Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Liečivé šťavy - čierna reďkovka šťava

Publikované 2021-06-23 Napísal 4412
Obľúbené0

Čierna reďkovka podporuje trávenie, činnosť žlčníka aj chuť do jedla. Má priaznivé účinky na pečeň a pomáha vylučovať škodliviny z tela.
Od dávna sa čierna reďkovka využívala pri liečbe kašľa a proti zahlieneniu

Čierna reďkovka je nenápadná zelenina

Čierna reďkovka je ostrejšia a mierne štipľavá ako červená reďkovka, nemá však významnejšiu arómu. Papajte ju kľudne čerstvú a surovú, je bohatá na vitamín C, ktorý by sa tepelnou úpravou zbytočne znehodnotil.

Čierna reďkovka (Raphanus sativus) je mimoriadne aromatická, chutná a výživná. Čo ju odlišuje od ostatných reďkoviek, okrem farby, je jej štipľavosť.
Túto jej vlastnosť spôsobujú horčičné semená, ktoré sú ale mimoriadne liečivé. Tým sa čierna reďkovka pripája k zázvoru, chrenu a čili papričkám.

Ľudstvo ju vraj pestuje už neuveriteľných šesť tisíc rokov! Napríklad taký kráľ Karol Veľký vraj na ňu nedal dopustiť. Čím to teda je, že u nás je ešte stále táto zelenina pomerne málo známa? A zvlášť v tejto dobe, kedy sa opäť začíname akosi viac zaujímať o dary prírody?

.

Čo obsahuje čierna reďkovka

Okrem uvedeného vitamínu C, ktoré podporuje obranyschopnosť organizmu a urýchľuje nervovo-svalové reakcie, obsahuje čierna reďkovka aj menej známy vitamín PP.
Tento vitamín výrazne ovplyvňuje energetický metabolizmus, kyselina pantoténová zabraňuje poruchám tráviacej sústavy.

Z vitamínov majú v čiernej reďkovke zastúpenie ešte B1, B2 a E. Čierna reďkovka dodá vášmu organizmu aj minerály ako draslík, ktorý pomáha vylúčiť prebytočnú vodu zhromažďovanú v organizme a uvoľňuje nepríjemné zášklby zapríčinené únavou svalov.

Vápnik obsiahnutý v čiernej reďkovke je dôležitý pre stavbu kostí a zubov, navyše sa vstrebáva oveľa lepšie ako ten, ktorý sa nachádza v mlieku.
Táto nenápadná zelenina vám poskytne aj síru a horčík. Zatiaľ, čo magnézium pomáha predchádzať kŕčom a tenzii, síra napomáha pri metabolizme aminokyselín a bielkovín.

.

Čierna reďkovka ako prírodný liek

Čierna reďkovka podporuje trávenie, činnosť žlčníka aj chuť do jedla. Má priaznivé účinky na pečeň a pomáha vylučovať škodliviny z tela.
Od dávna sa čierna reďkovka využívala pri liečbe kašľa a proti zahlieneniu.

Ach chcete zmierniť štipľavú príchuť čiernej reďkovky, aby deťom chutila, kolieska reďkovky im potrite medom. Veľmi sa odporúča užívať prírodná šťava. Čierna reďkovka dokáže uvoľniť stres a pomáha pacientom trpiacim nespavosťou.

.

Čierna reďkovka proti zachrípnutiu

Buľvy čiernej reďkovky obsahujú už spomínané horčičné silice, ktoré dráždia a výdatne osviežujú chuťové poháriky jazyka, ďalej väčšie množstvo minerálnych látok (vápnik, draslík, horčík, železo, síru a fosfor), vitamíny skupiny B a C a fytoncídne látky (organické sírniky, silice).

V ľudovom liečiteľstve sa odporúča prírodná šťava zmiešaná s medom ako výborný prostriedok proti zachrípnutiu a pri zahlienení priedušiek. Tu sa práve využíva účinok fytoncídnych látok, ktoré napomáhajú likvidovať vírusy a baktérie.

.

Čierna reďkovka na žlčník a žalúdok

Skúsenosti z medicíny ukazujú, že prírodná šťava – 100 až 150 ml denne – priaznivo vplýva pri liečení chronických ochorení žlčníka (pozor, nie zápalov, lebo šťava dráždi pečeň a žlčové cesty), žalúdka a pri poruchách trávenia.

Pri žlčníkových kameňoch prírodnú šťavu z čiernej reďkovky môžeme podávať obmedzený čas, po 4 až 5 dňoch treba užívanie na 2 – 3 dni prerušiť. Šťava z čiernej reďkovky podporuje ich rozpúšťanie.

Pomáha aj pri chorobách s nedostatočnou tvorbou žlče, pre zmiernenie plynatosti a pocitu plného brucha pri zápche. Dezinfekčné účinky má aj na močové a dýchacie cesty, ktorými sa vylučuje. Keďže nemá žiadne vedľajšie účinky, môžu ju konzumovať aj deti.

.

 Objednať liečivú šťavu z čiernej reďkovky >>>

.

Účinný domáci liek proti kašľu

Čierna reďkovka blahodarne vplýva na dýchaciu sústavu človeka. Dokáže byť nápomocná pri liečbe viacerých respiračných ťažkostí. Už od nepamäti je táto zelenina akýmsi prírodným liekom na kašeľ.
Použitie šťavy je vhodné pri zahlienení priedušiek, zachrípnutí, chrípke či nádche. Čierna reďkovka je účinná pri bakteriálnych infekciách dýchacích ciest. Práve vďaka spomínaným fytoncídnym látkam pomáhať v tele eliminovať baktérie.

Pri ochorení ju nakrájajte na tenšie kolieska alebo nastrúhajte a oslaďte medom. Tento prírodný liek môžete podávať aj deťom. Z medu a čiernej reďkovky si môžete vytvoriť aj skvelý domáci sirup proti kašľu.

.

Z vrchnej časti väčšej reďkovky kúsok zrežte a do dužiny vyrežte hlbšiu jamku. Do nej nalejte 2 až 3 polievkové lyžice kvalitného medu. Otvor prikryte zrezanou časťou reďkovky.
Buľvu následne položte na tanierik s trochou vody a nechajte odstáť aspoň 4 až 5 hodín. Pripravený sirup môžete po malých lyžičkách užívať až 6-krát denne.
Deťom podávajte polovičné dávky. Tento tradičný recept s čiernou reďkovkou prinesie úľavu od spomínaných ťažkostí už do dvoch dní.

.

Čierna reďkovka obsahuje rad životne dôležitých látok. Vitamínu C v čiernej reďkovke za surova nájdeme viac ako v citrónoch. Okrem neho obsahuje aj vysoké množstvo vitamínu E, B1, B2, B6 a beta-karoténu, z minerálov sú v nej hojne zastúpené železo, síra, meď, vápnik, horčík, draslík a fosfor.

Blahodárne účinky čiernej reďkovky na ľudské zdravie ocenia aj ľudia trpiaci tráviacimi ťažkosťami, konzumovať by ju mali predovšetkým ľudia trpiaci nedostatočnou funkciou pečene.

Čierna reďkovka

PODPORUJE POHODLIE TRÁVENIA
POSILŇUJÚCE A POVZBUDZUJÚCE ÚČINKY
PRE SPRÁVNU ČINNOSŤ PEČENE

Štítok: zelenina
Niečo pre vás
Odporúčané články

Liečba na ochorenie žlčníka a pečene

NapísalBabičkina záhrada 12744 2021-07-08
Obľúbené
Alternatívna liečba ochorenia pečene a bolesti žlčníka pomocou byliniek a prírodných liečiv u vás doma.
Čítať ďalej

Liečivé šťavy - cviklová šťava

NapísalMichal 11335 2021-06-24
Obľúbené
Hneď na úvod treba upozorniť všetkých, ktorí pri slove „cvikla“ ohrňujú nosom, že cvikla – to nie sú len tie...
Čítať ďalej

Kvasená zelenina PICKLES - účinná podpora imunity a zdravia

NapísalMilka 2114 2020-11-18
Obľúbené
Kvasená zelenina je plná vitamínov C a B, mnohých minerálov a enzýmov v ľahko prijateľnej podobe a tiež dôležitých...
Čítať ďalej

Ako často mávate zápaly močových ciest?

7811 2016-10-29
Obľúbené
Nevieme si ani predstaviť počty žien, ktoré mali – alebo ešte majú – opakovaný zápal močového mechúra (zápaly...
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď
Prosím prihláste sa pred publikovaním komentára.

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa