Vyhľadávanie na blogu

Ako správne mraziť bylinky a ovocie

Pulibkované: 01.09.2016 15:02:38
Kategórie: Bylinky - druhy, recepty, využite, spracovanie , Články a zaujímavosti , Mrazenie, sušenie, konzervovanie

Ako správne mraziť bylinky a ovocie

Zatiaľ čo ostatní trpia v horúčavach pri hrncoch a pripravujú nálevy na zaváranie, ja ovocie a zeleninu rýchlo očistím a šup do mrazničky. (S výnimkou uhoriek a baraních rohov nezavárame absolútne nič.) Príde mi to ľúto, že namiesto čerstvého ovocia by som mala vytiahnuť v zime z pohára marhuľové alebo jahodové blatko :)

Najskôr musím napísať, čo nemrazíme, hoci je to v slovenských domácnostiach bežné. Nemrazíme mäso – jednak preto, že zvieratká nepapáme a ak by sme ho jedli, tak by mi bolo ľúto zaplniť chladničku mäsom na úkor ovocia a zeleniny. Mäso je k dostaniu celoročne a všade (ak nerátam domáce zabíjačkové), zato domáce ovo-zel nie a ja si v zime tak rada vychutnávam vôňu a chuť našej záhrady prostredníctvom letného ovocia :)

Nemrazíme tiež varené jedlá ako polievky a všetko ostatné čo zostane z obeda. Príprava jedla (varenie aj rawenie) je pre mňa pôžitok, ktorý vnímam všetkými zmyslami, najskôr musím suroviny vidieť, pochytať, spracovať, hodinu cítiť v dome vôňu a potom sa pokochajú aj chuťové poháriky. Nie rozmraziť, ohriať a šup do taniera :)

Nemá tiež veľký zmysel mraziť kupovanú zeleninu a ovocie (zamrazenú zeleninu si už môžete kúpiť, snáď to má zmysel len ekonomický, teda, keď kúpite množstvo brokolice a pod., ktoré nedokážete hneď spracovať. Vtedy je samozrejme múdrejšie ju radšej zamraziť). My však využívame mrazničku najmä na uchovanie domácej úrody.

Takže, čo konkrétne mrazíme a čo by ste našli v našej mrazničke:

Chlieb: pečivo a chlieb kupujeme minimálne, pečiem 3x do týždňa, ak viem, že bude bláznivý týždeň, tak upečiem aj 4 chleby (polkilové) počas víkendu. Chlieb po úplnom vychladnutí zabalím do mikroténového sáčku v celku tak ako som ho vytiahla z trúby. Chlebík z mrazničky je takmer na nerozoznanie od čerstvého (ak nerátam chýbajúcu vôňu a horúčosť čerstvo upečeného). Je to rozhodne lepšie ako kúpený chlieb, v ktorom neviete, čo sa skrýva. Polkilový chlebík budete mať rozmrazený asi do hodinky, rozmrazujem voľne položený na kuchynskej linke, mikrovlnku na rozmarovanie nepoužívame, mikrovlnku vlastne ani nemáme :) Ak ho ponúknete návšteve, rozhodne nezbadá, že bol vytiahnutý z mrazničky, striedka je krásne mäkká.

Víno: teraz ma asi vinári dokaličia, ale mrazím aj víno. Keď zostane po večernom terasovom popíjaní s manželom ešte polovička fľašky červeného, tak ho nalejem do nádobiek na ľad a zamrazím. Výborne sa mi potom hodí do varenia, ak potrebujem jedlo len trošku podliať pre chuť a nemusím otvárať novú fľašku :)

Drene, nanuky, zmrzlina: To by bolo samostatná kapitola, odporúčam prečítať naše tipy, rady a recepty na rôzne ovocné aj zeleninové, variácia skvelých osviežujúcich nanukov.. je to pohodlné, praktické, deti to milujú. Dreň vo veľkej dóze sa mi neosvedčila, nakoľko sa z nej nedá vybrať, ťažko sa porcuje a keď je už roztopená natoľko, že sa dá naložiť do misiek, tak je z nej už len kaša.

Materské mlieko : ak som ho mala veľa, mliečko som si odstriekala a dala do malých nádobiek podľa potreby. Ak som sa potom musela vzdialiť od mojich dcér, mliečko stačilo dať ohriať do vodného kúpeľa a podávať. Nevyrovná sa to samozrejme čerstvému materskému mlieku s ideálnou teplotou, ale zase lepšie ako práškové mlieko z krabice :)

Kukurica : mrazenie čerstvých kukuričných klasov je jednoduché. Ošúpeme celé klasy, vcelku vložíme do vreciek, zamrazíme. Po vytiahnutí z mrazničky rovno do hrnca s vodou a uvariť. Je chrumkavá, sladká a hlavne domáca. Mrazíme len kukuricu z overeného zdroja, nikdy nekupujeme zo supermarketov, nikto mi nepotvrdí, že nejde o geneticky modifikovanú kukuricu.

Sušené ovocie a orechy: ak nechcete, aby vám napadli orechy mole, šup s nimi do mrazničky, tam ich rozhodne nenájdu :), mrazím celé vylúpané plody. Mraziť sa tiež môže sušené ovocie z rovnakého dôvodu. Ja ich však väčšinou nemrazím, potrebujem v nich cítiť slnko :)

Ovocné a zeleninové šťavy: Ako a prečo? No preto, že zo záhrady nič nevyhadzujeme, takže ak odtrhneme reďkovky a hľuzy hneď skonzumujeme, tak z reďkovkových listov si urobíme šťavu (odšťavíme), nalejeme do malých nádobiek (na tento účel som si kúpila okrem druhej veľkej mrazničky aj sadu 100 nádobiek :)) a cez zimu máme čerstvú šťavu na pitie. Toto isté platí aj pre listy z cvikle, ktoré na jeseň vyťahujeme zo zeme a uskladňujeme, tiež šalátové listy, ak sme ich vysadili viac ako stíhame konzumovať.  Keď máme chuť, tak si ich potom ľubovoľne po rozmrazení nakombinujem, pridám už len čerstvú šťavu z odšťaveného jabĺčka a večera je na svete :) Mrazíme tiež šťavu z ovocia – ak kúpime viacej pomarančov, či citrónov, ak odšťavujeme cez leto melón alebo ríbezle – šťavu v toto prípade dávame do nádobiek na výrobu ľadu – potom už stačí dať kocku do pohára vody alebo čaju :) Podobne je to aj pri výrobe domácich sirupov – zázvorového, medovkového, mätového a pod.

Huby: vôni sušených húb sa nič nevyrovná rovnako ako chuti mrazených. Huby očistíme, nakrájame, vložíme do mikroténového vrecka  a zamrazíme.

Cuketa: Je fantastická a moja obľúbená mrazená zelenina. Očistíme od šupky, prekrojíme na polovicu a vyberieme jadierka. V takomto stave zamrazíme tieto dva veľké kusy. Použitie ? Ak nejete mäso a teda ani vodu v ktorej sa mäso varilo (hovädzia, slepačia polievka), tak vďaka cukete urobíte tú najlepšiu a najchutnejšiu a najekonomickejšiu náhražku takejto polievky. Cuketu (bez jadierok, aby ste ich potom nemuseli pracne loviť) dáte variť hneď spolu s koreňovou zeleninou, ktorú dávate do polievky aj obyčajne, dochutíte ako obyčajne (ligurček, bylinky do polievkydomáca vegeta, vňaťka petržlenu a zeleru) a o hodinku odstavíte. Rozdiel zaručene nezbadáte. Takže namiesto kuracích chrbtov je u nás v mrazničke cuketa. Ak máte doma niekoho, kto trpí DNOU (zápalové ochorenie kĺbov), rozhodne sa vám poďakuje, najväčšie komplikácie takýmto pacientom robia totiž vývary. A keď sme pri vývaroch:

Vývar zeleninový: Tí, čo pestujú vlastnú zeleninu vedia, že uskladnenie na zimu  býva niekedy komplikované a nie vždy zelenina vydrží, vo forme vývaru však určite. Do veľkého hrnca dáme všetku koreňovú zeleninu a bylinky ako pri varení slepačej polievky. Varíme minimálne 2 hodiny, odstavíme, vychladíme, nalejeme do nádobiek, dobre uzavrieme a dáme zamraziť. Počas celého roka používame všade, kde potrebujeme. A žltému ochucovadlu a nezdravím bujónom dáte navždy STOP :)

Bobuľové ovocie: tak toto zvládnete s ľavou zadnou. No povedzte mi, kto by umýval poháre, varil nálev a konzervoval kompóty, ak si môžete ovocie jednoducho, krásne a zdravo namraziť ? Bobuľové ovocie ( jahody, maliny, ríbezle, černice, čučoriedky,... dobre umyjete, ešte lepšie usušíte, aby sa plody neobaľovali do ľadu a zamrazíme. Našťastie sú preč časy, keď sa odporúčalo ovocie presypať krupicovým cukrom, aby sa nepokazilo :) Nemusíte ani zložito mraziť jednotlivé bobuľky do jednotlivých vrstiev a po zmrazení ich presypávať do nádobiek. Takýchto návodov je na internete ešte stále dosť, ale ja mrazím tak, že ich dám rovno do nádobiek a pokiaľ sú dobre osušené pred mrazením, tak sa mi ešte nikdy nepolepili a pri použití sa dá odsypať koľko potrebujete bez toho aby sa lepili. Tip: výborné sú mrazené bobuľky hrozna – pre efekt ich môžete mraziť aj priamo na strapci. Mrazím tiež odkôstkované višne – tie sú mňam na raňajšiu cereálnu kašu, tiež slivky odkôstkované a nakrájané na štrťky, rovnako marhule, ktoré vytiahnete ako čerstvé – do koláčov, smootie a pod. Jablká mrazím nastrúhané na hrubšom strúhadle, skvelé sú potom do pohánkovej alebo ovsenej kaše ! Bobuloviny môžete tiež vložiť do nádobky na ľad a zaliať šťavou alebo sirupom. Pri rozmrazení potom jedlotlivé kocky dáte do džbánu s vodou a umenie je na svete :) Mrazím tiež banány. Ak sme ich kúpili viac ako sme stihli zjesť a sú už dosť hnedé, ošúpem ich a vcelku zamrazím - potom ich použijem na výrobu zmrzliny, stačí pridať med alebo iné prírodné sladidlo a rastlinné mlieko a rozmixovať (ak chcete, môžete použiť tiež kravské mlieko alebo smotanu)

Zelenina: Zo zeleleniny mrazím najradšej špenát – natrhaný pekne na kúsky, uložím jednotlivé lístky na seba do veľkej plytkej nádoby a v zime si z neho robíme čerstvé šaláty. Neblanžírujem, nepreváram a nerobím špenátovú kašu. Špenát máme radi čerstvý a chrumkavý. Rovnako mrazím aj medvedí cesnak – jednotlivé listy, tiež vylúpaný hrášok, vylúpanú fazuľu. Skúšala som tiež mrkvu nastrúhanú na hrubo, ale to bol nepoužiteľný vechťový masaker. Ale zeler som už mrazila a bol fajn – očistený a nakrájaný na štvrťky bol do polievky ideálny. Neuspeli šalátové uhorky nakrájané na plátky, pustili príliš veľa vody a ich šťavnatosť a krehkosť im chýbala.

Bylinky – moje najobľúbenejšie :) Mrazím vetvičky kôpru, petržlenovej a zelerovej vňate, ligurčeku, všetko v nádobkách. Mrazené bylinky sú totiž krehké a v prípade, že ich dáme do vrecka, sa polámu už pri prehrabávaní mrazničky. V nádobkách im je dobre :) Vždy vyberiem toľko kúskov koľko potrebujem. Najlepšie zo všetkého sú bazalkové listy, tie nestratia ani gram zo svojej chuti a vône, potom ich už stačí nakrájať na jemno, pridať do olivového oleja spolu s nakrájaným cesnakom a cherry rajčinkami a podávať na hrianke :) Kúsky byliniek (medovka, mäta, puky ruže, kapucínky a pod. tiež môžeme zamraziť do vody do nádobiek na ľad)

Bryndza – vždy v máji chodíme na náš obľúbený salaš, kde robia miešanú bryndzu z ovčieho a kozieho mlieka. Nakúpime si bryndzu až do ďalšej sezóny, má rezervovaný jeden celý šuplík v mrazáku :) Ide o zdravé probiotiká, nepridávame ju príliš do jedál, jeme ju ako cukríky – nechať rozpustiť na jazyku a vychutnávať :)

TIP: Viete ako spoznáte, či nie je bryndza miešaná s kravským mliekom? Naberte si trochu bryndze medzi dva prsty a stlačte. Ak je bryndza jemná ako pasta je OK, ak budete cítiť hrudky, ide o nepravú bryndzu pančovanú kravským mliekom.

 

Pravidlá pri mrazení potravín:

  • mrazené potraviny po rozmrazení už nezmrazujte
  • mrazte rýchlo, rozmrazujte pomaly (teplotný šok môže ubrať na chuti, rozmrazujte najlepšie v chladničke v dostatočnom predstihu pred konzumáciou)
  • mrazené ovocie a zelenina vydržia určite do nasledujúcej sezóny, teda 12 mesiacov. Len či vám zásoby toľko skutočne vydržia :)
  • Pri mrazení si zaveďte farebné mikroténové vrecká, aby ste nemuseli písať na všetko popisky. Sú dostať bežne v obchodoch, ľahko potom budete vedieť, že v hnedých sú hríby, v žltých jablká, v zelených hrach. Alebo si zaveďte nádobky, ktoré sú dobre skladné a stohovateľné a hlavne si označte šuplíky – v spodnom bylinky, vo vrchnom ovocie atď.

Pridať komentár