Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre
Štítky

Lahodne s Ellou: Smoothie & Šťavy

Publikované 2017-04-28 650
Moje obľúbené0
Pokračovanie série úspešných kníh z cyklu Varme s Ellou sa tentokrát venuje smoothie a štavám - ako ich pripravovať a ktoré druhy ovocia a zeleniny kombinovať.

Lahodne s Ellou: Smoothie & Šťavy

Ella Woodward

Vydavateľstvo Tatran 2016

Preklad Lucia Ďurková

 

Ella Woodward má špecifický typ kuchyne. Ten, kto pozná jej dve predchádzajúce knihy vydané v slovenčine z Vydavateľstva Tatran - Lahodne s Ellou (2015) a Lahodne s Ellou každý deň (2016), tak vie, aké suroviny sú pre ňu podstatné a čo jej kuchyňu tvaruje. V prvom rade sú to orechy, najmä mandle a kešu, v menšej miere tie ostatné (píniové, arašidové, vlašské). Vyrába z nich mlieka a maslá, ktoré potom tvoria podstatnú zložku jednotlivých jedál. Tak to je aj v prípade knihy Smoothie & Šťavy, pretože orechové mlieka dodávajú smoothie nápojom krémovú konzistenciu a zvyšuje sa aj ich výživová hodnota. Návod na ich prípravu je súčasťou knihy, nie je to nič ťažké.

            Kniha vstupuje na trh, ktorý je značne segmentovaný a aj v oblasti gastronómie rozdelený na komunity, ktoré sú rôzne prepojené. Vhodná je pre raw prívržencov, ale ak našinci zároveň preferujú lokálne suroviny, takmer nič si tam nenájdu. Určite však osloví vegánov a celiatikov či bezlepkových (tí, čo dobrovoľne nejedia lepok). Pri výrobe nápojov totiž autorka preferuje exotické ovocie. Pre čitateľa, ktorý je verný tým našim tradičným, ako sú jablká, hrušky, slivky či čerešne, táto publikácia taktiež veľmi neulahodí. Vyskytuje sa tu najmä mango, papája, ananás, pomaranč, citrón, banán. Z korenín volí prevažne kurkumu, škoricu, zázvor, čierne korenie, no a z byliniek je samozrejmosťou mäta.

Lahodne s Ellou - smoothie a šťavy

            Recepty sú veľmi jednoduché, ich tajomstvo tkvie v správnom pomere surovín a výkonnom mixéri. Chýba v nich však istá nápaditosť a využitie širšej škály surovín. Autorka nie je zaťažená na obsah sacharidov, tukov, bielkovín a ďalších látok ako sú minerály či vitamíny, čerpá skôr z vlastnej skúsenosti. Ku každému receptu dodáva, kedy je vhodné konkrétny nápoj najlepšie pripraviť a následne skonzumovať. Niektorý dokáže viac zasýtiť ako iné, ďalší zase vzpružiť či upokojiť alebo aj rozveseliť zaujímavou farbou. Sympatické je autorkino priznanie, že ani jej hneď nechutili smoothie nápoje či šťavy, ktoré obsahujú väčší podiel zeleniny (napríklad špenátu či kelu), ale musela ísť na to pomaly a postupne, kým sa jej vlastné chute zmenili. Nemá zmysel jesť niečo s odporom, ale radšej si počkať na ten správny okamih.

            Keďže je naša kultúra silno vizuálna a často sa tak rozhodujeme podľa toho, čo vidíme, môže to tak byť aj v prípade tejto knižky. Je len na nás, či si vyberieme konkrétny recept na základe priložených fotografií už hotových nápojov alebo na základe ich zloženia. Z publikácie koncipovanej ako Miniséria do vrecka ma však najviac oslovili takzvané panáky uzatvárajúce tento titul, ktoré sú „vynikajúcimi pomocníkmi pri naštartovaní dňa“, píše autorka a ďalej dodáva: „Keď na mňa lezie nádcha, mojou voľbou je „Pozdvihovač“, a keď som úplne vyšťavená, siaham po „Životabudiči“.“

 

---

Pre Babičkinu záhradu napísala Bea.

           

 

 

 

Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa