Lišaj

Pulibkované: 14.09.2016 13:18:50
Kategórie: Akné, lišaj, ekzém, lupienka , Babské rady a recepty

Lišaj

Cesnak medvedí

Pre svoje krv prečisťujúce vlastnosti rýchlo pomáha cesnak medvedí aj pri lišaji.

Na jar sa nazbierajú čerstvé listy cesnaku medvedieho, ktorý sa umytý a nadrobno nakrájaný surový zje. Podobne ako petržlenom posýpajú sa cesnakom medvedím všetky jedlá, ktoré sa bežne zjemňujú alebo zdobia vňaťou.

Z listov cesnaku medvedieho možno pripraviť aj šalát, alebo uvariť ako špenát.

Tinktúra z cesnaku medvedieho

Aby sme zachovali liečivú moc cesnaku medvedieho po celý rok, pripravíme si z neho tinktúru.

Nadrobno pokrájané listy a cibuľky cesnaku medvedieho sa naložia do fľaše a zalejú 38- až 40- percentnou ražnou pálenkou. Fľaša sa nechá aspoň dva týždne stáť na teplom mieste. Z tinktúry sa užíva denne štyrikrát 10 až 15 kvapiek, zriedených v malom množstve vody.

Čakanka obyčajná

Jedna kopcovitá čajová lyžička čakanky na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a pije po dúškoch ráno jedna šálka čaju.

Umývanie prasličkou roľnou

Lišaj sa vylieči umývaním a kúpeľmi s prasličkou roľnou. Štyri kopcovité čajové lyžičky prasličky sa zalejú 1 litrom horúcej vody, nechajú sa pol minúty stáť, precedia sa a odvarom sa lišaj umýva viackrát denne.

Púpava lekárska

V čase kvitnutia sa zbierajú púpavové stonky aj s kvetmi, umyjú sa a kvety sa odstránia. Denne sa zje 10 surových púpavových stoniek.

Skorocel kopijovitý

Jedna kopcovitá čajová lyžička listov skorocelu kopijovitého na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá pol minúty stáť, precedí sa a denne sa vypijú dve šálky čaju.

Šťava z lastovičníka väčšieho

Čerstvé listy, kvety a stonky lastovičníka sa môžu vylisovať v odšťavovači, získaná čerstvá šťava sa zriedi rovnakým množstvom vody a tým sa lišaj umýva.

Umývanie lastovičníkom väčším

Jedna zarovnaná čajová lyžička lastovičníka na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá pol minúty stáť, precedí sa a teplým čajom sa lišaj umýva.

Umývanie nechtíkom lekárskym

Jedna kopcovitá čajová lyžička nechtíka na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá pol minúty stáť, precedí sa a teplým nálevom sa umýva pokožka napadnutá lišajom.

Pridať komentár