Vlasy v zimnom období - ako sa o nich starať?
Starostlivosť o vlasy v zimnom období
Práve sa nachádzame v zimnom období, ktoré je namáhavé ako pre prírodu, tak aj pre našu pokožku – hlavne tváre, ktorá je vystavená mrazu či vetru a tiež našej korune krásy – vlasom. Okrem prírodných živlov musia odolávať čiapkam, kapucniam, suchému vzduchu z kúrenia v interiéroch. Samozrejme, existujú účinné prírodné zbrane, ktoré sú ľahko dostupné a na dosah, stačí sa v nich trocha zorientovať a správne používať.
Masky a zábaly:
Vajíčková: 2 PL olivového oleja, 1PL medu, necháme pôsobiť 30 minút, umyjeme šampónom
Avokádová: menšie zrelé avokádo, 2 PL slnečnicového oleja, 2 ČL citrónovej šťavy, zmiešame, nanesieme na vlhké vlasy a necháme pôsobiť 15 minút, zmyjeme
Medovo – mliečna: 1 PL medu, pol šálky plnotučného mlieka, vmasírujeme do pokožky hlavy a vlasov, necháme pôsobiť 15 minút, zmyjeme
Kávová: 2 ČL uvarenej kávy ( môže byť aj instantná ), 1 vajíčko, 2 ČL olivového oleja, necháme pôsobiť 30 minút, zmyjeme
Olejová: 50 ml ricínového alebo slnečnicového oleja, 25 ml olivového oleja, 10 g tymianu, 10 g rozmarínu, 10 g žihľavy. Oleje zmiešame, zalejeme bylinkami, nádobu uzavrieme a necháme odstáť 2 dni. Scedíme, vmasírujeme do vlasov a pokožky, necháme pôsobiť 2 hodiny, následne zmyjeme.
Banánová: 1 banán, 1 vajíčko, 1 pohár medu, 5 PL olivového oleja. Banán roztlačíme, všetko premiešame, nanesieme na vlasy a pokožku, necháme 15 minút pôsobiť, potom zmyjeme.
Ibištekový olej: pol šálky kvetov a listov rozdrvíme, zmiešame na miernom ohni s 1 šálkou kokosového oleja. Necháme vychladnúť, ideálne dvakrát týždenne vmasírovať do vlasov a pokožky, umyjeme.
Na zábaly sú vhodné oleje, ktoré sa natierajú do vlasov smerom od končekov k pokožke hlavy. Končeky zvyknú byť najviac poškodené, preto sa im týmto spôsobom dostane potrebná hydratácia. K najúčinnejším olejom patrí argánový, jojobový, olivový, kokosový. Sú bohaté na minerály, vitamín E, dodajú potrebnú výživu a hydratáciu. Stačí si vlasy po nanesení oleja na hodinu zabaliť do uteráka a potom umyť.
Všeobecne známe sú blahodarné účinky byliniek, nielen v prípade chorôb, ale aj v kozmetike. Odvary z nich sa pripravujú zo sušených alebo čerstvých byliniek.
Recept na bylinný zábal: Za hrsť byliniek hodíme do hrnca, zalejeme 1 litrom vody, necháme zovrieť, na strednom ohni 15 minút povaríme. Po vychladnutí scedíme. Umyté vlasy opláchneme odvarom, zabalíme na 15 minút do teplého uteráka, nech bylinky môžu pôsobiť. Po rozbalení už neoplachujeme.
K najznámejším bylinkám využívaným pre zdravie vlasov patria:
Šalvia – podporuje celkové zdravie vlasov, podporuje lesk, uľahčuje rozčesávanie
Koreň Lopúcha – posilňuje, podporuje rast, upokojuje podráždenú pokožku
Podbeľ – podporuje rast, zlepšuje kvalitu a lesk
Žihľava – azda najznámejšia rastlinka bojujúca s vypadávaním vlasov, podporuje rast, dodáva silu a pružnosť
Harmanček – pomáha mastným vlasom, protizápalový účinok, upokojuje pokožku, zvyšuje lesk, spevňuje, zosvetľuje
Púpava – vhodná v boji proti lupinám, regeneruje
Levanduľa – čistí pokožku, upokojuje ju, tlmí svrbenie, regeneruje
Mäta – tlmí svrbenie, dezinfikuje, účinne bojuje proti lupinám
Nechtík – na citlivú pokožku s protizápalovým účinkom, zjemňuje vlasy
Uvedené bylinky sú vhodné aj na prípravu lahodných čajov: 1 ČL sušených byliniek na šálku čaju. Zalejú sa horúcou vodou a nechajú lúhovať 10 minút. Pitie čajov zvýši ich vonkajší blahodarný účinok.
V neposlednom rade je však rovnako dôležitá aj vnútorná výživa, ktorú naše hrivy dostanú prostredníctvom správnej stravy. K najdôležitejším látkam patria:
Kremík – nevyhnutný pre rast a silu vlasov. Nachádza sa v ovocí, zelenine, orechoch, semienkach, listovej zelenine, strukovinách, obilninách, ale aj mede či v rybách
Vitamín A – dôležitý pre rast vlasov. Vo veľkom množstve ho nájdeme v mangu, pomarančoch, mrkve, sladkých zemiakoch, tekvici
Vitamín B – posilňuje tvorbu hemoglobínu, ktorý pomáha pokožke hlavy získať dostatok kyslíka, tým podporuje rast vlasov. Nájdeme ho v zemiakoch, banánoch, fazuli, cíceri, papáje, hrášku, špargli.
Vitamín E – zlepšuje krvný obeh vo vlasovej pokožke, tým zlepšuje rast vlasov. Cenným zdrojom sú obilniny a mandle.
Vitamín C – dôležitý pre zdravý vývoj kolagénu, ktorý je nevyhnutný pre rast silných vlasov. Nachádza sa napr. v kivi, paprike, pomarančoch, šípkach.
---
Pre Babičkinu záhradu napísala Eva Š.