Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre
Štítky

Čo sa skrýva v kozmetike?

Publikované 2016-09-10 976
Moje obľúbené0
Pokožka je najväčším orgánom tela. Nejde o uzavretý orgán (nepremokavý plášť) ako sa mnohí domnievajú. Práve naopak!

Pokožka je najväčším orgánom tela. Nejde o uzavretý orgán (nepremokavý plášť) ako sa mnohí domnievajú. Práve naopak!
Pokožka žije, dýcha, vylučuje, detoxikuje a je to tiež základný ukazovateľ zmien v organizme. Tak ako je pokožka priechodná z vnútra von, platí to aj opačne. Teda nielen jedlom, či znečisteným prostredím sa škodlivé látky dokážu dostať do tela. Telo pomocou pokožky absorbuje až 60% toho, čo naň natierame, v čom sa umývame, čo si nanášame na pokožku!

Pozreli ste sa niekedy na zloženie svojich obľúbených kozmetických výrobkov? A rozumeli ste jednotlivým zložkám? Ak by ste vedeli o ich nežiaducich účinkoch, určite by ste väčšinu z nich zahodili do koša. My sa pozrieme na najčastejšie dve:

SLS (Sodium Luaryl Sulfate) je silný čistiaci prostriedok, v minulosti využívaný v priemysle napr. na odmasťovanie, lebo veľmi dobre rozpúšťa tuky a oleje. Neskôr ho začal využívať aj kozmetický priemysel do mydiel, sprchových gélov a šampónov, zubných pást. Má nepríjemnú chuť, na to aby sa prekryla (napr. v zubnej paste) sa používajú rôzne ďalšie chuťové a aromatické látky (samozrejme chemické). SLS spôsobuje podráždenie očí, alergické reakcie, dermatitídu, upchávanie vlasových pórov, čo vedie k vypadávaniu vlasov. Kumuluje sa najmä v pečeni, srdci a mozgu.

Pri použití tejto látky v kozmetike vzniká riziko rakoviny, najmä v prípade, ak navyše fajčíte, konzumujete alkohol a pod.

Fluorid sodný - typická zložka zubných pást.  Vo vysokej koncentrácii spôsobuje fluorózu. Navonok sa prejavuje ako škvrny na zuboch, horšie je to však s prejavmi v tele. Môže spôsobiť lámavosť kostí, osteoporózu, obličkové problémy, narušenie funkcie štítnej žľazy, hyperaktivitu detí. U detí sa ukladá v kostiach až 50% prijatého fluóru, ktorý deti s obľubou prijímajú v paste pri umývaní zúbkov. Pozor, fluorid sodný sa vstrebáva do tela aj bez prehltnutia zubnej pasty iba sliznicou úst!

Prírodné zubné pasty bez fluoru nájdete aj v našom e-shope !

Hliník/aluminium – jedna z najpoužívanejších zložiek v antiperspirantoch. Soli hliníka uzatvárajú póry, resp. zužujú potné žľazy a zabraňujú tak nielen poteniu, ale najmä úplne prirodzenému vylučovaniu potu v podpazuší a odvádzanie toxických látok z tela. V Amerike sú už antiperspirant posudzované tak prísne ako lieky a nezaraďujú ich medzi bežnú kozmetiku (čo sa kontrol týka) pre ich schopnosť meniť normálne telesné funkcie.

Má tendenciu ukladať sa najmä v mozgu – spôsobuje epilepsiu, sklerózu multiplex. Pri výskumoch sa najviac hliníka našlo práve v mozgu ľudí trpiacich alzheimerovou  chorobou a tiež ženy, ktoré trpia rakovinou prsníka, majú v prsníkovej tekutine značne vyššie hodnoty hliníka ako tie, ktoré rakovinu nemajú.

V kozmetických prípravkoch sa najčastejšie  vyskytujú soli a zlúčeniny hliníka pod týmito značkami:  E173, E520, E521,E523, E554, E555, E556 a E558.

Deodoranty bez hliníka a bez chemických zložiek nájdete aj v našom e-shope. Väčšina z nich je od slovneských a českých výrobcov.

 

Buďte zodpovední za svoje zdravie a uvážene si vyberajte kozmetiku, ktorou „kŕmite“ svoje telo.

Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa