Vyhľadávanie na blogu

Ľanové semienko

Pulibkované: 10.09.2016 10:23:43
Kategórie: Články a zaujímavosti , Orechy, semienka, strukoviny, obilniny

Ľanové semienko

Maličké ľanové semienko - obrovská zbraň proti neduhom. Ľanové semienko opisovať určite nemusím (tento malý hnedý lesklý zázrak v tvare slzičky isto poznáte), zameriam sa skôr na jeho účinky a využitie. 

Ľanové semienko je potravina s obro
vským obsahom biologicky aktívnych látok. Vápnik, železo, draslík, zinok, vitamín E, niacín, vysoký obsah omega-3 mastných kyselín.... a má na ľudský organizmus celú škálu pozitívnych účinkov – prevencia a liečba rakoviny, prevencia a liečba zvýšeného krvného tlaku, ischemickej choroby srdca, podpora imunity, hygiena hrubého čreva, upokojuje sliznicu žalúdka, lieči žaludočné vredy, zvonku priložené zastavuje bolesť.

.... mnohé tieto účinky dosiahne už denná dávka 2-4 čaj. lyž. mletého semena. Ak semienko nerozžujete (nepomeliete) prečistí Vám síce črevo, ale nevyužijete nič z jeho obsahu. Budete trošku ako vtáčik, ktorý zoberie semienko do zobáčika a o pár metrov ďalej mu vypadne, akurát, že u Vás vypadne po prejdení hrubým črevom do kanalizácie... :)

Použitie: 
Aj v našej ponuke nájdete ľanový olej za studena lisovaný, ktorý sa môže používať vnútorne aj na vonkajšie účely. Vnútorne znižuje cholesterol, tlak krvi, lieči reumatické zápaly, spevňuje nechty a vlasy. Zvonku lieči popáleniny a má regeneračné účinky na pokožku, je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov.

Na trhu nájdete aj už pomleté semeno balené v ochrannej fólii (uskladňujte  v chladničke) – pridávajte do omáčok, polievok, jogurtu, pri pečení do cesta, (POZOR: 2 PL zomletého semienka + 15-20 ml vody nahradí 1PL margarínu)

Ľanový sliz: 2 PL semienka (celé) necháme pár hodín postáť v pohári vody a potom počas dňa vypijeme alebo pridáme do jedla. Celé semienka pridávame tiež do šalátov, omáčok, kaší a cestovín....

Semienka zbavujú bolestí vnútorných orgánov. Obklad si pripravíme jednoducho:
ľanové semienka, pomleté či celé vložíme do pláteného vrecúška, ktoré na desať minút ponoríme do horúcej (ale nie vriacej) vody. Necháme odkvapkať a čo najteplejšie prikladáme na bolestivé miesto.

Pri liečbe kašľa:
4 polievkové lyžice semienka zalejeme cca 2 deci horúcej vody. Necháme postáť 2-3 hodiny. Precedíme a osladíme medom. Dávka pre deti je jedna čajová lyžička a pre dospelých 1 polievková lyžica 4-5 krát denne. 

Na podporu hnisania (napr. na vredy): uvaríme ho vo vode na hustú kašu, necháme trochu vychladnúť a zabalíme do bavlnenej látky, prikladáme na boľavé miesto.

Vrecko ľanového semienka je k dostaniu prakticky v každom obchode za pár centov, tak prečo jeho účinky nevyužiť...?

Pridať komentár