Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Liečivé šťavy - goji šťava

Publikované 2021-06-25 Napísal 1509
Obľúbené0

Elixír mladosti, sexuálnej vitality, potencie a plodnosti. Aj tak sa zvykne hovoriť Goji. Významne predlžuje dlhovekosť, zlepšuje vitalitu, zvyšuje životnú silu, podporuje chudnutie a zlepšuje sexuálnu potenciu aj plodnosť.

Goji je elixír mladosti a dlhovekosti

Goji predstavuje ovocie s najvyšším podielom bielkovín. Obsahuje 18 rôznych aminokyselín, vrátane všetkých 8 esenciálnych, ktoré si telo nedokáže vytvoriť samo.
V tomto zmysle je táto goji unikátom, neexistuje na svete inej rastliny, presnejšie povedané plodu, ktorý by bol taký bohatý na bielkoviny.

Spomedzi všetkých rastlín na svete patrí goji aj prvenstvo plodu s najvyšším obsahom karotenoidov, t.j. pigmentov, ktoré dodávajú zelenine a ovociu pestré sfarbenie, a to nielen červené, ale aj žlté či sýtozelené.
Karotenoidy sa vyznačujú silnými antioxidačnými vlastnosťami, znižujú aj riziko srdovo-cievnych ochorení a výskyt rakoviny, najmä pľúc a žalúdka. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov sušené goji výrazne posilňuje imunitný systém a spomaľuje proces starnutia.

Goji obsahuje aj zložené uhľohydráty (sacharidy), po konzumácii ktorých sa hladina cukru dvíha pomaly, následne nehrozí ani náhly úpadok hladiny cukru v krvi.

.

Goji je bohatá na vitamín C a antioxidanty. Obsahuje aj vitamíny A, B1, B2, B6, 9 a E. Štvrť pohára sušených plodov goji obsahuje 340% dennej potreby vitamínu A, treba byť preto obozretný pri jej konzumácii, aby sme sa vyhli vzniku hypervitaminózy A.

.

Vitamín B1, známy ako tiamín je potrebný na to, aby mohol z glukózy vzniknúť acetylcholín, látka, ktorá prenáša signály medzi nervovými bunkami a má zásadný význam pre pamäť a sústredenie.
Súčasná prítomnosť vitamínov B2 a B6 pomáha tiamínu v tele účinnejšie pracovať. Tieto tri vitamíny skupiny B spolu zabezpečujú zdravé nervy a zlepšenie pamäti.
Mierny nedostatok tiamínu vedie k túžbe po cukru. Jej prísunom do organizmu dokážete ľahšie odolať jedlám s obsahom cukru, môže vám to pomôcť pri snahe o redukciu nadváhy.

Vitamín B2, známy ako riboflavín, je potrebný pre organizmus pri tvorbe dvoch životne dôležitých zlúčenín, ktoré premieňajú energiu z bielkovín, sacharidov a tukov do podoby, ktoré bunky dokážu zúžitkovať.
Tento vitamín je dôležitý aj pre tvorbu vlasov, nechtov a kože. Vitamín B6 zlepšuje náladu a odstráni únavu. Vitamín E je antioxidant, ktorý neutralizuje škodlivé voľné radikály v tele, znižuje aj riziko srdcovocievnych ochorení.

.

Okrem vitamínov sušené plody goji obsahujú až 21 minerálnych látok a chemických prvkov, predovšetkým veľa železa a zinku, ale aj ostatné dôležité prvky ako sú vápnik, selén a germánium.

Zinok je životne dôležitý pre rast detí, aj pre správnu činnosť viac ako 70 enzýmov nášho tela. Zvýšený prísun zinku potrebujú predovšetkým ľudia so sklonom k akné a ekzémom, výrazné zlepšenie sa dosiahne každodenným prísunom zinku po dobu šesť mesiacov.
Rovnako dobre poslúži proti akné aj selén, ktorý je účinným antioxidantom. Pomáha organizmu viazať niektoré nebezpečné kovy, ako arzén a ortuť, ktoré sú pre organizmus toxické.

Germánium je prvok, ktorý je v potravinách zriedka zastúpený, je však mimoriadne účinný proti rakovine. Železo zasa tvorí súčasť červeného krvného farbiva hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík ku všetkým bunkám tela. Nedostatočný príjem železa sa prejaví únavou a vyčerpanosťou.

.

Goji popis, využitie, pôvod a výskyt

Goji je charakteristické oranžovo-červenou farbou. Jej liečivé účinky poznali už v stredovekej Číne a preto bola a je rastlina súčasťou tradičnej medicíny.

Kustovnica čínska je rastlina pochádzajúca pôvodom z Ázie, konkrétne z Činy. Dnes sa pestuje aj na plantážach v Tibete a Mongolsku, v Himalájach je Goji známe ako Ovocie Šťastia.
Celkovo je v tradičnej ázijskej aj čínskej medicíne rastlina synonymom pre zdravie, dlhovekosť a vitalitu. Bylina je považovaná za elixír mladosti a dlhovekosti života.

Chuťovo je Goji kombináciou chuti brusníc a sušených hrozienok. Rastlina a jej plody boli dlhší čas mimo pozornosť väčšiny populácie, no to sa začína v posledných rokoch meniť.
Výhodou je tiež fakt, že pestovanie je možné aj v našom podnebnom pásme, rovnako tiež to, že cena sušenej rastliny aj plodov na čaj je veľmi priaznivá.

.

Viacero vplyvov goji bolo podrobených vedeckému skúmaniu

Goji obsahuje veľa antioxidantov, posilňuje imunitný systém a obranyschopnosť tela, má protizápalové účinky a pomáha aj proti rôznym mikroorganizmom a plesniam. Plody tiež vplývajú na trávenie a tráviaci systém, znižujú hladinu cholesterolu v krvi a celkovo zlepšujú funkciu a zdravie kardiovaskulárnej sústavy.

Využívaj sa najmä pre podporné a stimulujúce účinky na plodnosť, potenciu a u mužov aj na zdravé fungovanie prostaty. Goji podporuje aj tvorbu zdravých spermií, stimuluje testosterón a prispieva k vyššej sexuálnej vitalite.

.

Účinné látky a zloženie Goji

Rastlina a jej plody Goji sú veľmi bohaté na aminokyseliny, no nie je to zďaleka jediná kategória účinných látok. Sú tu aj rôzne stopové prvky a vitamíny, rôzne antioxidanty a aktívne polysacharidy.
Vďaka takto bohatému a unikátnemu zloženiu je rastlina veľmi dobrým prírodným prostriedkom pre všeobecne prospešné účinky na zdravie.

.

Aminokyseliny

Prvou dôležitou skupinou látok obsiahnutých v goji sú aminokyseliny. Nachádza sa až 18 druhov aminokyselín a to vrátane všetkých esenciálnych. Sú tu arginín, histidín, izoleucín, leucín, lyzín, metionín, fenylalanín, taurín, treonín, tryptofán a valín.
Prvá spomínaná je známa aj pre podporné účinky na potenciu mužov.

.

Karotenoidy

Druhou skupinou látok sú karotenoidy, ktoré sú v Goji zastúpené veľmi výrazne a im vďačia tieto plody za svoje červené zafarbenie. Medzi tie najdôležitejšie patria Zeaxatín a Kryptoxyntín, ktoré sú dôležité napríklad aj pre ľudský zrak.
Okrem toho majú tieto látky silné antioxidačné účinky, čiže pôsobia proti predčasnému starnutiu.

.

Polysacharidy

Veľmi cennými látkami obsiahnutými v Goji sú polysacharidy. Nie sú tu však bežné polysacharidy, ale ich aktívny typ zvaný lycium polysacharidy. Tie sa podieľajú na podpore fungovania imunitného systému, taktiež pôsobia proti voľným radikálom a podporujú bunkový rast vrátane obnovy a opravy DNA.

.

Stopové prvky

Celkovo sa v Goji nachádza až 12 stopových prvkov. Sú tu napríklad Zinok, Železo, Meď, Vápnik, Selén či Fosfor. Veľmi kvalitne je zastúpené železo, je ho dokonca viac, ako v špenáte.
Plody sú tiež unikátnym zdrojom minerálu Germánium, ktoré je známe pre svoje protirakovinové pôsobenie.

.

Vitamíny

Okrem minerálov a stopových prvkov je Goji veľmi dobrým zdrojom najrôznejších vitamínov. Sú tu provitamín A, vitamíny skupiny B, konkrétne vitamín B1, B2 a B6. Nájdete tu aj vitamín E, beta-sisterol a tiež vitamín C, ktorého plody obsahujú 500 krát viac, ako napríklad pomaranč.

.

 Objednať liečivú Goji šťavu >>>

.

Goji a jej účinky

Vyššie spomínané účinné látky ovplyvňujú účinnosť a pôsobenie rastliny a jej plodov veľmi zásadným spôsobom. Ako vidno z pomerne bohatého zloženia, najviac goji vplýva na životnú vitalitu, imunitu, kardiovaskulárny systém a na sexuálnu potenciu. Niektoré účinky sú liečivé, iné podporné.

.

Goji pre zlepšenie sexuálneho života

Plody goji pomáhajú k vyššej sexuálnej potencii. Okrem toho je aj pozitívny vplyv na hladinu testosterónu a plodnosť.

.

Goji na pomoc proti starnutiu a na vitalitu

Pôsobenie proti starnutiu vďaka veľmi bohatému zastúpeniu antioxidantov. Tie účinne obmedzujú vplyv voľných radikálov spôsobujúcich starnutie buniek a zároveň pomáhajú zvýšiť pocity energie a vitality.

.

Goji na podporu trávenia, metabolizmu a vplyv na chudnutie

Pomáha na zlepšenie trávenia a metabolizmus. Podporuje tiež činnosť pečene, pomáha na zníženie hladiny cholesterolu v krvi a na metabolizmus tukov, pôsobí tiež pri cukrovke.

.

Goji pomáha s imunitou a obranyschopnosťou

Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, čo je známy stimulant imunitného systému a obranyschopnosti organizmu. Okrem toho plody pôsobia aj protizápalovo, antibakteriálne a pomáhajú napríklad na problémy s plesňami a inými mikroorganizmami.

.

Ďalšie účinky goji

Medzi ďalšie účinky rastliny patrí podpora srdca, vplyv na krvný tlak, podpora kostí a svalstva, pozitívny vplyv na zrak, zlepšenie spánku, zlepšenie stavu pokožky, pomoc pri fungovaní obličiek a odbúravanie stresu.

.

Vedľajšie a negatívne účinky goji

Podobne ako aj pri iných liečivých rastlinách a bylinách, aj Goji sa má konzumovať v primeranom množstve. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť nežiadúce účinky, najmä tráviace problémy a nevoľnosť. Problémom môže byť aj prípadná alergická reakcia na niektoré obsahové látky.

Problémom môžu byť aj niektoré kontraindikácie a interakcie s liekmi. V prípade, že máte problémy so zrážanlivosťou krvi alebo ak užívate lieky na zrážanlivosť krvi, užívajte plody veľmi opatrne. To isté platí ak máte cukrovku alebo užívate lieky na cukrovku.
Ak máte problém s krvným tlakom alebo užívate lieky na krvný tlak, treba sa o užívaní poradiť s lekárom. Počas dojčenia a v tehotenstve si treba tiež dať na konzumáciu plodov pozor.

Štítok: ovocie
Niečo pre vás
Odporúčané články

Liečivé šťavy - brusnicová šťava

NapísalMichal 1739 2021-06-22
Obľúbené
Brusnica je vždy zelený krík. Jej jedlé plody sa zbierajú na konzumáciu aj na výživové doplnky, čaje, lieky. V...
Čítať ďalej

Liečivé šťavy - arónia šťava

NapísalMichal 939 2021-06-21
Obľúbené
Arónia nazývaná aj čierna jarabina vplýva najmä na srdce a cievny systém, ale má okrem toho veľmi veľa priaznivých...
Čítať ďalej

Ajurvédske extrakty - Amalaki Rasayan

NapísalMichal 375 2021-06-08
Obľúbené
Amla (Emblica officinalis) je veľmi bohatý zdroj vitamínu C (niektoré zdroje uvádzajú Amlu ako najbohatší zdroj...
Čítať ďalej

Poznávame bylinky - Rakytník

NapísalMichal 11312 2021-05-20
Obľúbené
Rakytník je nenáročná a najskromnejšia drevina čo sa týka kvality pôdy a ovzdušia. Dlho bola považovaná v našich...
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď
Prosím prihláste sa pred publikovaním komentára.

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa