Vyhľadávanie na blogu

Otravné lupiny - ako s nimi zatočiť?

Pulibkované: 09.06.2017 09:27:20
Kategórie: Skrášľovanie, kozmetické tipy a domáce recepty , Vyrábame domácu kozmetiku DIY recepty , Zdravotné problémy a ich riešenie

Otravné lupiny - ako s nimi zatočiť?

Vraví sa, že vlasy sú korunou krásy, ale nie v prípade, keď máte problém s lupinami. Zbaviť sa ich nie je jednoduché a najmä je to dlhotrvajúci problém. Nájsť vhodné prípravky je "umenie". Pri bežných produktoch z drogérie a lekárne vám nemusí vyhovovať viacero z nich. V jednoduchosti je krása a platí to aj pri kozmetike. Vaše vlasy a pokožka hlavy si zaslúžia kvalitné výrobky, ktoré nemusia obsahovať 20 zložiek nezrozumiteľných názvov.


Stále opakovaná téma bio kozmetiky má opodstatnenie. Cez kožu sa do tela dostávajú na jednej strane zdraviu prospešné látky, avšak na strane druhej aj tie škodlivé.

Vznik lupín je následkom nadmerného množenia huby známej ako Pityrosporum ovale. Stres, nevhodná strava a znížená konzumácia ovocia a zeleniny, zvýšená tvorba mazu a nešetrné zaobchádzanie s vlasovou pokožkou, hormonálne výkyvy a zmena ročných období sú faktormi, ktoré taktiež ovplyvňujú vznik neželaných lupín. Svrbenie pokožky hlavy zapríčiňuje premnoženie kvasiniek. Jej následné škrabanie môže povrch pokožky poraniť a zaniesť do nej infekciu.

Je ťažké sa zbaviť v krátkom čase nežiaduceho problému, ale dá sa mu predchádzať šampónmi, nepoužívaním kaderníckych potrieb – tužidlá, laky na vlasy ale aj nepoužívaním samotných vlasových farieb. Lupinám predídete aj dôkladným oplachovaním šampónu. Pri dlhodobom aplikovaní šampónov sa lupiny môžu znova objaviť, nakoľko sa im pokožka prispôsobí a ich účinky sa znížia. Skúste si nájsť viac druhov, ktoré budete obmieňať. Je dôležité aby ste si vlasy neumývali príliš horúcou vodou. Po umytí ich môžete oplachovať jablčným octom zmiešaným s vodou v pomere 2:1.

Typickou bylinkou spájajúcou sa s lupinami je žihľava. Postačí silný výluh z liečivej rastlinky, ktorým si po umytí prepláchnete pokožku hlavy a vlasy. Takáto vodička nezapácha a nie je potrebné ju premývať. Vlasovú vodu si vyrobíte aj z tymianu, rozmarínu, mäty a šalvie.

Doplňte do stravy selén, zinok, vitamín B, jedzte viac ovocia a zeleniny. Posilnite si imunitu a zvýšte príjem tekutín. Doprajte si častejšie oddych a zbavte sa stresu. Odporúča sa obmedziť pivo na základe látok, ktoré obsahuje. Tieto látky môžu pokožku podráždiť a zvýšiť tak tvorbu lupín. Vlasy si každý deň češte a nepoužívajte fén.

Náš eshop ponúka množstvo vlasovej kozmetiky vhodnej pre problémy s lupinami. Nájdete v ňom tuhé prírodné šampóny od značky Ponio v eko balení. Väčšina z nich je práve určená na problémovú pokožku hlavy so sklonmi k tvorbe lupín. Špeciálne pre blond vlasy máme v ponuke - tuhý šampón ylang-zázvor-pomaranč a kondicionér s harmančekom od značky Urtekram. Tekuté šampóny nájdete pod značkou Lavera, Weleda či Urtekram.

Vyrobte si vlastný šampón proti lupinám

Prísady:

  • 100g tekutého kastílskeho mydla
  • 30g destilovanej vody
  • 30g mandľového oleja
  • 30g bambuckého masla
  • 110g kokosového oleja
  • 20 kvapiek esenciálneho oleja z rozmarínu
  • 5 kvapiek eukalyptového éterického oleja

(Poznámka: Rozmarín by nemali používať tehotné ženy, epileptici alebo osoby, ktoré majú problém s krvným tlakom, či deti do 10 rokov.)

Inštrukcie:

Odvážte si kastílske mydlo spolu s destilovanou vodou a nalejte do dobre tesniacej nádoby (vhodná je sklenená fľaša s tesniacim uzáverom.) Pridajte mandľový olej a tekutinu pretrepte. V rajničke si roztopte kokosový olej a bambucké maslo, ktoré pridáte do zmesi na šampón. Znova dôkladne pretrepte aj niekoľkokrát po sebe. Ako posledné pridajte éterické olejčeky a znova tekutiny vo fľaši pohybom premiešajte.

Použitie:

Pretrepte fľašu s dostatočným predstihom pred každým použitím, keďže použité oleje sa môžu oddeliť. Nalejte alebo nastriekajte kúsok šampónu priamo na vlasy a vlasovú pokožku. Pozor na penu aby sa nedostala do očí. Šampón nechajte pôsobiť po dobu 1-2 minút. Na záver dôkladne opláchnite.

 

---

Pre Babičkinu záhradu napísala Paťka

Zobraziť všetky komentáre (1)

JuliaW


22.10.2019 12:11:35

mne hrozne dobre robi sampon z notina vichy dercos a sem tam ho prestriedavam s lopuchovym a je to hrozne fajn

Pridať komentár