Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Liečivé huby - Agarikon (verpánik lekársky)

Publikované 2021-06-15 Napísal 718
Obľúbené0

Agarikon má protinádorové, protizápalové, protimikrobiálne, protivírusové, protibakteriálne a mnohé ďalšie účinky

Agarikon po slovensky verpánik lekársky

Verpáník lekársky(Laricifomes officinalis, Agarikon, Quinine Čonka) je chorošovitá drevokazná huba, ktorá rastie na severnej pologuli, a to hlavne vo vyšších oblastiach Európy (napr. V Alpách, Karpatoch), Rusku, Kanade, Ázii atď. Napadá hlavne smrekovce a vytvára vytrvalé plodnice, ktoré môžu byť aj viac ako 60 cm dlhé. Tvarom pripomínajú kopyto alebo stĺp. Najskôr sú žlto-biele a mäkké, ale s pribúdajúcimi rokmi tmavnú (bývajú žltohnedé) a tvrdnú.

Huba nie je jedovatá, ale vzhľadom k svojej konzistencii a chuti, ktorá je pomerne horká, sa nevyužíva v kuchyni, ale iba ako liečebný prostriedok. Anglický názov je odvodený práve od horkej chuti, ľudia si totiž mysleli, že obsahuje chinín. Verpáník sa môže sušiť a drviť na prášok, používať kúsky na odvary a čaje atď. V tradičných medicínach je využívaný tisícročia, bol nájdený aj u múmie starej 5000 rokov, ktorá bola uchovaná v ľade.

.

Agarikon má svoje pevné miesto v tradičnej čínskej medicíne, ale hojne sa využíva aj v Európe

V čase antiky bol známy ako liek na tuberkulózu a ovčie kiahne, ale aj ako preháňadlo a prostriedok proti poteniu. Jeho využitie vtedy zdokumentoval Pedanius Dioscorides v roku 65 nášho letopočtu. Je tiež dôležitou súčasťou iránskej tradičnej medicíny, kde je tiež známy pod názvom Gharikon.

.

Tu je huba využívaná pri liečbe ischiase, svalovej slabosti, bronchitídy, zápchy, bolesťou žalúdka, žltačky, horúčky a poštípanie hmyzom. Podľa spisov má tiež diuretický (močopudný) efekt. V Severnej Amerike bol tiež hojne využívaný na šamanských rituáloch a boli z neho vyrezávané aj sošky. V ľudovom liečiteľstve sa využíva aj ako astringent, má sťahujúce účinky aj na cievy, a mohlo tak dôjsť k zastaveniu krvácania z rany. Okrem toho sa využíva tiež pri astme. Pri bolestiach svalov a kĺbov sa využíva ako obklad.

.

Obsah účinných látok

Vo verpáníku sa skrýva veľké množstvo biologicky aktívnych látok, najvýznamnejšími sú:

- nenasýtené mastné kyseliny
- steroly
- bioflavonoidy
- bielkoviny
- vitamíny B, P, E a A
- kyselina agarová, agaricin
- kyselina eburikolová
- kyselina polyporenová
- kyselina versisponová D (versisponic acid)
- kyselina fomeficinová F, G (fomefficin acid)
- kyselina dehydroeburikolová
- kyselina laricinolová (laricinolic acid)
- kyselina officinalová (officinalic acid)
- kyselina officinomalonová
- kyselina pinikolová (pinicolic acid)
- fomefficinol A, B
- fomlakton A-C
- obtusifoldienol
- eburikodiol
- eburikal
- fomitopsiny
- zeatiny
- kumaríny

.
Dôležitou súčasťou sú aj polysacharidy, medzi nimi sú hojne zastúpené manofukogalaktany, čo sú polysacharidy z viacerých cukrových zložiek, obsahujú galaktózu, manózy, fukóza atď. Vo verpáníku nechýba ani beta glukány (1-3 i 1-6) a ich zlúčené s bielkovinami.

.

V akej forme sa majú užívať vitálne huby?

Ak chceme huby užívať pri terapii rôznych zdravotných problémov, je potrebné ich nejakým spôsobom predtým spracovať.

Pre terapiu sa vitálny huby užívajú zvyčajne vo forme horúcovodných extraktov. U niektorých húb, ako je trebárs Reishi či Chaga, je potrebné urobiť ešte druhú extrakciu (tzv. Dvojitá extrakcia), aby sa uvoľnili látky vo vode nerozpustné. V prípade Reishi a Chaga treba triterpény.

Huby vo forme prášku (biomasy) sú určite dobré, ale zvyčajne pre terapiu príliš slabé. Používajú sa preto pri preventívnom užívaní. Extrakciou sa rozbije chitínový bariéra hubové bunky a náš organizmus je schopný využiť účinné látky, ako sú napríklad polysacharidy (najmä β-1,3 / 1,6 D-glukány ).

Hubové polysacharidy sú hlavnými účinnými látkami húb. Ale nie jedinými. Dôležité sú aj triterpenoidy, ergosterolu, esenciálne fosfolipidy, minerály, vitamíny, enzýmy atď.

.

Účinky verpáníku

Zatiaľ čo tradičné medicíny verpáník využívajú hojne, vedeckému skúmaniu zatiaľ uniká či skôr je vzácny. V prírode postupne mizne a je nutné ho začať pestovať umelo. Hoci je štúdií málo, dokazujú veľkú silu verpáníku. Rozhodne zatiaľ nepokrývajú všetky účinky.

.

Protimikrobiálny účinky

Štúdie vykonávané posledné roky ukazujú, že má verpáník protimikrobiálny účinky. Potvrdila sa jeho schopnosť ničiť mnohé vírusy, napr. Vírusy kiahní, chrípky, hepatitídy C alebo herpetické vírusy.

Okrem protivirusového pôsobenia sú potvrdené tiež protibakteriálne účinky. V jeho prítomnosti sa nedarí Mycobacterium tuberculosis, tj. pôvodcu tuberkulózy. Jedná sa o veľmi odolnú, rezistentný baktériu, ktorú je nutné liečiť aj 4-kombinaciou antibiotík.

.

Ďalšími baktériami, ktoré verpáník ničia, tiež patrí medzi odolné proti antibiotikám, napr. staphylococcus aureus (zlatý stafylokok), Escherichia coli, Streptococcus pneumoniae (pneumokok), Enterococcus feacalis, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Salmonella typhimurium, Listeria monocytogenes. Ďalej tiež ničí kvasinky, tj. Napr. Candida albicans, plesne a patogénne huby, napr. Alternaria solani, Aspergillus terreus, Fusarium oxysporum …

Verpáník je natoľko silný, že účinkuje aj proti parazitom, a to proti Trypanosoma congolense. Je to príbuzný parazit trypanozómy spôsobujúce u ľudí spavú chorobu. Parazit sa prestáva množiť a umiera už pri dávke 7,0-27,1 mmol.

.

Protizápalové účinky

Zložky verpáníku vedia ovplyvniť imunitný systém a jeho aktivitu. Zápal je primárne hojivý proces, ale pri narušení imunitných funkcií, pokiaľ je zápal príliš silný alebo nie je riadne ukončený sa stáva deštruktívnym. Triterpenové lanostan v podobe officinomalonových kyselín A-H a fomitopsinu A majú protizápalové účinky, ak sú pridané k aktivovaným imunitným bunkám, došlo k obmedzeniu tvorby pôsobkov, ktoré zápal podporujú. Dochádza k výraznému zníženiu produkcie oxidu dusíka.

.

Imunitu posilňujúce účinky

Už samotný fakt, že huba obsahuje veľké množstvo polysacharidov a najmä beta glukánov, dáva tušiť, že bude mať tiež imunostimulačné účinky. V pokusoch sa ukázalo, že verpáník podporuje bunkovú imunitu, a to napr. Vďaka posilneniu fagocytózy makrofágov, zvýšenie tvorby enzýmov ničiacich patogény, tj. Lyzozýmu atď.

.

Protinádorové účinky

Počty ľudí, ktorí sa musia potýkať s nádorovými ochoreniami, stále stúpa, a aj napriek pokrokom v medicíne niektorí pacienti rakovinám podľahnú. Ani liečba nemusí byť úplne bez rizika. Je teda snaha nájsť bezpečné látky, ktoré by zničili nádorové bunky, ale nie tie zdravé, ako to vidíme u rádioterapie a chemoterapie.

Protinádorovú aktivitu zaisťujú lanostanové triterpény, napr. Fomitopsin C, kyselina pinikolová … tieto látky boli testované na rôznych nádorových typoch, na rakovine prsníka, krčka maternice, pečene a pľúc. Ukázalo sa, že dokážu obmedziť množenie nádorových buniek, a dokonca donútiť k začatiu apoptózy, tj. procesu, ktorý končí smrťou bunky.

Pri pokusoch na myšiach s týmito nádormi sa podarilo zistiť, že dochádza k zníženiu objemu nádorov, došlo k nekróze, odumretí, nádorové masy. Liečebné sa ukázali už dávky od 20 mg / l, tie dokázali obmedziť rast nádoru až o 65,31%.

.

Ďalším mechanizmom, ako terpénové lanostan z verpáníku obmedzujú rast nádoru, je zníženie tvorby nových ciev. Nádor je viac metabolicky aktívny než zdravé tkanivá, potrebuje viac živín a kyslíka, produkuje pôsobky, ktoré podporujú rast nových ciev, ale lanostan jeho produkciu znižujú. Je pravdepodobné, že ak by sa lanostan podávali spoločne, nie po jednom, účinok by sa zvýšil. V inej štúdii sa preukázal účinok aj proti osteosarkómu, a to ako bunkám samotným, tak proti nádoru u zvierat.

Protinádorovo nepôsobí iba lanostan a terpény, ale aj polysacharidy. Ich účinky boli testované na myšiach sa sarkómom. U myší, ktoré dostávali polysacharidy z Agarikonu, došlo k zmenšeniu nádoru a tiež zvýšenie protinádorovej imunity.

.

 Objednať vitálnu hubu Agarikon extrakt >>>

.

Ďalšie možné účinky pri používaní agarikon

Pri skúmaní toho, aké enzýmy môže verpáník ovplyvniť sa odhalilo, že pôsobí na enzým, ktorý reguluje aktivitu molekuly, na ktorú sa na povrchu bunky viaže inzulín, tj. Inzulínového receptora, a môže tak zlepšiť stav pacientov s cukrovkou druhého typu. Zvýšená aktivita tyrozinové fosfatázy 1B je spojená s cukrovkou a obezitou, látky z verpáníku znižujú aktivitu enzýmu až o 85%.

Ďalším efektom je tlmenie aktivity trombínu, takže je znížená tvorba trombov, čo môže u mnohých ľudí byť pozitívne, napr. u pacientov s trombózami, po embolizácii, po operáciách atď.

Hubové zložky terpény, polysacharidy, bioflavony atď., sú tiež silnými antioxidantmi, od toho sa odvíjajú aj ďalšie účinky, medzi ktoré patrí aj spomalenie starnutia. To je dané znížením oxidačného stresu, teda aj spomalením degeneratívnych procesov v tele.
Flavonoidy boli testované na myšiach, ktoré dostávali rôznu dávku flavonoidov a jedna skupina nič. Tie myši, ktoré boli liečené hubou mali v lepšom stave mozgové tkanivo, funkcia imunitného systému a zvýšila sa aktivita enzýmov, ktoré neutralizujú voľné radikály. Štúdia teda dokázala, že majú flanovoidy z Agariconu anti-senilnej účinky.

Štítok: huby
Niečo pre vás
Odporúčané články

Ošetrujúca kozmetika pre prirodzenú krásu

NapísalCareMedica 451 2021-07-13
Obľúbené
Všetko, čo nás vitálne huby a bylinky doteraz naučili, sme sa rozhodli preniesť aj do sveta kozmetiky. Povedali sme...
Čítať ďalej

Liečivé huby - chaga - čaga (ryšavec šikmý)

NapísalMichal 1271 2021-07-05
Obľúbené
Obyvatelia Sibíri z chagy oddávna varia odvary na liečbu nádorov a hubu chaga nazývajú “Dar od boha”. Sibírska huba...
Čítať ďalej

Liečivé huby - Auricularia (judášovo ucho)

NapísalMichal 1655 2021-06-16
Obľúbené
Judášovo ucho posilňuje imunitný systém, protinádorovú imunitu a jednak huba sama bojuje s nádorovými bunkami....
Čítať ďalej

Liečivé huby - Agaricus (šampiňón)

NapísalMichal 764 2021-06-14
Obľúbené
Agaricus (šampiňón alebo pečiarka) tradičné národy nazývajú hubou od Boha
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď
Prosím prihláste sa pred publikovaním komentára.

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa