Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Mastné vlasy, príčiny a starostlivosť

Publikované 2021-07-02 Napísal 126
Obľúbené0

Nie každému boli od prírody dopriate krásne, lesklé, zdravé a husté vlasy, aj keď majú byť na hlave ako koruna krásy. Najviac si na vlasoch dávajú záležať ženy, avšak mastné vlasy mávajú veľmi často aj mužské pokolenia.

Mastné vlasy, príčiny vzniku mastných vlasov a správna starostlivosť o vlasy

Často sa nám stáva, že máme rôzne problémy s vlasmi, ako napríklad suché vlasy, vypadávanie vlasov, lupiny alebo mastné vlasy. Mastnými vlasmi trpí asi 25-30% dospelých ľudí. Poďme sa preto pozrieť ako ošetrovať vlasy a pokožku hlavy, pokiaľ aj vy mávate mastné vlasy.

.

Prečo vlasy mastnejú?

Mastné vlasy sa vyskytujú vtedy, ak dochádza k nadprodukcii mazu v mazových žľazách, ktoré sa nachádzajú na pokožke pri korienkoch každého vlasu.
Tieto mazové žľazy sú mikroskopické a ich cieľom je ochrániť vlasy pred vysušením, takže produkujú mazivo, ktoré vlasy premasťuje.

Pokiaľ má človek na prvý pohľad aj na dotyk mastné vlasy, treba za tým hľadať inú príčinu, ktorá môže byť spôsobená buď nejakou chorobou, alebo aj vplyvom prostredia.

.

Mastné vlasy trápia najčastejšie ženy

Aktivita mazových žliaz veľmi závisí aj od produkcie hormónov. Konkrétne ide o hormóny androgény, ktoré sa vyskytujú najmä u mužov, ale v určitej miere aj u žien.
Hladinu hormónov ovplyvňujú napríklad aj stresové faktory. Stres môže zapríčiniť viac mazu a tým aj viac mastné vlasy ako obvykle. Rovnako môžu mať mastné vlasy na svedomí hormóny v tehotenstve.
Na príčine môže byť napríklad aj nadmerná konzumácia alkoholických nápojov, prípadne vplyv smogu a prachu z okolia.

Z hľadiska hormonálnej rovnováhy netreba zabúdať na hormonálnu antikoncepciu. Práve jej vysadenie môže narušiť predtým daný stav a to sa prejaví na vlasoch.
Rovnako aj používanie nevhodných prostriedkov a produktov vlasovej kozmetiky, čo je typické najmä pre ženy, vedie k problémom s vlasmi vrátane ich nadmerného mastenia.
Časté česanie, fénovanie horúcim vzduchom a tiež nadmerné vysušovanie pokožky hlavy rovnako patria medzi negatívne faktory, ktoré prispievajú k mastným vlasom.

.

Vitamíny, tuky a ich vplyv na vlasy

Rovnako ako v prípade pokožky a nechtov, aj vlasy sú veľakrát barometrom zdravotného stavu jedinca. Nedostatok niektorých látok sa môže prejaviť napríklad lámavosťou vlasov alebo inými problémami s nimi.
Veľmi často sú však vlasy mastné, ak je v tele nedostatok vitamínov, napríklad vitamínu A, vitamínu B alebo vitamínu H.
Treba si tiež dať veľký pozor na šampóny, ktoré človek používa. Aj šampóny určené na odstránenie lupín môžu spôsobiť mastné vlasy.

Nadmerná konzumácia bielkovín a tuku rovnako môže spôsobiť väčšie mastenie vlasov. Preto sa mastné vlasy vyskytujú aj u ľudí s obezitou, čo je porucha výživy, ktorá vedie k nahromadeniu tukov v organizme, pričom nastáva nadváha.
Organizmus sa snaží vylúčiť nadbytočné tuky a to napríklad cez pokožku hlavy a jej póry, čo vedie veľakrát k ich zapáleniu. Rovnako sa snaží vylúčiť ich aj prostredníctvom mazových žliaz na hlave, čo má za následok efekt mastných vlasov.

.

Pozor na infekcie

Mastné vlasy sa vyskytujú tiež ako príznak rôznych infekčných ochorení mykotického pôvodu, ktoré spôsobujú huby a plesne.

Veľmi dobrým príkladom je kvasinková infekcia, ktorá je spôsobená jednobunkovými hubami - kvasinkami, pričom vlasy môžu byť niekedy dokonca aj suché, ale pokožka je mastná, prípadne naopak, že vlasy sú mastné a pokožka je suchá.
Okrem toho je veľmi časté aj padanie vlasov a tvorba lupín, pretože kvasinky postihujú pokožku hlavy.

Medzi problémy, ktoré sa prejavia aj navonok, patrí tiež spomalená činnosť pečene. Tá môže nastať z infekčných aj neinfekčných príčin a prejaví sa napríklad aj zožltnutím pokožky, no tiež problémom s vlasmi.
Tráviace a metabolické poruchy vo vnútri organizmu majú rovnako negatívny vplyv na stav vlasov a pokožky. Či už ide o povrchovú kvasinkovú infekciu alebo o infekcie vo vnútri organizmu, v oboch prípadoch sú problémy s vlasmi len ich následkom a treba primárne riešiť infekcie, to znamená príčinu a nie vlasy.
S vlasmi sú taktiež spojené obličky a pokiaľ máte akékoľvek problémy s vlasmi, treba sa pozrieť aj na obličky a posilniť ich

.

Lupiny a mastné vlasy pri korienkoch

Aj pri lupinách, čo je tiež kožné ochorenie, sa môžu vyskytovať mastné vlasy, pričom je vtedy pokožka na hlave suchá a svrbí.
V tomto prípade môže ísť o odraz častého umývania vlasov agresívnymi šampónmi alebo nevhodnými kozmetickými prípravkami, prípadne aj o signál, že v organizme je nedostatok minerálov a vitamínov, napríklad vitamínu B, selénu alebo zinku.
Pokiaľ sú vlasy mastné dlhodobo, je najlepšie navštíviť dermatológa a s ním sa poradiť ohľadom prípadnej liečby.

Ak vás trápia súčasne mastné vlasy aj lupiny, môže ísť napríklad o problém s potravinami s vysokým obsahom cukru. Netreba zabúdať ani na pitný režim, príjem nesladenej vody v objeme aspoň 1,5 litra denne.
Možno to znie paradoxne, ale nedostatok vody spôsobuje nielen suché vlasy, ale aj príliš mastné. Dôležité je tiež zaradiť do jedálnička dostatok ovocia a zeleniny, keďže to, čo človek konzumuje, vplýva nielen na vnútro, ale aj vonkajšok organizmu.

.

Príčina mastných vlasov býva často prirodzený stav

Mastné vlasy, niekedy aj s lupinami, nemusia mať vždy chorobnú príčinu. Napríklad v dôsledku nedostatočnej hygieny vzniká na pokožke hlavy nadmerná produkcia mazu, čo sa môže prejaviť už po jednom dni.
Rovnako nadmerná činnosť mazových žliaz môže byť aj prejavom organizmu dostať pokožku do rovnováhy v prípade dlhodobo suchej kože na hlave. Práve preto sa môžu vyskytovať súčasne tak lupiny, ako aj mastné vlasy, keďže oba príznaky súvisia s týmito extrémami.

Vlasy samy o sebe žiaden maz neprodukujú a nemôžu sa mastiť samovoľne

Skôr ide o:

- dôsledok toho, že sa vlasy snažia "absorbovať" prebytočný maz na hlave z pokožky
- u rovných a dlhých vlasov je ich mastnosť viditeľnejšia, pretože maz sa postupne presúva od korienkom až po končeky dlhšiu dobu
- súvis môže byť aj s akné, pretože ak má niekto často zapálené mazové žľazy na pokožke tváre, veľmi pravdepodobne bude mať problém aj s mastnotou na hlave

.

Aké šampóny použiť pri mastných vlasoch?

V prípade, že máte mastné vlasy, je potrebné používať šampóny priamo určené na tento problém. Optimálnym riešením sú také šampóny, ktoré sú založené na prírodnej báze a ich základom sú výťažky z bylín.
Môžu sa používať často, kľudne aj každý deň, pomáhajú odstraňovať prebytočnú mastnotu a regulujú produkciu mazu.

Vhodným prírodným antioxidantom je olej z čajovníka. Ten pomáha odstraňovať prebytočnú mastnotu a dodá vlasom potrebnú vlhkosť. Odporúčame vám preto prírodný tuhý šampón na mastné vlasy, ktorý obsahuje nielen olej z čajovníka, ale aj bylinný prášok, nimbový olej, rozmarín.
Pomáha upokojiť vlasovú pokožku, chráni pružnosť vlasov a poskytuje odolnosť proti poškodeniu.

.

Pri mastných vlasoch sa odporúčajú šampóny obsahujúce kyselinu salicylovú alebo glycerín, majú hydratačný účinok, a tak sa nemusí pokožka hlavy brániť tvorbou mazu.
Vhodné sú aj výťažky z vŕby, harmančeka, žihľavy alebo prasličky, ktoré regulujú nadmernú produkciu mazu, zároveň vlasy čistia a osviežujú mastné vlasy.

Pri mastných vlasoch by ste nemali používať kondicionéry, a ak je to nevyhnutné, tak ich používajte nie po každom umytí vlasov.

.

 Objednať tuhý šampón Mastné Vlasy >>>

.

Tipy, ktoré vám pomôžu zmierniť mastné vlasy

Je veľa faktorov, ktoré spôsobujú mastné vlasy a preto je aj veľa odporúčaní, ako tomu predísť. Okrem odporúčaní stravovania a hormonálnej rovnováhy tu máme niektoré tipy a rady, ako nemať mastné vlasy.

Pri umývaní vlasov pokožku jemne masírujte a opláchnite vlažnou vodou, nie horúcou. Horúca voda totiž prebúdza mazové žľazy k činnosti. Taktiež silné šúchanie uterákom sa neodporúča a v neposlednom rade ani fénovanie horúcim vzduchom.
Horúci vzduch totiž roztopí maz a ten sa udrží vo vlasoch. Zabudnite na používanie kovových a tvrdých kief, čo dráždia pokožk, ktorá produkuje zvýšené množstvo mazu. Nie je dobré ani časté prehrabávanie a hranie sa s vlasmi. Maz z rúk sa prenesie na vlasy a tie sa ľahšie a viac mastnia.

Medzi zaručené domáce recepty, ktoré zaberajú na mastné vlasy môžeme zaradiť šťavu z citróna. Sťahuje póry produkujúce maz a pôsobí protizápalovo.
Vytlačte šťavu z citrónov a votrite ju do pokožky hlavy, nechajte pôsobiť niekoľko minút a dôkladne opláchnite čistou vodou. Aj pár lyžíc jablčného octu zriedeného s vodou vám urobí dobrú službu v boji proti mastným vlasom.

Dobrým pomocníkom pri mastných vlasoch je sóda bikarbóna. Nasypte ju na mastnú pokožku hlavy a potom ju dôkladne vyčešte. Úspešne absorbuje maz na vašej pokožke hlavy. V neposlednom rade dobre padne pobyt na čerstvom vzduchu alebo športovanie.

Štítok: vlasy
Niečo pre vás
Odporúčané články

Pečeň ako významná čistička odpadových látok

NapísalMichal 242 2021-03-18
Obľúbené
Vedeli ste, že viac ako dve desiatky z celkového množstva viac ako päťsto rôznych funkcií pečene sú pre život človeka...
Čítať ďalej

Ako si nájsť vlastnú cestu k zdraviu?

1140 2017-02-01
Obľúbené
V dnešnej dobe sa na nás z každej strany valia informácie o tom, čo je zdravé a čo už nie. Ako sa v tom vyznať a ako...
Čítať ďalej

Vlasy v zimnom období - ako sa o nich starať?

2614 2017-01-30
Obľúbené
Vlasy v zime sú vystavené nezvyčajnej záťaži. Okrem chladu a vetru musia odolávať čiapkam, šálom, kapucniam a suchému...
Čítať ďalej

Zdravotné problémy - vypadávanie vlasov

2966 2016-07-16
Obľúbené
Že „vlasy sú korunou krásy“ je jasné a a to viac si to uvedomuje človek, ktorý má s vypadávaním vlasov (doslova v...
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa