Vyhľadávanie na blogu

Liečivé oleje z byliniek

Pulibkované: 22.09.2016 13:29:33
Kategórie: Bylinky - druhy, recepty, využite, spracovanie , Články a zaujímavosti , Hemoroidy , Vyrábame domáce liečivá

Liečivé oleje z byliniek

Nechtíkový olej s ibištekom

Nechtík lekársky je známy svojími silnými účinkami pri rezných a bodných ranách, zmierňuje bolestivé kŕčové žily, pomôže pri hemoroidoch, zapálenom akné, pri spáleninách od slnka a využívajú ho aj mamičky na masírovanie bruška, ak dieťa trpí kolikami. Službu urobí aj pri popraskanej koži, či preležaninách a omrzlinách.

Ibištek poznáme skôr ako prísadu do čaju a používa sa najmä vnútorne, málokto však vie, že zmierňuje akné, defekty kože a vredy.

Tento rok bol na nechtík štedrý a ja som si z neho urobila už kopec krému do zásoby, posledné kvietky som ešte využila na prípravu nechtíkového oleja s ibištekom.

Kvety nechtíku a ibišteku otrháme v pomere 1:1, odstránime zelené časti, zalejeme v sklenom pohári slnečnicovým olejom, môžeme aj kvalitným olivovým, ale ten prebije vôňu nechtíka!, necháme na slnečnom mieste asi 2 týždne, občas pretrepeme. Po tejto dobe scedíme a uskladníme v pohári z tmavého skla.

Používame na masáže, pri bolestiach kŕčových žíl, na chrasty pre urýchlenie hojenia, na problematickú pleť namiesto krému, alebo si pár kvapiek dáme do kúpeľa :)

Pridať komentár