Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Liečivé šťavy - cviklová šťava

Publikované 2021-06-24 Napísal 11636
Obľúbené1

Hneď na úvod treba upozorniť všetkých, ktorí pri slove „cvikla“ ohrňujú nosom, že cvikla – to nie sú len tie nevábne zavárané červené kocky, ktoré sme tak svedomite v školskej jedálni odkladali na okraj taniera

Cvikla s krásnym "letokruhom" uprostred ako ďalší zázrak prírody

Nie nadarmo je cvikla jedna z našich najtradičnejších plodín. Jej pestovanie je doslova hračka. Na jar stačí do riadku nasypať pár semienok. Je absolútne odolná, nenáročná na pôdu aj vodu, krásne rastie aj v skutočne veľkých suchách, je odolná voči škodcom a hoci vedľa nej vošky svedomito obhrýzajú kaleráb, na cviklu sa ani neobzrú... ktovie prečo? :)

Cvikla sa dobre skladuje a môžeme ju tak mať k dispozícii celú zimu, stačí ju dobre očistiť od zeme a suchú vložiť do debničiek do chladnej a tmavej miestnosti. Kvalitná cvikla sa vyznačuje veľmi tmavou farbou a kruhy sú čo najmenej výrazné.
Má silnú schopnosť zafarbenia všetkého s čím príde do styku, pri práci s ňou (varenie, čistenie a pod.) používajte rukavice. (Škvrny vyčistíte citrónovou šťavou a soľou.)

Okrem koreňa cvikly sú veľmi zdravé aj listy, ktoré môžete pridať do šalátov alebo odšťaviť. Uvarené alebo udusené listy pripomínajú svojou chuťou špenát.

.

Obsah vitamínov a minerálov v cvikle

Cvikla v 100 g buľvy obsahuje asi 70 mg sodíka, 380 mg draslíka a 20 mg vápnika, ďalej obsahuje horčík a z mikroprvkov rubídium a cézium. Dôležitý je obsah rastlinných farbív, antokyánov, zabraňujúcich krehnutiu ciev. Z vitamínov obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B a ďalšie.

Rastúca a dozrievajúca cvikla intenzívne čerpá živiny z pôdy a jej špecialitou je kremík. Ďalšou prednosťou cvikly je mimoriadne vysoký obsah kyseliny listovej a vlákniny. Cvikla obsahuje v hojnom množstve betaín, ktorý bráni rozvoju kôrnateniu tepien a podporuje činnosť pečene.

.

Listy červenej repy sú tiež jedlé a obsahujú betakarotén, vápnik a železo. Upravujeme ich rovnako ako špenát.

Z hľadiska výživy je čerstvo uvarená cvikla rovnako dobrým, dokonca možno lepším zdrojom živín ako surová. Obsahuje vyššiu hladinu väčšiny minerálnych látok, predovšetkým draslíka.

Cvikla spevňuje pokožku, cievy, kosti a väzivové tkanivo, aktivizuje produkciu červených krviniek a okysličovanie buniek, neutralizuje a odstraňuje toxíny, najmä v mozgu, podporuje optimistickú náladu, dodáva vlasom lesk, pokožke hebkosť a nechtom pevnosť.

.

Čo cvikla obsahuje?

 • na pevné nechty a vlasy je to jód, zinok a meď
 • vitamín E zase spomaľuje stranutie
 • pre pevné väzivá a pružné cvievy je dôležitý kremík
 • horčík a draslík zabraňuje prekysleniu tela, pomáhajú znižovať hladinu kyseliny močovej v tele, čo je podstatné pri liečbe dny
 • vláknina nám pomáha pri pravidelnom vyprázdňovaní, upravuje činnosť čriev a pomáha proti zápche a hnačke
 • vitamínu C z nej robí výborný prostriedok na podporu imunitného systému
 • vitamín B a kyslina listová podporujú rast tkaniva a pomáhajú tak dieťatku, správne sa vyvíjať.

 .

Aké sú účinky cvikly na organizmus?

 • zmierňuje infekcie dýchacích ciest
 • predchádza zápche
 • varená obsahuje rozpustné vlákniny, ktoré znižujú hladinu cholesterolu
 • je súčasť diét pri ochoreniach pečene a ateroskleróze
 • obsahuje látky s protirakovinovými účinkami
 • odporúča sa pri odtučňovacích kúrach – vysoký obsah vlákniny, nízky obsah tuku a minimum kalórií
 • ochorenie pečene a obličiek – zbavuje telo toxických látok
 • šťava z cvikly je prospešná pri menštruačných ťažkostiach
 • má málo kalórií, urýchľuje metabolizmus, pomáha pri vstrebávaní potravy
 • jej príjem by mali zvýšiť najmä starí ľudia – pomáha pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby
 • napomáha pri liečbe rakoviny, je tomu tak vďaka vysokému obsahu antioxidantu betanínu 
 • spevňuje väzivové tkanivo
 • spevňuje pokožku, cievy a kosti
 • neutralizuje a odstraňuje toxíny, najmä v mozgu
 • podporuje rast buniek a regeneruje jadrá buniek
 • zabezpečuje tvorbu žalúdočnej kyseliny na lepšie využitie bielkovín v organizme
 • aktivizuje produkciu červených krviniek a okysličovanie buniek
 • podporuje optimistickú náladu
 • dodáva vlasom lesk, pokožke hebkosť a nechtom pevnosť
 • má odvodňujúce a odkysľujúce účinky
 • detoxikuje črevá, odstraňuje zápchu

.

Cvikla je zelenina s množstvom hodnotných nutričných látok za pomerne nízku cenu. Nikde inde nenájdeme taký vzácny kombinovaný preparát s obsahom kremíka a kyseliny listovej na oživenie a povzbudenie buniek.

.

Cvikla je medzi všetkými plodmi, dozrievajúcimi na zemi, či na stromoch, neprekonateľná svojimi omladzujúcimi účinkami na celý organizmus.

.

O cvikle sa tradovalo, že dokáže vyliečiť chudokrvnosť. Aj v tomto prípade však platí „všetko s mierou“. Cvikla iba môže napomôcť k tvorbe krvi a do stravy by ju ľudia, ktorí trpia anémiou rozhodne mali zaradiť, obsah železa v nej však nie je až taký vysoký.
Ak by ste si chceli zvýšiť príjem železa väčším množstvom cvikly, mohlo by Vám to privodiť tráviace problémy, žalúdočné kŕče, nevoľnosť až točenie hlavy. Tí, ktorí to skúsili už iste vedia o čom je reč  :)

Odporúča sa vypiť max. 100 ml odšťavenej cvikly naraz, najlepšie zmiešať s jablkovou alebo mrkvovou šťavou. Po výdatnom pití cvikly sa nezľaknite ružovej farby moču :) (je to známka dobrej funkčnosti obličiek a trávenia)

Konzumáciu surovej cvikle by mali obmedziť ľudia trpiaci na obličkové kamene a diabetici, obsahuje vyšší podiel sacharózy.

.

Cviklová šťava - 10 účinkov na zdravie

.

Cviklová šťava na trávenie

Cvikla má vysoký obsah draslíka, ktorý odvodňuje a odkysľuje organizmus. Obsahuje množstvo vlákniny upravujúce trávenie, odstraňujúce zápchu, detoxikujúce a odvádzajúce z organizmu tuky.

.

Cviklová šťava na zdravé srdce a krvný tlak

Požitím 0,5 litra cviklovej šťavy u zdravých dobrovoľníkov sa zistilo, že sa krvný tlak výrazne znížil. Bolo to pravdepodobne kvôli vysokému obsahu dusičnanov v nej. Dusičnanová zelenina sa ukazuje ako lacný a účinný spôsob liečby kardiovaskulárnych stavov a krvného tlaku.

.

Cviklovou šťavou proti demencii

Prietok krvi do určitých oblastí mozgu sa s vekom znižuje a vedie k poklesu kognície a možnej demencii. Konzumácia cviklovej šťavy ako súčasť stravy s vysokým obsahom dusičnanov môže zlepšiť prietok krvi a okysličovanie týchto oblastí.

.

Cviklová šťava podporuje optimistickú náladu

Dostatočný prívod cholínu zlepšuje pamäťové funkcie, podporuje schopnosť sústredenia a koncentrácie. Upokojuje spánok, obmedzuje podráždenosť, náladovosť a zlepšuje odolnosť pred stresom.

Cholín tiež pomáha udržiavať štruktúru bunkových membrán, napomáha prenosu nervových impulzov, napomáha vstrebávaniu tuku a znižuje chronický zápal.

Kyselina listová má nezastupiteľnú úlohu v našom metabolizme. Aktivizuje metionín, aminokyselinu obsahujúcu síru, bohatý zdroj energie a sviežosti.

.

Cviklová šťava a cvičenie

Dokázalo sa, že pravidelné pitie cviklovej šťavy zlepšuje okysličovanie svalov počas cvičenia, čo naznačuje, že zvýšený príjem dusičnanov v stravovaní má potenciál zvýšiť toleranciu cvičenia počas dlhodobého vytrvalostného tréningu.

Kvalita života pre ľudí s kardiovaskulárnymi, respiračnými alebo metabolickými ochoreniami, ktorí považujú aktivity každodenného života za fyzicky namáhavé z dôvodu nedostatku okysličovania, by sa mohla zlepšiť.

.

Cviklová šťava podporuje rast buniek

Železo je nevyhnutnou súčasťou hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík z pľúc do tkanív organizmu. Je potrebné pre rast, vývoj a funkciu buniek a zároveň regeneruje jadrá buniek. Nedostatok železa vedie k určitému typu anémie.

Kyselina listová, ktorú cviklová šťava obsahuje, sa podieľa na tvorbe červených krviniek, ktoré na seba viažu v pľúcach kyslík a transportujú ho do všetkých buniek organizmu. Vďaka tomuto vitamínu zo skupiny B vzniká v jadrách buniek kyselina nukleová, bez ktorej by nebolo možné delenie buniek ani rast tkaniva.

.

Cviklová šťava na pokožku a vlasy

Metionín transportuje síru do pokožky a dodáva jej vláčnosť, pružnosť a hebkosť, vlasom dodáva lesk a nechtom pevnosť.

.

Cviklová šťava proti rakovine

Cvikla získava svoju bohatú farbu z betaínu. Betaíny sú vo vode rozpustné antioxidanty. Podľa štúdie z roku 2014 betaíny majú chemoprevenčné schopnosti proti niektorým rakovinovým bunkovým líniám. Betaíny sú považované za voľné radikály, ktoré pomáhajú nájsť a zničiť nestabilné bunky v tele.

.

Cviklová šťava podporuje vašu pečeň

Ak dôjde k preťaženiu pečene, môže to mať za následok stav známy ako nealkoholické tukové ochorenie pečene:

- zlá diéta
- nadmerná konzumácia alkoholu
- vystavenie toxickým látkam
- sedavý spôsob života

Cvikla obsahuje betaín, látku, ktorá pomáha predchádzať alebo znižovať tukové usadeniny v pečeni. Betaín môže tiež pomôcť chrániť pečeň pred toxínmi.

.

Cviklová šťava na imunitu

Cviklová šaťava je dobrým zdrojom vitamínu C. Vitamín C je antioxidant, ktorý pomáha posilniť imunitný systém a chráni bunky pred poškodením voľných radikálov. Podporuje tiež produkciu kolagénu, hojenie rán a absorpciu železa.

.

 Objednať liečivú cviklovú šťavu >>>

.

Ako si pripraviť cviklu, aby vaše chuťové poháriky po nej túžili aj nabudúce?

Cviklu môžete nielen zavárať, ale aj variť či piecť, pripravte si z nej koláč, nápoj alebo nátierku. Cvikla sa na väčšinu receptov vopred pečie v šupke v alobale a tak ďalej upravuje, jej farba tak zostane tmavofilová.
Najdôležitejšie je povedať, že najviac účinných látok má cvikla (rovnako ako iné ovocie a zelenina) v surovom stave, teda to najjednoduchšie čo môžete urobiť, je piť cviklovú šťavu.

Štítok: zelenina
Niečo pre vás
Odporúčané články

Liečivé šťavy - čierna reďkovka šťava

NapísalMichal 4547 2021-06-23
Obľúbené
Čierna reďkovka podporuje trávenie, činnosť žlčníka aj chuť do jedla. Má priaznivé účinky na pečeň a pomáha vylučovať...
Čítať ďalej

Srdce - vládca všetkých orgánov

NapísalMichal 844 2021-03-30
Obľúbené
Srdce je nazývané vládcom všetkých orgánov. Mimo toho, že srdce je z mäsa a krvi, rozoznávame ešte aj druhú polohu...
Čítať ďalej

Kvasená zelenina PICKLES - účinná podpora imunity a zdravia

NapísalMilka 2134 2020-11-18
Obľúbené
Kvasená zelenina je plná vitamínov C a B, mnohých minerálov a enzýmov v ľahko prijateľnej podobe a tiež dôležitých...
Čítať ďalej

Prečisťovanie krvi

3526 2016-09-12
Obľúbené
Prírodné recepty na čístenie krvi
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď
Prosím prihláste sa pred publikovaním komentára.

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa