Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Liečivé medicinálne huby

Publikované 2022-02-28 Napísal 600
Obľúbené0

Liečivé huby sa používajú tisíce rokov v kultúrach po celom svete, najmä v ázijských krajinách. Viac ako stovka druhov húb sa dnes po celom svete študuje z dôvodu ich možných zdravotných výhod.

Liečivé medicinálne huby prinášajú zdravie

Huby sú zvláštne formy života. Vynoria sa cez noc zdanlivo z ničoho nič. A na rozdiel od rastlín nie sú zelené, nemajú listy ani korene a nikdy netvoria kvety, plody ani semená. Evolučne povedané, huby sú bližšie príbuzné ľuďom ako rastlinám.

Táto skutočnosť môže byť dôvodom, prečo mnohé zložky, ktoré pomáhajú hubám brániť sa proti svojim nepriateľom, tiež podporujú obranné mechanizmy ľudského tela a sú stále viac vnímané ako rozumný a skvelý prostriedok na posilnenie vášho zdravia a pohody.

Starí Egypťania verili, že konzumácia liečivých húb prináša dlhý život.

Liečivé huby sa používajú tisíce rokov v kultúrach po celom svete, najmä v ázijských krajinách. Teraz moderný vedci objavujú niektoré fascinujúce liečivé vlastnosti húb. Viac ako stovka druhov húb sa dnes po celom svete študuje z dôvodu ich možných zdravotných výhod.

.

.

V čom sú liečivé huby také silné?

1. Huby sú silnými antioxidantmi

Všetky dostupné dôkazy naznačujú, že voľné radikály poškodzujú bunky ľudského tela. Toto bunkové poškodenie prispieva k zvýšeniu rizika vzniku mnohých zdravotných problémov, vrátane tých, ktoré súvisia so starnutím.

Preto môže zníženie alebo inaktivácia voľných radikálov viesť k obrovským prínosom pre vaše zdravie. Antioxidanty v strave, ako je vitamín C, vitamín A, selén, beta-karotén a ďalšie, pôsobia proti nepriaznivým zdravotným účinkom voľných radikálov.

Tiež mnoho liečivých húb obsahuje silné zložky, u ktorých sa zistilo, že neutralizujú voľné radikály. Bolo napríklad dokázané, že výťažky z medicinálnej huby Reishi znižujú aktivitu voľných radikálov.

Reishi je v Číne známa ako „huba duchovnej sily“. Predpokladá sa, že upokojuje a posilňuje myseľ aj telo. Ďalšia liečivá Huba Chaga je známa aj svojimi antioxidačnými vlastnosťami. Chaga sa niekedy nazýva „kráľovná liečivých húb“.

Rovnako tak Cordyceps, ktorý nielen pomáha neutralizovať škodlivé voľné radikály, ale tiež zvyšuje aktivitu vrodených antioxidačných systémov ľudského tela.

2. Huby posilňujú imunitný systém

Každú sekundu, každý deň náš imunitný systém musí pracovať na plné obrátky a snaží sa, aby naše telo bolo živé a zdravé. Je to mimoriadne zložitý a mnohostranný systém. A niekedy, najmä keď starneme, sa náš imunitný systém môže začať opotrebovávať a fungovať menej efektívne.

Liečivé huby môžu výrazne pomôcť. Zvyšujú hladinu aj aktivitu mnohých životne dôležitých zložiek imunitného systému.

Bolo preukázané, že polysacharidy obsiahnuté v medicinálnej hube Chaga vyvolávajú rýchly nárast makrofágov u myší. (Makrofágy sú typ bielych krviniek, ktoré pohlcujú a trávia zvyšky buniek, cudzie látky, mikróby, nádorové bunky a čokoľvek iné vo vašom tele, čo sa nezdá imunitnému systému zdravé).

V inej štúdii podávania extraktu Chagy myšiam s ohrozeným imunitným systémom denne počas 24 dní zvyšovalo počty ochranných bielych krviniek v ich kostnej dreni.

Bolo preukázané, že ďalšia liečivá huba, Reishi, zvyšuje produkciu mnohých zložiek imunitného systému, vrátane prirodzených zabijáckych buniek, ktoré detekujú a ničia nádorové bunky a bunky infikované vírusmi. Huba Reishi sa tiež nazýva „huba nesmrteľnosti“

Liečivá huba Shiitake napríklad obsahuje polysacharid známy ako Lentinan, ktorý pomáha zlepšovať kvalitu života a predlžovať prežitie. Huba Shiitake sa niekedy tiež hovorí „elixír života“

3. Huby podporujú mozgové funkcie a pamäť

Huba Hericium, čiže Levia hriva, prvá „múdra“ liečivá huba, ktorá môže povzbudiť náladu a pamäť. Podhubie v tvare gule s kaskádovitými ostňami podobnými cencúľom, má za sebou dlhú históriu používania v tradičnej čínskej medicíne.
Bola vyhradená len pre kráľovské rodiny. Obsahuje až 20% bielkovín a mnohí ju považujú za labužnícky pokrm.

Ukázalo sa, že liečivé zložky v hube Herícium aktivujú veľmi dôležitý peptid, známy ako „nervový rastový faktor“ alebo NGF. NGF je nevyhnutný pre rast, údržbu a prežitie neurónov v ľudskom mozgu.

Tieto zlúčeniny Herícia stimulujú neuróny k opätovnému rastu a spúšťajú proces známy ako remyelinizácia, ktorý pomáha udržiavať neuróny zdravé a udržuje ich schopnosť efektívne viesť elektrické signály. Herícium pomáha zabrániť rozpadu krátkodobej pamäte a odďaľuje nástup kognitívnych dysfunkcií.

4. Huby zlepšujú výkon

Liečivé huby nám pomáhajú žiť nielen dlhšie, ale pomáhajú nám žiť lepšie a pri tom byť silnejší a odolnejší.

Najmä Huba Cordyceps. Bolo preukázané, že výťažky z Cordycepsu rozširujú aortu – hlavnú tepnu v ľudskom tele, ktorá dodáva okysličenú krv do celého obehového systému – až o 40%, čím sa zvyšuje prietok krvi a výrazne sa zvyšuje vytrvalosť.

A čo viac, Cordyceps obsahuje adenozín, ktorý dokáže stimulovať produkciu ATP – jedného z hlavných zdrojov energie v bunkách ľudského tela. To môže byť jedným z dôvodov, prečo sa zistilo zlepšenie vytrvalosti športovcov pri atletických výkonoch.

Štítok: liečivé huby
Niečo pre vás
Odporúčané články

Liečivé huby - najčastejšie otázky

NapísalMichal 483 2022-02-27
Obľúbené
Chcete vedieť prečo a ako užívať liečivé huby? Nájdite pre seba odpovede na opodstatnenosť, nasadenie, liečbu a...
Čítať ďalej

Liečivé huby - prečo ich užívať?

NapísalMichal 366 2022-02-26
Obľúbené
Liečivé huby sú v dnešnej dobe najpopulárnejšie prostriedky na zlepšenie zdravia, posilnenie imunity a prevenciu pred...
Čítať ďalej

Liečivé zdravé huby

NapísalBabičkina záhrada 1812 2016-07-13
Obľúbené
Liečivé účinky húb Reishi, Shitake, Maitake a Hlivy ustricovej
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď
Prosím prihláste sa pred publikovaním komentára.

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa