Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Ekologická domácnosť: Výmysel doby alebo alternatíva budúcnosti?

Publikované 2020-10-29 Napísal 399
Obľúbené0

Neustále sa nám do povedomia dostávajú frázy ako udržateľný životný štýl, zero waste, či ekologická domácnosť. Mnohí sa začíname zamýšľať nad dopadom našich konaní na planétu a nás samotných. A to je skvelé. Nie my sme tu pre našu planétu a prírodu, ale naša Zem je tu pre nás.

Ak k pozitívnym zmenám chceme prispieť aj my sami, môžeme tak urobiť najlepšie v každodennom živote kde sa najviac pohybujeme a tou oblasťou je naša domácnosť.

Čo môžeme urobiť pre to, aby sme mali ekologickejšiu domácnosť a prispeli tým k šetreniu zdrojov a bohatstva celej našej planéty?

Je to pomerne jednoduché...

Začať môžeme výmenou jednorazových a nerecyklovateľných prostriedkov na umývanie riadu. Viete o tom, že existuje ekologická alternatíva k špongii na riad z umelého materiálu? Jej názov je lufa.

V slovenských domácnostiach sa teší veľkej obľube. Ide o spracovanú a vysušenú rastlinu Lufa Cylindrica. Stačí z nej odstrihnúť pár centrimetrov, namočiť ju do vody a začať používať. Prírodný materiál, kompostovateľnosť a rýchle schnutie sú jej veľké prednosti. Tým, že rýchlo schne, nepremnožujú sa v nej baktérie , ktoré spôsobujú zápach a netreba ju meniť tak často ako klasickú hubku na riad.

Ďalším ekologickým pomocníkom pri umývaní riadu môže byť drevená kefa na riad. Kefa je vyrobená z bukového dreva a tampico vlákien. Skvele sa s ňou umývajú hrnce, panvice a dlhá drevená rukoväť vás chráni pri umývaní horúcou vodou. Aby mala dlhšiu životnosť (drevo je predsa len drevo), odporúča sa ju pred prvým použitím natrieť jedlým olejom (občas aj počas používania).

Pri umývaní riadov sa zväčša opotrebujú štetiny na hlavici. Aj v tomto "kroku" sa myslelo veľmi ekologicky. Má tak obrovskú výhodu. Nemusíte ,,vyhodiť,, komplet kefu. Keď hlavica doslúži, dá sa skompostovať a vymeniť za novú.

Zamýšľali ste sa niekedy nad zložením čistiacich prostriedkov?

Čistiace prostriedky sú oblasť, v ktorej sa dá zmeniť k lepšiemu veľmi veľa. Žiaľ, veľa z nich obsahuje látky, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie, a preto by sme sa mali porozhliadnuť po ich šetrnejšej variante (či už ide o prostriedky na riad, pranie alebo dezinfekciu).

Napríklad také oblečenie je v každodennom styku s našou pokožkou. Všímame si a zaujímame sa z akých materiálov je vyrobené, ale mali by sme sa zaoberať aj tým, v čom ho perieme. Prací gél z mydlových orechov od Tierra Verde je špeciálne navrhnutý bez vône, syntetickej parfumácie a farbiva.
Neobsahuje ropné deriváty a ani chlór, preto je vhodný aj na pranie detského oblečenia a látkových plienok.

ekologické pranie, prací gél

Malé, 250 ml balenie vystačí na 8 pracích dávok a je ideálne napríklad pri cestovaní alebo na vyskúšanie. Skladné, uzatvárateľné a vhodné aj pri praní v ruke, kedy sa tento spôsob využíva najviac vtedy, keď sme preč z domu (najmä cestovanie s deťmi).

Zmena našich domácností na ich ekologickejšiu variantu nemusí byť vôbec náročná. Vo finále, keď vychytáte všetky muchy, môže byť a aj bude lacnejšia, pretože produkty vám vydržia dlhšie a pozitívny prínos pre nás, prírodu a našu budúcnosť je nevyčísliteľná. Cesta, na ktorú nastúpite vám otvorí možnosti aj k plnohodnotnému životu a zdraviu.

Zmeňte aspoň jednu vec a prispejte tak k udržateľnejšiemu zajtrajšku >>>

V komentároch budeme radi aj za Vaše nápady, tipy, rady a triky, ktoré už vo Vašich domácnostiach máte zavedené

Štítok: eko
Niečo pre vás
Odporúčané články

Praktické a ekologické. Už ste ich vyskúšali?

NapísalBabičkinazáhrada.sk 156 2019-08-07
Obľúbené
Reč je o obrúskoch z včelieho vosku, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou našej ekologickej kuchyne. Na čo všetko ich...
Čítať ďalej

Eko domácnosť a DIY octový čistič

1009 2019-05-22
Obľúbené
Žiť ekologicky je veľmi jednoduché a zvládne to ozaj každý. Presvedčí vás o tom Majka, ktorá testovala eko drogériu a...
Čítať ďalej

Prírodné farbenie vlasov

4466 2017-01-20
Obľúbené
Henna je súčasťou našich kozmetických úprav už niekoľko rokov. Aké sú naše skúsenosti s farbením prírodnou práškovou...
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa