie. Dôležité je často vetrať, spať v nevykúrenej miestnosti (v spálni by malo byť štandardom 18 °C ) a pod ľahšou prikrývkou. Pri takomto „tréningu“ imunity tela je dôležitý pravidelný príjem tekutín. Dostatočne zvlhčené sliznice ľahšie odolajú choroboplodným zárodkom v období zvýšeného výskytu infekcií.

 

Prebuď svoje telo zo zimného spánku

Športové otužovanie - pod športovým otužovaním chápeme plávanie v studenej vode pod 10 stupňov Celzia za každého počasia. Najnovšie sa pod týmto pojmom rozumie zimné plávanie, ktoré je vhodným doplnkom aj pre iné športové disciplíny – napr. horolezectvo, diaľkové plávanie, potápanie, zimná turistika, lyžovanie a podobne. Plávať v studenej vode môže každý zdravý človek ak má viac ako 17 rokov, u mladších udeľuje výnimku telovýchovný lekár. Po štyridsiatke je nutná dôkladná lekárska prehliadka a súhlas lekára.

Domáce otužovanie – to je základom pre športové otužovanie. Začiatočníci sa majú denne sprchovať studenou vodou. Najlepšie je začať vlažnou vodou a postupne ju ochladzovať. Robíme to zásadne ráno. Večerné otužovanie nenahrádza ranné, iba ho dopĺňa. V zime sa odporúča sprchovať 1-3 minúty, v lete 3-5 minút. So sprchovaním v studenej vode môžu začať už 2-3 ročné deti. Pri sprchovaní sa stále pohybujeme, nestojíme na jednom mieste. Hlavu si nenamáčame. Po dokonalom osušení vykonávame zahrievacie cviky, aby sa naše telo zohrialo pohybom a až potom sa naraňajkujeme. Otužujeme vždy celé telo, umývať si len ruky, tvár alebo trup nie je účinné.

otuzovanie deti

 

Ak sme sa otužovali podľa týchto pokynov pol roka a dlhšie, môžeme začať s otužovaním vo voľnej prírode – beháme, bicyklujeme, cvičíme a neskôr plávame za každého počasia, najskôr v lete, postupne na jeseň a v zime. Ak sa otužujeme vo voľnej prírode v zime, je dôležité byť v stálom pohybe. Pred plávaním v studenej vode je vhodná krátka rozcvička – v plavkách si zabehneme alebo pocvičíme, pričom pozor na prehriatie. Pred plávaním sa nesmieme priveľmi najesť. Asi 2 hodiny pred jedlom sa odporúča zjesť ľahko stráviteľné jedlo.

 

Otužilecká triaška je normálny úkaz. Telo sa po podchladení prirodzene zohrieva a vyrába si trasením svalstva teplo. Triašku nie je dobré potláčať. Počas choroby treba otužovanie prerušiť.

 

Počúvajme svoje telo

V každom prípade platí, že každý športovec a hlavne otužilec by mal vedieť počúvať svoje telo, poznať svoju momentálnu dispozíciu a schopnosti, ktoré závisia od zdravotného stavu a menia sa vekom. Len tak si dokáže udržať výkonnosť, sviežosť a radosť z výkonu. Len vtedy môžeme prirodzene zlepšovať náš imunitný systém.

---

Pre BZ napísala Miška

2 Komentáre
 • mi****** ***ko

  mi****** ***ko 2020-12-02 Odpovedať

  môžem v zimných mesiacoch otužovať v rieke aj po prekonaní rakoviny prostaty?
  • Ba******** ******da

   Ba******** ******da 2021-01-22 Odpovedať

   toto chce konzultáciu s vašim ošetrujúcim lekárom, ktorá podrobne pozná celý váš zdravotný stav
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa