Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

HEMOROIDY - keď sedenie bolí

Publikované 2017-02-26 Napísal 21089
Obľúbené3

Hemoroidy sú nepríjemné ochorenie sprevádzané silnou bolesťou konečníka. Čo pomáha na hemoroidy? V článku nájdete odporúčania na potraviny a denné rituály, ktoré vám pomôžu v ich liečbe.

Keď sedenie bolí – hemoroidy a ich liečba

Jedno z najčastejšie sa objavujúcich ochorení, o ktorom málo hovoria najmä tí, ktorých sa týka. Je totiž v bežnom živote v spoločnosti či medzi ľuďmi neviditeľné, no pre dotyčného nepríjemné a mnohokrát obťažujúce každodenný život. A čo je horšie – ak sa nerieši, môžu nastúpiť oveľa nepríjemnejšie následky či potiaže. Preto by sme tento chúlostivý problém nemali podceňovať, prehliadať a začať sa starať aj o túto časť tela.

Hemoroidy, alebo zlatá žila, sú spôsobené rozšírením žilového zväzku, ktorý sa nachádza na vnútornej strane ritného otvoru. Trpia ním mladí i starší, muži i ženy. U žien je riziko vzniku hemoroidov o čosi väčšie aj v súvislosti s tehotenstvom a tlakmi pri prirodzenom pôrode. Príčinou vzniku je nezdravý životný štýl, sedavé zamestnanie, nesprávne stravovanie, tehotenstvo.

Prejavy. Nezľahčujme ich!

Mnohí ani len netušia čo sa deje na konci našej tráviacej sústavy až pokiaľ nenastúpia nie práve príjemné pocity. Na hemoroidy nás často upozornia nepríjemné pocity pri vyprázdňovaní, svrbenie, krvácanie, výtok, dlhodobá hnačka, sčervenie či bolestivý opuch v oblasti ritného otvoru. A to je prvý signál, kedy treba byť obozretný a hľadať odbornú pomoc. Nie je to žiadna hanba. Návštevou lekára skôr preukážete svojmu telu, že vám na ňom, na sebe záleží, že chcete ďalej žiť a fungovať plnohodnotne. Veď tak ako nás bolí hrdlo, či brucho a nezdráhame sa pýtať radu od lekára či nechať sa vyšetriť. Tak je to aj v prípade tejto časti nášho tela. Ostych treba nechať doma!

Neliečené hemoroidy môžu viesť až k anémii. Liečba je dôležitá!

Nerada by som Vás strašila, no ako som spomínala už v úvode článku, neriešený problém má tendenciu sa zväčšovať, neliečenie ochorenia môže viesť k ešte nepríjemnejším poruchám v našom zdraví. Neliečenie dlhodobo krvácajúcich hemoroidov môže totiž viesť k anémii (chudokrvnosti), tiež k trombóze (upchatiu) žilného uzlu, ktorý sa prejaví ako bolestivý uzlík. Bolesť po pár dňoch zväčša prejde vo chvíli, keď uzlík praskne. Neliečenie môže viesť tiež k vydutiu sliznice z konečníka, najmä pokiaľ sú hemoroidy veľké a dlhodobé. V tomto prípade už hrozí odumretie sliznice a to je stav ohrozenia života.

Prevencia,  prvá pomoc, spôsoby liečby

Spôsobov liečenia hemoroidov je niekoľko a nie všetky sú bolestivé. Tou najnepríjemnejšou je ich chirurgické odstránenie. To sa však odporúča až vo veľmi pokročilom štádiu. Nemusíte sa báť, že pri prvom vyšetrení by vás brali na operačku J. Operácia je náročná a doba rekonvalescencie dlhá, preto sa starajme o naše hrubé črevo a ritný otvor, nech to znie akokoľvek nepríjemne či vyvoláva to vo Vás pocit hanby. Dnes existujú aj iné metódy na odstránenie a liečbu, ako napríklad sklerotizácia, laser, elastická ligatúra či zmrazenie. Dôležitou súčasťou liečby a prevencie je však zmeniť životný štýl a upraviť stravovanie.

Dráždivé potraviny našim črevám nerobia dobre. Vláknina, ovocie, zelenina áno.

Zdravej kondícii nášho hrubého čreva presnejšie jeho konečnej časti vôbec neprospieva sedavý spôsob života a konzumácia potravín spôsobujúcich podráždenie - mastné, ťažké, vysmážané, korenisté, presladené či presolené jedná bez zeleniny, alkohol, nadmerná konzumácia kávy a čaju. Ako prvá pomoc doma sa tiež odporúča sedací kúpeľ z dubovej kôry, tiež existujú prírodné bylinné krémy na boľavé miesta, nápomocné okrem našich bylín či kúpeľov, vedia byť aj prípravky tradičnej čínskej medicíny.

Rady a tipy

-        prijímať dostatočné množstvo tekutín, 1,5 až 2 litre denne

-        vyhýbať sa konzumácii potravín, ktoré môžu spôsobiť dráždenie

-        dbať na dostatočné zastúpenie vlákniny v strave – celozrnné pečivo, ovocie, zelenina

-        zaradiť pravidelný aktívny pohyb, napríklad plávanie, chôdza a turistika, cvičenie. Vyhýbať sa aktivitám, ktoré vyžadujú trvalé zotrvanie v sede – cyklistika, jazda na motocykle

-        každý deň si vyhradiť čas na pravidelnú stolicu, najlepšie ráno po vypití pohára vody

 

Hemoroidy – psychosomatika

A keďže naše zdravie úzko súvisí s našou psychikou, kde duša a telo sú akoby prepojené nádoby, pozrime sa na hemoroidy z pohľadu psychosomatiky. Liečenie iba telesných prejavov bez zmeny myslenia či našich postojov, je dočasné a choroba sa po čase môže zopakovať. Prišli na to a  verejne to deklarujú i niektorí lekári klasickej medicíny, ktorí sa desaťročia starali iba o liečenie tela bez pohľadu na človeka ako na celok - ako na bytosť, ktorá vníma určitým spôsobom, ktorá cíti a prežíva radosť, smútok, hnev či sklamanie a to všetko sa odráža na zdraví fyzickom. Literatúry k téme duchovných príčin chorôb je na knižnom trhu v súčasnosti mnoho a isto si každý nájde svoju obľúbenú či autora. Podľa Miroslava Hrabicu a jeho popisu v jednej z jeho kníh Co nám tělo říka aneb po stopách nemoci sú duchovnými príčinami hemoroidov – pretlak negatívnych vlastností ako upínanie sa na niečo či niekoho, zadržiavanie a nepustenie bolesti, situácie, krivdy, neschopnosť pustiť a zbaviť sa nepotrebného v našej mysli a následne v našom tele, snaha kontrolovať okolité dianie, strach či chamtivosť. Ako návod na liečenie odporúča pustiť všetky staré bolesť spôsobujúce presvedčenia či názory, zbaviť sa prehnanej potreby mať nad všetkým kontrolu, jednať pokojnejšie, prestať sa ľutovať, zlepšiť stravovanie a fyzickú kondíciu. Vtedy sedenie bolieť prestane.

Kompletnú ponuku bylinných produktov, ktoré vám pomôžu s týmto delikátnym ochorením nájdete tu: https://www.babickinazahrada.sk/310-hemoroidy-zlata-zila

Štítok: hemoroidy
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď
Prosím prihláste sa pred publikovaním komentára.

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa