Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Duchovné príčiny chorôb

Publikované 2017-04-20 Napísal 32938
Obľúbené2

Choroba nie je len stavom tela, ale vychádza z duše, ktorá je nespokojná a niečo jej chýba - tak nás učia psychosomatici. Pátranie po duševných príčinách chorôb môže uzdraviť skôr ako klasická liečba.

V súčasnosti sa ľudia začínajú v mnohých životných sférach vracať k pôvodnému či prirodzenejšiemu štýlu či už stravovania, stavieb domov, športom a pod. Rozhodne k tomu prispieva aj širšie spektrum informácií, ktorých je okolo nás neúrekom. Mnohí sa aj v otázkach zdravia začali obzerať po nie celkom zaužívaných metódach. Tieto odvetvia liečenia sa nazývajú alternatívne.

Samozrejme, podaktoré choroby sa nedajú vyliečiť len čisto prírodnou cestou. Medicína ako taká je určite prospešná. Všetkého však veľa škodí. Nespočetné množstvá rôznofarebných piluliek, ktoré máme do seba ako na povel nahádzať a výsledok v podobe vyliečenia sa i tak nedostaví, nie je tiež tak úplne tou najpríťažlivejšou možnosťou.

Kto sa zaujíma aj o svoje vnútro, čiže pocity, chce počúvať aj sám seba, nielen názory odborníkov, určite zaujme aj iný spôsob ako sa uzdraviť. Psychosomatika je stále častejšie skloňovaná v priestoroch ambulancií. V našich končinách ešte nenastal jej čas, v niektorých štátoch sa už používa pomerne často. Ide o vedný odbor, ktorého zakladateľom je americký psychiater maďarského pôvodu Franz Gabriel Alexander (1891 – 1964).

Ako už napovedá samotný názov, ktorý sa skladá z dvoch slov z gréckeho „psyche“ – duševno a „soma “ – telo, zaoberá sa vzťahmi medzi psychosociálnymi a biologickými vplyvmi na človeka a chorobu, čiže chápe jednotu tela a mysle ako neoddeliteľnú súčasť. Na každého vplýva prostredie, v ktorom žije a pracuje. Rodinné i pracovné vzťahy hrajú dôležitú úlohu na psychiku. Pretože každý sme originál, prežívame situácie inak.

Tak ako harmonické prostredie a vzťahy vyvolávajú pocity šťastia a spokojnosti, opačné modely sú pôvodcami stresu. Ten sám o sebe nie je „zlý“, príroda nás ním vyzbrojila, tak ako aj zvieratá, aby nás chránil pred nebezpečenstvom. Pomáha prežiť, zmeniť nepohodlnú situáciu, či už útekom alebo v našom prípade skôr zmenou prostredia. Po jeho opadnutí by mala nastať pokojná, relaxačná fáza, aby sa mohli vrátiť všetky telesné funkcie do normálneho stavu.

Vonkajšie vplyvy však nemusia byť nutne problémom. V niektorých prípadoch je ním samotné správanie človeka, to, ako sa dokáže zo situáciami popasovať, prijať ich, vyrovnať sa s nimi. Emócie majú priamy vplyv na vnútorné orgány, priamo sa v tele zaznamenávajú.

Ak je telo zdravé, orgány sa vrátia do normálnej funkcie, keď emócia pominie. Ak však stres alebo iná nepríjemná emócia – bolesť zo straty, smútok, pocit viny, krivdy atď. pretrváva príliš dlho alebo sa neustále vracia, telo ju nevie spracovať tak, ako by malo. Ľudia mnohokrát týmto stavom nevedia porozumieť, chcú sa ich nasilu zbaviť, začnú ich vedome alebo nevedome potláčať. Rovnováha je tým narušená, pretože pocity sa nevyjadrujú voľne. Vzniká emočný tlak, následkom čoho vznikajú psychosomatické bolesti alebo psychosomatické poruchy, ktoré vyústia do rôznych chorôb.

K najčastejším patria:

-          Chronické choroby tráviaceho systému, napr. hnačky, vredy

-          Chronické bolesti hlavy

-          Astmy, alergie

-          Poruchy spánku

-          Bolesti chrbta, krčnej chrbtice

-          Kožné choroby, napr. akné, lupienka, ekzémy

-          Poruchy prijímania potravy, napr. prejedanie, nechutenstvo

-          Poruchy obehového systému, napr. vysoký krvný tlak, búšenie srdca

-          Gynekologické problémy, problémy s otehotnením

-          Znížená imunita

-          Iné zdravotné problémy, ktoré pretrvávajú alebo sa vracajú

Každá emócia má fyziologickú spojitosť, napr. hnev – zvýšený krvný tlak, búšenie srdca, nervozita – hnačky, bolesti žalúdka. Symptómy sú dôležitým ukazovateľom, naznačujú, čo a kde treba riešiť. Pri liečení je preto dôležité pozerať sa na celkový telesný a emočný stav pacienta, hľadať príčiny, nepozerať sa len na dôsledky. Je to nie raz ťažká úloha, pretože na negatívny zdravotný stav nemusí mať vplyv len jedna nesprávne spracovaná, nepochopená a neprecítená emócia. Môže ich byť hneď niekoľko.

Aj preto sa psychosomatika zameriava na reakcie človeka pri rôznych okolnostiach nielen v súčasnosti, ale aj v minulosti. Nenahrádza klasickú liečbu, skôr ju vhodne dopĺňa, najmä pri chronických, pretrvávajúcich stavoch, ktoré nemiznú, napriek dobre stanovenej diagnóze.

Ďalším podobným spôsobom liečby je Etikoterapia – jej zakladateľom je český lekár Ctibor Hugo Bezděk ( 1872 – 1956 ), názov odvodený z gréckeho étos – zvyk, obyčaj. Predchodkyňa psychosomatiky, ktorej základom je liečenie najprv mysle, až potom tela. Dôležité je zbaviť sa zaužívaných zlozvykov, spraviť poriadok v mysli, odstrániť negatívne emócie a napraviť nesprávne postoje, vyliečiť dôležité vzťahy - k sebe samým, k okoliu. Spoznať svoju pravú podstatu a naučiť sa ju využívať vo svoj prospech, teda v prípade choroby, k uzdraveniu.

Sebeckosť, hnev, zloba, pocit krivdy, nosenie bremena v podobe trápenia za iných, nenávisť, strach – niektoré z nie príliš lichotivých ľudských vlastností a hlavné príčiny nezdravého tela. Človek sa im však musí postaviť čelom a to sa dá, ak žije v prítomnosti. Nezožierať sa minulosťou a neobávať sa budúcnosti. Neutekať pred pocitmi, ale ich riešiť. Tak sa dajú prerušiť aj nedoriešené väzby z detstva alebo puberty, ktoré sú zväčša hlavným prameňom spomínaných blokov.

Úlohou tejto liečby je hlavne pomôcť k harmonizácii tela, duše a ducha, k objaveniu nového uhla pohľadu na životné situácie, k sebapoznaniu, vedomému rastu a rovnováhe vo vzťahoch. Choroba je posol. Ak ju človek dokáže prijať, môže si znej vziať presne to, čo potrebuje, aby spravil potrebné kroky vpred. Pretože každý si nesie svoj diel zodpovednosti za rozhodnutia, či chce svoj život zmeniť alebo zotrvať v zaužívanom.

Ďalším príbuzným humanisticko psychologickým smerom je Gestalt terapia. Zakladateľmi sú psychoanalytik Frederik Salomon Perls s manželkou Laurou, Ralph Helberline a Paul Goodman. Založili ju v 40. – 50. rokoch minulého storočia. Gestalt – po nemecky tvar, celok. Základným pilierom celej teórie je TU a TERAZ. Minulosť nie je podstatná, nehľadá ani príčiny, ani účel.

Dôležité je, ako človek v danom okamžiku prežíva a vyjadruje svoje emócie. Všetko , čo prežívame, vytvára skúsenosti. Ak chceme mať v súlade podvedomie – pocity, s vedomím – vyjadrovanie, chovanie, reakcie na vonkajšie vplyvy, mali by sme konať flexibilne, podľa vzniknutých situácií. Ak sa správame podľa zapamätaných skúseností na podobné alebo rovnaké životné udalosti, neprežijeme reakcie celobytostne, nastáva vnútorný konflikt.

Dôležité je uvedomenie – čo chceme, ako sa chceme cítiť, ako sa správame v rôznych životných skúškach, čo si pritom myslíme, ako môžeme dosiahnuť želaný výsledok. Toto je vlastne aj prostriedok, ako sa zbaviť choroby.

Keď si naplno uvedomujeme samy seba, vieme napraviť a zdravo uspokojiť svoje potreby dôležité pre duchovný rast a zdravé telo. Opäť máme všetko vo svojich rukách, sme zodpovední za svoje činy, myšlienky aj pocity. Môžeme, ale aj nemusíme si vybrať zmenu.

Duchovná príčina chorôb má mnoho podôb. Prinášame vám niektoré ochorenia a choroby a ich vysvetlenie z hľadiska etikoterapie:

 

Afty – nevyslovené slová, obviňovanie

Akné – odmietanie samého seba, až odpor, nízka sebaláska

Alergie – sebaodmietanie

Angína – strach, že nemôžem požiadať o to, čo potrebujem, potláčané emócie a tvorivosť

Astma - neharmonický rodinný stav, neschopnosť vziať veci do svojich rúk, pocit viny, potláčané emócie

Bedrá – strach napredovať dopredu, bezcieľnosť

Bolesti – nenaplnená potreba lásky a bezpečia, pocit viny

Bronchitída – dusivé ticho v rodine alebo časté hádky, krik

Cukrovka – zaťatosť, pretrvávanie v minulosti a sužovanie sa ňou, nesmierny smútok

Cysty – neschopnosť odpustiť staré krivdy, staré bolesti

Dna – ochorenie kĺbov – potreba dominancie, hnev a netrpezlivosť

Ekzém – vnútorná nevyrovnanosť, protiklady

Epilepsia – vnútorný boj, zavrhovanie života, násilie proti sebe

Hemoroidy – strach z termínov, strach zbaviť sa bremena z minulosti

Hnačka – strach a odmietanie, únik pred niekým alebo niečím

Horúčky – zloba, rozhorčenie

Cholesterol – strach prijímať radosť

Chrbtica – nedostatok citovej opory, neprejavovanie lásky, nedoriešená minulosť, strach z finančných problémov, odmietanie vidieť aj druhú stranu problémov, nepružnosť

Chrípka – reakcia na negatívne vplyvy, presvedčenia a strach

Infarkt – vypudenie radosti z tela kvôli peniazom, kariére, postaveniu

Infekcia – podráždenosť, hnev, rozladenosť

Kĺby – predstavujú životné zmeny a s akou ľahkosťou na ne reagujeme

Koleno – prílišná hrdosť, veľké ego, viac súcitu, odpustenia, pochopenia

Kožné problémy – pocit ohrozenia, tvrdošijné lipnutie na bezcenných vecí z minulosti

Krvný tlak – vysoký – dlhodobo neriešený citový problém

Krvný tlak – nízky - málo lásky v detstve, pocit prehry, nič nemá význam, nič nevychádza

Kŕče – napätie, strach, prílišné lipnutie na niekom alebo niečom

Kŕčové žily – zotrvávanie v nepríjemných situáciách, skľúčenosť

Leukémia – násilné ubíjanie tvorivosti

Lymfatické problémy – varovanie, že sa máme sústrediť na radosti a krásy života

Menštruačné ťažkosti – odmietanie vlastnej ženskosti

Migréna – znechutenosť z nátlaku a manipulácie od druhých, sexuálne obavy

Močový mechúr – zlosť väčšinou na partnera, úzkosť, lipnutie na minulosti a starých názoroch

Mozog – odmietanie zmeniť sa, tvrdohlavosť, odpor voči životu

Nádcha – priveľa povinností, psychický chaos, vina, strach, drobné krivdy

Nádory – neochota odpustiť staré krivdy, odpor

Nechutenstvo, chorobná pažravosť – odopieranie si života, strach, sebanenávisť,

Neplodnosť – strach a odpor voči životu, pocit, že nepotrebujem zažiť rodičovstvo

Nespavosť – nedôvera a strach zo života, vina

Nosné mandle – rodinné nezhody, dieťa sa cíti nevítané

Obličky – kritika, sklamanie, neúspech, hanba

Oči – strach vidieť sa v pravom svetle, strach z budúcnosti, prítomnosti, tvrdohlavé neodpúšťanie, odmietanie vidieť okolitý svet

Pankreas – odmietanie, hnev a pocit, že život stratil všetku sladkosť

Páchnuci dych – zloba a pomstychtivé myšlienky, ohováranie, zahnívajúce myslenie

Páchnuci pot – odpor voči sebe samému, strach z ostatných

Pálenie záhy – zvieravý strach

Paradentóza – hnev na vlastnú nerozhodnosť, mám ďaleko od slov k činom

Pečeň – sídlo hnevu, primitívnych emócií, neustále nadávky, pocit, že ste zlí, neustálou kritikou sa klamete

Plynatosť – strach, nestrávené myšlienky, zvieravé pocity

Pľúca – schopnosť prijímať život, únava, zúfalstvo zo života, citové rany, ktoré nie sú stále zahojené

Prostata – obavy oslabujúce potenciu, sexuálny tlak a vina, presvedčenie, že človek musí zostarnúť

Prsia – prehnaná starostlivosť, panovačnosť, prekážky druhým v raste

Rakovina - veľká krivda, dlhodobý odpor, nenávisť, tajomstvo alebo skrytý zármutok,

Reumatizmus – pocit diskriminácie, nedostatok lásky, zatrpknutosť, odpor, nenávisť

Skolióza – vláčenie bremien života, bezmocnosť, beznádej

Slezina – posadnutosť, utkvelé predstavy, nutkavé myšlienky

Svrbenie – túžby a želania, ktoré sú človeku proti vôli, nespokojnosť, výčitky svedomia, nutkanie odísť alebo utiecť

Štítna žľaza – sklamanie, poníženie, pocit viny, že sa nedostanem k tomu, čo chcem, uspokojovanie potrieb iných, ale svojich nie

Ústa – skostnatené názory, neschopnosť prijímať nové myšlienky, neprístupná myseľ

Uši – hnev, odmietanie počúvať, rozruch, hádky

Zápal – strach a zloba z toho, čo sa vám odohráva v živote

Zápcha – odmietanie zbaviť sa starých myšlienok, uviaznutie v minulosti, niekedy aj lakomstvo

Závrat – neusporiadané, prelietavé myslenie

Zuby – dlhotrvajúca nerozhodnosť, neschopnosť analyzovať myšlienky a robiť rozhodnutia

Žalúdok – neschopnosť stráviť nové myšlienky, veci a hrôza z toho vyplývajúca

Žlčové kamene – zatrpknutosť, skostnatené myšlienky, odsudzovanie druhých, pýcha

---

Pevné zdravie vám praje Babičkina záhrada a autorka textu Evka.

Niečo pre vás
Odporúčané články

Kniha Choroba ako cesta - recenzia

847 2017-07-13
Obľúbené
Nečakajte ľahké čítanie. Kniha otvára oči a hovorí o dôvodoch chorôb a ochorení. Naučíte sa s ňou vnímať choroby ako...
Čítať ďalej

Depresie

2292 2016-09-12
Obľúbené
Časté zmeny nálad, depresívna nálada, ťažký smútok - to všetko môžu byť príznaky depresie. Závažné ochorenie, ktorého...
Čítať ďalej

Osviežovače vzduchu

1188 2016-09-09
Obľúbené
Bez osviežovačov vzduchu a aromatických sviečok si už ani nevieme predstaviť obývačku či toaletu, no a už vôbec nie...
Čítať ďalej

Depresia, melanchólia, úzkosť

1227 2016-09-08
Obľúbené
Poznáte ten pocit, keď sa vám nechce vstať z postele, prepadáte beznádeji, či pocitom osamelosti? Nebojte sa, takéto...
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa