
Bylinka levanduľa použitie a účinky
Levanduľa je obľúbená liečivá rastlina, ktorá sa od nepamäti používa na liečenie, v kozmetike, alebo ako okrasná rastlina. Názov dostala levanduľa z latinského slova “lavare“ čo znamená "umývať".
Levanduľa je obľúbená liečivá rastlina, ktorá sa od nepamäti používa na liečenie, v kozmetike, alebo ako okrasná rastlina. Názov dostala levanduľa z latinského slova “lavare“ čo znamená "umývať".
Levanduľa - jej pestovanie a starostlivosť o levanduľu
Levanduľa je na pestovanie úplne nenáročná – darí sa jej aj v kvetináči, ešte lepšie jej bude v záhone. Poďakuje sa najmä tým, ktorým sa nechce záhon príliš polievať, pretože má rada suchšie miesta a hlavne slnko, ktoré jej dodá sýtu fialovú farbu a prenikavú, ale príjemnú vôňu. Dá sa dopestovať zo semienok, jednoduchšie však bude, ak si zasadíte malú sadenicu, ktorá sa najlepšie ujme na jar.
Vysádzať levanduľu môžete okolo terasy, či na balkóne, prípadne si ju dať v kvetináči priamo na záhradný stôl, kde Vám bude účinne odpudzovať komáre. Pár trsov si dajte tiež nepravidelne medzi zeleninu. Vôňa levandule totiž príliš nevonia krtkom, slimákom a iným hlodavcom.
.
Ak sa chcete zbaviť kliešťov a komárov, pomôže vám pár kvapiek levanduľovej silice rozriediť vo vode a nastriekať na nohavice a topánky pri prechádzke hustou trávou alebo lesom. Takto zriedená levanduľová voda je tiež dezinfekčným prostriedkom na rôzne povrchy, či ako odpudzovač molí.
Najdôležitejšou starostlivosťou o levanduľu je jej strihanie. Ak toto neustriehnete či zanedbáte, zostane z nej len riedka „metla“ s kvetmi na koncoch stoniek. Levanduľu úzkolistú strihajte vždy po odkvitnutí (v auguste). Do zimy si potom ešte stihne vyhnať výhonky, ktoré síce už nezakvitnú, ale ochránia rastlinku pred mrazmi. V prípade, že si jej prezimovanie chcete poistiť, prikryte ju suchou trávou. Ďalší jemný strih prichádza na rad na jar. Tieto 2 strihy ročne Vám zaistia krásny hustý košatý vzhľad.
.
Aké sú liečivé účinky levandule a jej použitie?
Poďme sa pozrieť na "praktickejšiu" časť levandule a síce, na jej účinky. Levanduľa má široké využitie v domácnosti, v kuchyni, pri liečbe aj v kozmetike.
Levanduľa je plná esenciálnych olejov so silnými účinkami na ľudské telo, ktoré boli využívané po stáročia. Táto liečivá rastlina má opodstatnenie aj v modernej medicíne a jej účinky boli v mnohých prípadoch vedecky overené.
.
V liečiteľstve je levanduľa upokojujúci prostriedok, ktorý tíši migrénu a zbavuje nás bolesti hlavy, znižuje pocit nervozity, úzkosti a napätia. Pôsobí na celý nervový systém pri depresii a hystérii. Vhodná je aj pre epileptikov. Sila tejto rastliny sa využíva aj pri liečbe dýchacích problémov, pri chrípke a angíne.
Je skvelým pomocníkom pri popáleninách, má silné protizápalové účinky, pomáha pri lupienke, ekzémoch a vyrážkach. Vyskúšajte na pokožku (jej ukľudnenie a hojenie) toto levanduľové mydlo s kozím mliekom.
.
Levanduľa je vhodná na všetky typy pleti a najmä pri masážach (aj malých detí). Je možné ju inhalovať, vtierať do pokožky, natierať boľavé miesta postihnuté reumou, dnou a zápalmi. Dobre regeneruje pokožku. Levanduľové prípravky sa používajú pri popáleninách. Vašu pokožku upokojí, zmierni alergickú reakciu a prispieva k regenerácii pleti.
Levanduľová voda je vhodná na tvár aj pre citlivú pokožku, pri prejavoch akné, kedy dezinfikuje pokožku a upokojuje. Stále častejšie sa vôňa levandule používa ako alternatívny spôsob k syntetickým liekom pri nespavosti v podobe levanduľových vankúšov či vrecúšok. Podporuje tiež vylučovanie žlče. Používa sa aj na problémy v ústnej dutine a skvele pôsobí pri plynatosti a zápche.
.
Vôňa levandule
Voňavé vrecúška zaručene prevoňajú Váš byt, účinne odpudzujú mole a komáre, ktoré sa "s istotou" objavia :) Urobte si jednoduché vrecko na levanduľu z plátenej vreckovky a naplňte ich voňavou levanduľou.
.
Aký je váš obľúbený levanduľový produkt?