Vyhľadávanie na blogu

Antibiotické éterické oleje

Pulibkované: 09.09.2016 15:00:38
Kategórie: Aromaterapia a jej využitie v praxi , Články a zaujímavosti

Antibiotické éterické oleje

Sú éterické oleje naozaj prírodnými antibiotikami ? Áno. Niektoré éterické oleje sú vynikajúcimi antibiotikami, aj keď by sme mali skôr povedať « antiseptikami » – dezinfektikami – v takom zmysle, že oproti klasickým antibiotikám tieto éterické oleje pri svojom pôsobení nezničia našu užitočnú flóru v zažívacích orgánoch.

Ak porovnáme klasické antibiotiká – lieky  a éterické oleje, tak niekoľko veľmi priaznivých rozdielov podporí používanie tých druhých.

 

  • Éterické oleje nevyvolávajú odolnosť – rezistenciu – voči  antibiotikám. Dnes už veľmi dobre vieme, že naše antibiotiká už nie sú také účinné ako voľakedy. Ich nevýhodou je vlastne ich chemická « čistota », to znamená, že obsahujú iba jedinú aktívnu (účinnú, bojujúcu) zložku. Podľa Medzinárodnej zdravotníckej organizácie, o nejakých 10 až 20 rokov niektoré z nich už nebudú účinné vôbec. Pretože ich používame príliš často, hoci aj keď ich naše ochorenie nevyžaduje, prípadne si ich užívaciu dobu skrátime. Mnohé kmene baktérií si na ne už zvykli a v pohode im odolávajú. A tak, aby sme tieto baktérie zničili, treba stále zvyšovať dávky lieku. Toto sa volá odolnosť voči antibiotikám. Je to veľmi vážne a niektorí lekári odhadujú, že infekčné choroby v budúcich rokoch môžu nabrať na sile a naša obrana proti nim bude neúčinná.

 

  • Naproti tomu účinnosť éterických olejov sa ich používaním neznižuje a na dosiahnutie uzdravenia teda nie je potrebné zvyšovať ich dávky. Veľká širokospektrálnosť ich zložiek zabraňuje mikróbom vybudovať si proti nim odolnosť. Zvlášť, keď sa podáva zmes viacerých éterických olejov. To nie len, že posilňuje ich účinok, ale ešte viac pomýli baktérie, ktoré takto vôbec nevedia, čomu sa vlastne majú brániť.

 

  • Väčšina antibiotických éterických olejov sú zároveň aj protivírusovými. Je známe, že v 8 prípadoch z 10 sú choroby ORL (nosné-krčné-ušné) zapríčinenené vírusmi. Žiaľ, aj tu sa často predpisujú antibiotiká, hoci proti vírusom sú zbytočné a neúčinné. Naproti tomu éterické oleje pôsobia proti vírusom a zároveň ich preventívne antibiotické účinky zabránia ďalším infekciám. Napríklad pri pôsobení proti chrípke alebo nádche – obe vírusového pôvodu – zabránime, aby tieto prešli do zápalu pľúc, prípadne zápalu prínosových dutín  – obe bakteriálneho pôvodu.

 

  • Klasické antibiotiká zabraňujú kmeňom baktérií v ich rozmnožovaní a ich prežití tým, že blokujú ich základné funkcie, organické a metabolické. Éterické oleje účinkujú podobne, ale okrem toho menia aj « prostredie », ktoré zmenia na nevhodné pre život týchto baktérií.

 

  • Éterické oleje sú pri vnútornom použití účinné v koncentrácii v krvi až 50x nižšej než klasické antibiotiká.

 

  • Éterické oleje zastavia rozmnožovanie kmeňov baktérií choroby, pričom majú pozitívny a podporný účinok na imunitu a tým zabraňujú návratu – recidíve – choroby. Toto klasické antibiotiká nedokážu. Oni ako delo rozstrieľajú škodlivé aj užitočné baktérie a o prípadný útok nových baktérií sa nestarajú. Z toho sú potom opakované ochorenia ORL, najmä u detí.

 

  • V niektorých prípadoch môžeme aromaterapiu použiť namiesto liečenia klasickými antibiotikami. Platí to pre väčšinu chorôb dýchacieho ústrojenstva v zimných mesiacoch. Éterické oleje nám umožňujú vyliečiť sa rýchlo, dobre, veľmi účinne, bez toho, že by sme museli použiť antibiotiká – vedľajšie účinky, odolnosť.

 

  • Aromaterapiu je možné použiť ako doplnok spolu s liečením klasickými antibiotikami na podporu, rýchlejšie a trvalé uzdravenie.

 

  • Jeden « antibiotický » éterický olej ničí veľké množstvo rôznych druhov baktérií, zatiaľ čo klasické antibiotikum zaberá len na niekoľko kmeňov baktérií.

 

  • Odparené, rozprášené éterické oleje vydezinfikujú miestnosť do 10 minút. Zbohom vírusy a baktérie. A takto nemusíme, či už doma alebo v práci, žiť na vírusovej farme.

Éterické oleje s najsilnejším antibiotickým – antiseptickým účinkom :

 

oregáno          - Origanum compactum (to kuchynské nie)

škorica            - Cinnamomum zeylanicum

tymian             - Thymus vulgaris

saturejka         - Satureja montana

klinček             - Eugenia caryophillata

 

http://tech.sme.sk/c/7188567/odolne-choroby-koncia-eru-antibiotik.html

Odolné choroby končia éru antibiotík

 

Vydané 01/05/2014 16:12

 

Nová správa WHO ukazuje, že baktérie čoraz častejšie porážajú aj najsilnejšie antibiotiká, bez ktorých medicína nevie fungovať.

 

BRATISLAVA. Drobné infekcie či triviálne choroby môžu už čoskoro opäť zabíjať ľudí tak, ako to robili pred vynálezom penicilínu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v novej správe zverejnenej tento týždeň varuje, že ak lekári a pacienti veľmi rýchlo nezmenia svoj prístup k antibiotikám, môže ľudstvo úplne stratiť výhody, ktoré si vydobylo pomocou modernej medicíny.

 

Dáta, ktoré WHO zozbierala od viac ako stovky krajín ukazujú, že na celom svete sa rýchlo šíria choroby odolné proti antibiotikám. Zlyhávať už začínajú aj najsilnejšie lieky, takzvané antibiotiká poslednej záchrany.

 

„Bez okamžitej a koordinovanej snahy zúčastnených strán svet smeruje do postanti-biotickej éry, v ktorej bežné infekcie a drobné zranenia, ktoré boli desaťročia ľahko liečiteľné, môžu znova zabíjať,“ napísal zástupca riaditeľa WHO Keidži Fukuda v komentári ku správe.

 

WHO tiež pripomína, že bez účinných antibiotík moderná medicína prakticky nedokáže fungovať. Ich zlyhanie by spôsobilo globálnu zdravotnú krízu a s ňou spojené ekonomické škody.

 

Starosť o pacienta

 

Ide o problém aj na Slovensku, potvrdzuje bývalý šéf Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici a lekár Ladislav Laho. Ak sa neprestanú antibiotiká predpisovať v takom veľkom množstve, ako sa to deje dnes, viaceré choroby budú na ne imúnne. „Je to otázka jednej generácie,“ dodáva Laho.

 

Za nadmerným predpisovaním podľa neho nemusí byť zlý úmysel. Na jednej strane lekári nechcú ohroziť pacienta a myslia si, že takto pre neho urobia maximum. Na druhej strane môže ísť podľa neho aj o alibizmus.

 

Súčasťou problému je aj chýbajúci vývoj menej návratných nových liekov.

 

Vracia sa kvapavka

 

Napríklad baktéria Klebsiella pneumoniae, ktorá spôsobuje zápal pľúc a iné nemocničné infekcie, bola v niektorých krajinách odolná proti antibiotikám poslednej záchrany u viac ako polovici pacientov. Iné baktérie, ktoré spôsobujú infekcie močových ciest, si odolnosť na liečbu dokázali vytvoriť len za 30 rokov od prvého nasadenia antibiotík.

 

Ďalším veľkým problémom je rýchle šírenie neliečiteľnej kvapavky. Objavila sa napríklad v Británii, Kanade, ale ja v Rakúsku či v Slovinsku. Nejakou formou tejto nebezpečnej pohlavnej choroby sa globálne nakazí milión ľudí za deň.

 

Chýbajú údaje

 

Choroby odolné na liečbu sa podľa WHO môžu v niektorých krajinách šíriť bez toho, aby sa o tom vedelo aj preto, že nie všetky krajiny majú dobrý systém na sledovanie odolných chorôb. To spôsobuje problémy nielen pri liečbe, ale aj pri vyhodnocovaní globálneho nárastu odolnosti chorôb.

 

„Vidíme hroznú mieru odolnosti proti antibiotikám, kamkoľvek sa pozrieme. Vrátane detí liečených z podvýživy v Nigeri a ľudí na chirurgických oddeleniach v Jordánsku,“ citoval Science Jennifer Cohnovú z organizácie Doktori bez hraníc.

 

Lekári na problém upozorňujú dlhodobo, no systémové zmeny v prístupe k antibiotikám nenastali. Bývalá riaditeľka WHO Harlem Brundtlandová už v roku 2000 označila problém za globálnu krízu.

 

WHO aj vtedy vypracovala o problematike veľkú správu, ktorá však vyšla v deň útoku na Svetové obchodné centrum.

 

Od začiatku storočia sa výskum odolnosti chorôb proti antibiotikám pohol len málo. WHO ponúka rovnaké tradičné rady.

 

Lekári by mali vynaložiť viac snahy, aby zabránili šíreniu infekcií v nemocniciach a antibiotiká by mali predpisovať len v nevyhnutných prípadoch. Ľudia by zas mali liečbu brať vážne a vždy dobrať celé predpísané balenie.

 

Ondrej Podstupka

 

Pozri aj správu Svetovej zdravotníckej organizácie :

 

http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2014/amr-report/en/

 

Použité zdroje :

Le guide de l’aromathérapie, Larousse – Denise Whichello Brown

Les Huiles essentielles, médecine d’avenir – Docteur Jean-Pierre Willem

Ma bible des huiles essentielles – Danièle Festy

Traité d’aromathérapie scientifique et médicale – Michel Faucon

Internet

 

autor Stef pre Babičkinu záhradu

Poznámka : Uvedené popisy vlastností a použitia, vychádzajú z diel uznávaných autorov a odborníkov na aromaterapiu, chrbáttupné v knihách a na Internete. Dávame vám ich ako informáciu, ktorá môže poslúžiť na obohatenie vašich poznatkov, nie ako lekársky predpis. Upozorňujeme vás, že každé vážne ochorenie si vyžaduje návštevu lekára.

Pridať komentár