Vyhľadávanie na blogu

Ivanka z firmy PONIO

Pulibkované: 14.10.2016 14:20:14
Kategórie: O našich dodávateľoch

Ivanka z firmy PONIO

Keď som Ivku uvidela po prvýkrát naživo, povedala som si: "wow, toto drobné mladé žieňa malo v sebe odvahu zmeniť radikálne smer jazdy a robiť niečo, čo miluje? " Hneď som vedela, že mám dočinenia s ďalším odvážnym človekom, ktorý uprednostnil pred stálym príjmom svoju vášeň :)

Ivanku (pôvodne vyštudovanú programátorku) priviedli k výrobe mydla najskôr pragmatické dôvody. Nadchli ju prírodné mydielka značky LUSH, ktoré dobre pôsobili na jej suchú pokožku. Po tom, čo zrušili na Slovensku jediný obchod, ako kreatívna duša sa pustila s vervou do výroby prírodných mydielok pre vlastnú spotrebu a začali prvé pokusy s kozmetikou....

Ako sama hovorí : "Začiatky boli katastrofálne". Doslova kúzlila v potápačských okuliaroch doma v kuchyni a miešala, skúšala, testovala. " Skúšala som v mydlách všetko možné aj nemožné, niekedy s lepšími, inokedy horšími výsledkami, pri týchto pokusoch bola použitá celá naša záhrada. Pri zisťovaní niektorých postupov som strávila mesiace, mame sa záhadne strácali kuchynské pomôcky." Doma sa zo začiatku nestretala s pochopením, skôr ju priateľsky prehovárali, aby radšej zostala pri práci programátoky. Keď však zistila, že jej babka mydielka s radosťou používa na suchú pleť, rozhodla sa pokračovať ďalej!


Postupne zistila, že ak chce niečo robiť poriadne, treba sa tomu venovať naplno. Dala výpoveď v práci a začala vyrábať kozmetiku na plný úväzok. Dnes už nie doma v kuchyni, ale vo svojej výrobnej dielni. Ivanka pracuje výlučne s čisto prírodnými zložkami, najlepšie z rodičovskej záhrady. Miluje najmä vanilku, aj keď ako hovorí: "Ľudia si vanilku spájajú často so sýtou vôňou stromčeka v aute, z ktorej bolí hlava alebo s inou umelou náhradou. Vanilka je pritom jemná, sladká, plná vôňa do koča aj do voza rovnako ako kokos." Neodmysliteľnou bylinkou je tiež nechtík a materina dúška. Prírodné materiály jej vyhovujú viac ako tie syntetické. "V bylinke alebo oleji nie je totiž iba jedna účinná látka, ale je to celý orchester zložiek, ktorý spolu vytvára synteticky nenapodobiteľnú kombináciu."

Ivana radí: "Čím menej zložiek je v produkte, tým lepšie. Ľudia by si mali pozorne pozrieť zloženie výrobku a uvedomiť si, že zložky sú písané v poradí podľa množstva. Takže, ak si kúpia napríklad krém s arganovým olejom a on je napísaný v poradí až niekde na konci za parfémom, je ho tam úplné minimum. Lepšie je potom kúpiť si úplne základný krém a napríklad spomínaný arganový olej si doň zamiešať."

A ako vyzerá tento voňavý a už na pohľad lákavý proces výroby?

Výrobné tajomstvo si samozrejme Ivanka stráži, nakoľko, vývoj samotnej receptúry je zdĺhavý proces skúšania a  testovania. Napríklad postup na výrobu masážnej kocky vyvýjala a zdokonaľovala pol roka až pokým s nimi nebola natoľko spokojná, že ich mohla uviesť na trh. Podobne to bolo aj s tuhými šampónmi, na ktorých pracovala 2 roky. Ako sama hovorí: "Výrobu kozmetiky by som prirovnala k televíznym programom o varení - keď sa zapnú kamery a všetky suroviny sú pripravené a nakrájané, samotné varenie vyzerá ako rýchla a ľahká procedúra, napríklad na hodinku - dve. Predtým je, ale objednávanie surovín, ich naváženie, úprava, samotné "varenie", na druhý deň pokračuje krájanie a potom mesačné dozrievanie a balenie - celé to trvá minimálne dva mesiace".


 

A Ivkine plány do budúcna?


"Chcela by som, aby bolo toto povolanie brané ako rovnocenné s tým, ktoré som opustila. Je za ním veľa úsilia nielen výrobného, ale hlavne administratívneho a legislatívneho. Podnikanie na Slovensku nie je jednoduché, takže zlepšenie v tejto sfére by bolo tak trochu splneným snom. " Rada by tiež zborila názor, že prírodná kozmetika je len pre "hipisákov". Momentálne po nej siahajú 2 typy ľudí - tí, ktorí sa rozhodli žiť zdravšie a je pre nich dôležité nielen to, čím kŕmia svoje telo zvnútra, ale i zvonku a rozmýšľajú nad tým, čo kupujú. Druhý typ ľudí sú tí, ktorých k prírodnej kozmetike priviedli zdravotné problémy a po používaní zistili zásadný rozdiel.

Najnovšie Ivka priniesla na trh aj spomínané tuhé šampóny a prírodné dezodoranty. Šampóny vyzerajú ako malé pampúšiky, avšak vďaka tomu, že neobsahujú vodu sú ľahko spratné, nevylejú sa a vydržia rovnako dlho ako 200 ml šampón. Výborne penia a vlasy sú dokonale čisté.

 

 

 

Ivka si popri i experimentovaní s kozmetikou nájde čas aj na pomoc mačkám v OZ Mačky SOS

 

Prajeme veľa energie a tvorivých nápadov ! :)

Miriam, Babičkina záhrada.sk

 

P.S. Prečítajte si aj zaujímavý článok z Ivankinho pera o tom, ako vznikal šampón šampúch, prečo sa tak volá a aké sú jeho výhody TU.

 

ešte pár slov od Ivky:

 

Čo je teda mojou filozofiou?

 

Výrobky - zložením prírodné a funkčné

V prvom rade receptúru výrobkov začínam pri prírodných zdrojoch, ale nesnažím sa o ne "cez mŕtvoly". Napríklad nemám dôvod používať umelé vône (pokiaľ nechcem stláčať cenu výrobkov nadol), plne si vystačím s prírodnými silicami. Tiež si, ale nechcem vlasy umývať čistou prírodnou hlinou, sódou, olejom alebo mydlicou (bylinka), pretože pre mňa jednoducho neumyjú vlasy dostatočne a radšej použijem šetrný tenzid vyrábaný z rastlín. Inak povedané, hľadám "zelené kompromisy".

 

Vizuálne zaujímavé a minimalistické, pocitovo hravé aj elegantné

Ak by som zákazníka nezaujala a on by si odo mňa výrobok nekúpil, tak by celá moja osveta a snaha o kvalitnejšie výrobky skončila ešte skôr, ako by sa začala. Radšej zafarbím svoj šampón mizivým množstvom zeleného oxidu do zelena, akoby som nepredala ani jeden a ostatní by naďalej kupovali tekuté v plastových obaloch.

Tiež nechcem, aby bolo všetko vážne (čo si často ľudia zamieňajú so slovom vážené), veď elegancia sa dá spraviť aj so štipkou humoru. Keď sa niekto pousmeje/zachichoce/zarehoce nad mojím výrobkom, tak ma to vôbec neurazí:-).

Nové obzory

Práca pre mňa neznamená 8 hodín a dosť, prácou žijem (a vlastne to ani nevolám práca). Stále sa snažím dovzdelať, hľadať nových dodávateľov, kvalitnejšie suroviny, ovoňať nové vône, vyskúšať nové receptúry, riskovať. Čím viac toho viem, tým viac si uvedomujem, aké malé NIČ je množstvo mojich vedomostí - staré známe viem, že nič neviem. (Horeuvedené robím len, keď práve nie som firemná upratovačka, ekonómka, sekretárka... veď to poznáte)

 

Šetrné balenie výrobkov

Čo nepotrebuje plastový obal, nech ho nemá! Mydlá môžu byť aj tekuté, rovnako masážne kocky, šampóny... Ale, keď sú tuhé, tak plastové obaly nepotrebujú a preto volím túto možnosť. Ak ju mám - mydlá, masážne kocky aj šampúchy balím do papierových sáčkov z recyklovaného papiera. Sú to stovky výrobkov, stovky zbytočných obalov a napriek tomu, že je to kvapka v mori, tak významná. Zbavte sa predsudku, že to, čo je v celofáne, je sterilné.

Pridať komentár