Vyhľadávanie na blogu

Ekologicky na dušičky

Pulibkované: 25.10.2019 10:55:01
Kategórie: Články a zaujímavosti , Ekológia a životné prostredie

Ekologicky na dušičky

Mnohí z nás každým rokom, v prúde jesene, slávia sviatok „dušičiek“ alebo „spomienku na všetkých zosnulých“, kedy si tradične s láskou a úctou pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami.

Obchodné reťazce pravdaže reagujú na toto obdobie promptne a predostrú (pomedzi začínajúce vianočné kolekcie) širokú paletu produktov: sviečok pestrých farieb, veľkostí a vôní, anjelikov, kahančeky, lampášiky, svetielka, ozdôbky... Všetko podľa možnosti za dostupné akciové ceny. Pod nízku cenu sa automaticky podpisuje cenovo dostupný materiál, prevažne na báze výrobokov z ropy: parafínu a plastov, ktoré s odoznievajúcou atmosférou dôstojných sviatočných dní vytvárajú tony plastového odpadu.

Nostalgia bokom, pozrime na prírodu!

Prečo je lepšie prikloniť sa k „dušičkovým“ ozdobám z prírodných materiálov?

  • Ak sa rozhodnete vyrobiť  niečo sami, môžete do výroby zapojiť rodinu a stráviť kreatívne popoludnie. Vlastnoručne vyrobené ozdoby prehlbujú myšlienku úcty voči blízkym, ktorí už odišli.
  • Možno, že to vyznie nemiestne, a máte právo na iný názor, ale cintorín ozdobený prírodnými materiálmi – kvietkami, vetvičkami, venčekmi, pôsobí prirodzenejšie, dôstojnejšie a krajšie, než more dúhových celofánov a umelých kytíc nasilu posadených medzi kamenné a drevené prvky
  • Prírodné materiály nezaťažujú životné prostredie a dajú sa jednoducho upratať/zrecyklovať/kompostovať
  • Prírodné materiály sú častokrát cenovo nenáročné – „kúpite ich“ pri prechádzke parkom, v záhrade a možno i v zapadnutej škatuli na povale...

SVIEČKY

Sviečky z parafínu, ako ropného derivátu, sú najbežnejšie a najlacnejšie, ale aj najnepriateľskejšie voči prírode. Stearínové sviečky vyrobené z rastlinných alebo živočíšnych tukov sú biologicky obbúrateľné. Pokiaľ však nepochádzajú z certifikovaných zdrojov (zvlášť  palmové), môže ísť o výrobok, ktorý žiaľ prispieva k výrubu dažďových pralesov. Najtradičnejšie a ekologicky najprijateľnejšie, ale i cenovo náročné sviečky z pravého včelieho vosku. Je veľmi dôležité kupovať voskové sviečky od overených dodávateľov. V opačnom prípade riskujete kúpu „zamaskovanej“ sviečky parafínovej.

Eko-riešenia:

  • Skúste zrecyklovať staré parafínové sviečky a vyrobte nové. Potrebný materiál (vosk a knôty) nájdete TU.
  • Zredukujte počet kúpených sviečok. Veď i svetielko jednej-dvoch sviečok spraví peknú atmosféru.
  • Kúpte menej, ale kvalitne. Babičkina záhrada Vám ponúka krásne sviečky (vrátane malých-čajových) zo 100% prírodného včelieho vosku (bonusová prírodná medová aróma je zaručene v cene) alebo zo sójového vosku. Ak chcete byť ekologickí, zaradili sme do ponuky sklenené svietniky, do ktorých opakovane vložíte bezobalovú sviečku.

LAMPÁŠIKY a KAHANČEKY

Vyrobte si vlastné lampášiky zo sklenených pohárov, ktoré ozdobíte prírodnými materiálmi. Dbajte pri tom i na používanie biologicky rozložiteľného netoxického lepidla. Inšpirovať sa môžete opäť napr. na Youtube.com zadaním hesla „candle jar decorating“.

VENCE

Novodobé „lacné“ vence obsahujú často polystyrénovú/penovú výstelku ako bázu pre aranžovanie suchých a žiaľ i umelých (plastových) kvetov a dekorácií. Pritom vyrobiť veniec zo 100% prírodných materiálov nie je vôbec ťažké.

Eko-riešenia:

  • Vyrobte si vlastný kruhový podklad pre veniec z prútia, slamy alebo prírodnej látky alebo navštívte špecializované kvetinárstva/obchody so záhradkárskymi potrebami.
  • Pre dekoráciu použite kvietky (slamienky), trávy, vetvičky, listy, gaštany, oriešky, jutové stužky...  a pripevnite netoxickým lepidlom či prírodnou niťou.
  • Možnou alternatívou k vencom sú prekrásne jesenné živé kvety (vres, chryzantémy)

SOŠKY, drobné KERAMICKÉ OZDOBY:

Bezpečne umiestnený anjelik či ozdôbka zo skla/keramiky, ktorá poslúži takmer bez zmien mnoho rokov, je lepšou voľbou než plastový ekvivalent, ktorý skôr podlieha vrtochom počasia.

Možnú eko-alternatívu predstavuje i výroba anjelikov a iných dekorácií z prírodnej modelárskej hmoty na báze jedlých surovín, napr. múky, kukuričného škrobu, cukru, soli... 

Prajem Vám príjemné, pokojné a ekologické prežitie sviatku „dušičiek“.

Monika, www.faktyovyzive.sk

Súvisiace články

Pridať komentár