Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Néti - výplach nosa lieči

Publikované 2016-09-08 Napísal 28962
Obľúbené1

Prostredie vo vnútri nosa je prirodzene slané a teplé, preto by čistá studená voda dráždila nosové sliznice.

Prostredie  vo vnútri nosa je prirodzene slané a teplé, preto by čistá studená voda  dráždila nosové sliznice.

Na výplach nosa teda použite mierne slanú vodu  ohriatu približne na telesnú teplotu. Telesné tekutiny obsahujú 0,9% soli, to  zodpovedá 2,7g kuchynskej soli (1 odmerka) na 3 dl vody v konvičke Rhino  Horn. V prípade, že si nie ste istí kvalitou teplej vody z vodovodu,  odporúčame použiť vodu prevarenú.

1. Nasypte jednu  odmerku (= 2,7g) kuchynskej soli (NaCl) do konvičky. Nepoužívajte náhrady soli,  ani soľ ochutenú a pod.

2. Nádobu doplňte po okraj  vlažnou vodou (cca 37°C). Konvičku môžete pretrepať alebo vodu v nej zamiešať  napr. odmerkou, aby sa soľ rýchlejšie rozpustila.

Výplach  nosa

Aby ste sa vyhli  prípadným chybám, postupujte presne podľa nasledujúceho popisu:

3. Priložte ústie  konvičky k nosovej dierke zboku (nie spredu) a mierne zatlačte tak, aby bol  nosový otvor uzavretý spičkou nálievky. Roztok by touto nosovou dierkou nemal  unikať.

4. Dýchajte  ústami. Ústa musia byť pootvorené. V priebehu vyplachovania nie je možné  dýchať nosom.

5. Mierne sa  predkloňte tak, aby Vaša hlava bola nad umývadlom. Brada by mala, pokiaľ je to  možné, smerovať k hrudi – nemala by byť vysunutá dopredu.

6. Hlavu pritom  pootočte tak, že sa budete dívať zboku.

7. Nakloňte  konvičku smerom nahor a voda po chvíli začne samovoľne pretekať vnútrom nosa a  vytekať druhou nosovou dierkou von. Keď pretečie asi polovica obsahu konvičky,  zdvihnite hlavu a nádobu odstráňte. Väčšia časť vody z nosa samovoľne vytečie,  zvyšok je možné vytlačiť ľahkým vydýchnutím nosom alebo jemným vysmrkaním.

8. Zvyšnú polovicu roztoku  použite na výplach cez druhú nosovú dierku.

Všetka  voda sa musí dostať von

Po ukončení výplachu  by v nose a nosových dutinách nemala zostať žiadna voda. Hlavne  v zime by to mohlo spôsobovať problémy. Bežne je na dokonalé odstránenie  tekutiny z nosa dostatočné obyčajné vysmrkanie. V prípade, že by napriek  tomu ešte zostala nejaká tekutina vo vnútri, postupujte takto:

9. Predkloňte sa  tak, že hlava bude smerovať dolu, otočte hlavu nabok a vysmrkajte hornú nosovú  dierku.

10. Hlavu otočte  tvárou smerom k dlážke a znovu vysmrkajte rovnakú nosovú dierku. Ak je to  nutné, opakujte postup viackrát.

11. Kroky 9 a 10  zopakujte i pri druhej nosovej dierke.

12. Potom sa narovnajte a  niekoľkokrát sa nadýchnite a vydýchnite nosom.

Čistenie konvičky

Po použití  konvičku Rhino Horn dôkladne vypláchnite vodou a nechajte vyschnúť. Na suchom plastovom  povrchu tak nemôžu prežívať baktérie ani vírusy. Usadeniny soli je možné  odstrániť octom.

Po určitej dobe  je vhodné konvičku dôkladne umyť horúcou vodou. Konvičku je možné tiež  sterilizovať vyvarením vo vode po dobu asi 3 minút.

Lekári odporúčajú, aby ste  Rhino Horn vnímali ako osobnú hygienickú pomôcku – podobne ako zubnú kefku.  Preto je vhodné, aby mal každý svoju vlastnú konvičku.

Robím  niečo nesprávne?

Problém: voda  nevyteká z druhej nosovej dierky.

Príčina môže byť  dvojaká:

1. Nos je  upchatý, pretože sú opuchnuté nosové sliznice. V prípade, že nosom  nemôžete dýchať, nepretečie ním ani voda. Slaná voda má ale na sliznice  uvoľnujúci účinok a môže teda upchatý nos postupne spriechodniť. Preto nechajte  vodu v nosovej dierke asi na dobu 5 sekúnd. To opakujte aj pri druhej  nosovej dierke a opäť ponechajte roztok chvíľu vo vnútri. Tento postup so  striedaním nosových dierok opakujte pokiaľ nezačne voda nosom pretekať.

2. V prípade, že ústie konvičky Rhino Horn držíte pod nevhodným uhlom,  prípadne, keď tlačíte ústie nálievky proti stene nosa, voda vôbec nevteká do  nosovej dierky.

Problém: Voda  steká do úst a do krku.

Príčina:  pravdepodobne máte bradu príliš vysunutú dopredu. Doporučené je naopak bradu  pritlačiť na hruď.

Problém: Preplachovanie páli alebo je nepríjemné.

Príčina: Nízka koncentrácia  soli spôsobuje pocit tlaku na sliznici. Naopak príliš veľa soli alebo príliš  chladná voda spôsobuje pocit pálenia. Voda by samozrejme nemala byť ani príliš  horúca, doporučená teplota je okolo 37°C.  Správna  koncentrácia soli je daná rozpustením plnej odmerky soli v konvičke úplne  naplnenej vodou.

Príliš časté používanie kvapiek do nosa môže dráždiť nosovú sliznicu a  môže viesť k jej opuchu. Naopak mierne slaná voda má na sliznice  prirodzený uvoľňujúci účinok a sliznica sa stáva odolnejšou proti baktériam a  vírusom. Teplá slaná voda tiež podporuje samočistiace mechanizmy dýchacích  ciest a prispieva k odstraňovaniu hlienov a cudzorodých častíc z pľúc.

Ako často  je možné Rhino Horn používať?

Rhino Horn je možné používať denne. V špeciálnych prípadoch – napr.  pri zvýšenom množstve alergénneho peľu vo vzduchu, pri silnejšom prechladnutí  alebo pri zápale prinosových dutín - môže byť nos preplachovaný 2-4x denne. Za  normálnych okolností, keď je výplach používaný ako preventívne a hygienické  opatrenie, je dostatočné preplachovať 1x denne.

Čistenie nosových priechodov pomocou konvičky Rhino Horn má niekoľko  výhod:

 • Slaná voda je pre organizmus prirodzená. Bez umelých  chemických vplyvov na sliznice.
 • Použitie konvičky Rhino Horn nie je nákladné – stačí teplá voda a bežná kuchynská soľ.
 • Konštrukcia nádoby Rhino Horn zaručuje bezproblémové  priľnutie jej ústia k nosovej dierke. Voda pri preplachovaní preteká  prirodzeným tlakom vďaka gravitácii.
 • Slaná voda zlepšuje odolnosť slizníc proti bakteriálnym a  vírusovým infekciam.
 • Teplá slaná voda uvoľňuje opuchnuté sliznice.
 • Vyplachovanie nosových priechodov slanou vodou pomáhá pri  prevencii a zmierňuje priebeh zápalu nosových dutín.
 • Preplachovanie slanou vodou odstraňuje z nosa prach  a peľ a tak zmierňuje nepríjemné príznaky pri alergiach.
 • Čistenie nosa odstraňuje z nosa prach a peľ a tak  zmierňuje obtiaže pri alergii.
 • Použitie konvičky Rhino Horn pomáha po chirurgických  zásahoch v oblasti nosa.
 • Prirodzene uvoľňuje nos pri bežnej nádche.
 • Pomáha pri pocite nepríjemne suchého nosa.
 • Môže pomôcť tehotným ženám, ktoré majú nepriechodný nos v  dôsledku hormonálnych zmien.
 • Posiľňuje prirodzené  čistiace mechanizmy dýchacích ciest.

Vysvetlenie základných  pojmov

Procedúra  výplachu nosa sa nazýva nosová sprcha alebo laváž nosa, v systéme jogy sa  tento proces označuje ako džala nétí (v angličtine Jala Neti). Nádoba na  výplach nosa používaná v rámci jogy sa tradične nazýva Lota Néti,  v angličtine Neti Pot. Okrem toho sa môžeme stretnúť s dávnejšie  používanými názvami ako nosný irigátor, či aplikátor.

 • Džala nétí (v angličtine Jala Neti) – pomenovanie procedúry výplachu v rámci jogy
 • Fyziologický roztok – je to 0,9% vodný roztok NaCl, čo je koncentrácia rovnaká ako má krvná plazma, ide teda o roztok izotonický (viď nižšie).
 • Hypertonický roztok – z hľadiska vyplachovania nosa ide o roztok s koncentráciou vyššou ako je koncentrácia prirodzeného       prostredia v nose respektíve v telesných tekutinách. Jeho prípadné použitie na výplach môže podráždiť nosovú sliznicu a spôsobiť  pocit pálenia. Krátkodobo je možné koncentráciu asi 2% NaCl použiť na uvoľnenie upchatého nosa pri opuchu nosových slizníc.
 • Hypotonický roztok – z hľadiska výplachov nosa ide o roztok s koncentráciou soli nižšou ako je prirodzené prostredie v nose. Nízka koncentrácia soli vo vode spôsobuje pocit tlaku na sliznici.
 • Izotonický roztok – najvhodnejšia koncentrácia na pravidelné vyplachovanie nosa je izotonický soľný roztok (s obsahom 0,9% NaCl), obdoba fyziologického roztoku.
 • Laváž nosa – pomenovanie procedúry výplachu nosa
 • Lota Néti – nádoba na výplach nosa používaná v systéme jogy, v angličtine sa používa termín Neti Pot.
 • Nosová sprcha – pomenovanie procedúry výplachu nosa
 • ORL – otorinolaryngológia.  Lekársky odbor zameraný na diagnózu a liečbu chorôb ušných, nosných a krčných

1 Odmerka soli ...
Použite obyčajnú kuchynskú  soľ. Určite nie náhradu soli či ochutenú soľ.

2 ... doplniť vlažnou vodou ...
Konvičku so soľou celú  naplňte vlažnou vodu (asi 37°C) a premiešajte odmerkou. Voda musí byť zdravotne nezávadná a teda  pitná.

3 ... výplach nosa ...
Výplach nosa čistí a  uvoľňuje sliznice. Voda samovoľne preteká nosovými priechodmi.

... a vysmrkanie
Jemným vysmrkaním  odstránime zvyšok vody a výsledkom bude uvoľnený nos. Prach, peľ a iné cudzorodé  častice sú preč. Je to výborný pocit!

2 Komentáre
 • Št*****

  Št***** 2020-03-03 Odpovedať

  Ďakujem za radu, funguje to výborne.
 • 2018-04-24 Odpovedať

  Doporucujem.
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa