Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Ako odstrániť bradavice na chodidlách?

Publikované 2017-08-15 Napísal 26871
Obľúbené3

Nielen estetický, ale aj zdravotný problém - bradavice (známe aj ako kurie oká) na nohách spôsobujú bolesť pri chodení a to najmä v lete. Ako sa ich zbaviť prírodnou liečbou?

Ak sme si na chodidle našli zhluk odumretých kožných buniek, medzi ktorými môžeme pozorovať čierne bodky, pravdepodobne ide o bradavice. Tie sa prostredníctvom vírusov veľmi rýchlo prenášajú a šíria. Z jednej bradavice sa tak čoskoro môže stať bradavíc viacero. Preto je vhodné každú bradavicu čo najskôr odstrániť.

Bradavice na chodidlách sú v porovnaní s bradavicami na iných častiach tela nepríjemné v tom, že rastú do hĺbky, znepríjemňujú chôdzu a veľmi ťažko sa odstraňujú. Nezabúdajme tiež, že čím budeme mať bradavicu dlhšie, o to ťažšie sa bude odstraňovať. Či však ide skutočne o bradavicu alebo o nejaký iný útvar, by však vždy mal najskôr potvrdiť alebo vyvrátiť kožný lekár. Následne sa môžeme rozhodnúť pre liečbu. Môžeme si vyberať z prírodných i konvenčných metód. Prípadne ich môžeme aj kombinovať.

Aké sú možnosti odstraňovania bradavíc na chodidlách?

 

Posilnenie imunity

Keďže bradavice sú vírusového pôvodu, prvým krokom pri boji s nimi, by malo byť posilnenie imunity. Kľúčom k dobrému imunitnému systému je dostatok pohybu i odpočinku, čo najmenej stresu a správna životospráva. Z vitamínov a výživových doplnkov nám k posilneniu imunity môžu pomôcť vitamíny A a C, hliva ustricová, či plody rakytníka.

 

Odstránenie bradavíc prípravkami z prírody:

Množstvo spôsobov na odstránenie bradavíc nám ponúka samotná príroda. Tradičným prostriedkom je lastovičník väčší. Ide o pomerne bežnú rastlinu, ktorú nájdeme vari v každej záhrade. Herbáre odporúčajú šťavou zo stonky z lastovičníka natierať bradavicu niekoľkokrát denne. Bradavica by mala postupne stmavnúť a odpadnúť.

Bradavice sa často ošetrujú aj prikladaním banánovej šupky. Tá sa prikladá každú noc vnútornou stranou, pričom ju ešte prelepíme náplasťou. Cez deň necháme miesto neprelepené. Látky obsiahnuté v šupke postupne bradavicu rozpustia a odstránia.

Cesnak alebo cibuľu vďaka ich antiseptickým, antibakteriálnym a antivirotickým účinkom v ľudovom liečiteľstve používajú na ošetrenie bradavíc už dlhé roky. Bradavicu možno potierať ich šťavou, prikladať ich roztlačené na pastu, prípadne prikladať rovno plátok cibule alebo cesnaku. Ošetrenie sa kvôli cibuľovému a cesnakovému zápachu vykonáva v noci. Látky obsiahnuté v cesnaku a cibuli dokážu bradavicu rozleptať.

K osvedčeným prostriedkom patrí prikladanie citrónovej kôry, ktorú sme predtým deň máčali v jablčnom octe. Kôru priložíme na bradavicu na noc, prelepíme náplasťou a cez deň necháme miesto voľne oddychovať. Bradavica sa postupne rozleptá, obelie, neskôr sčernie a odpadne.

Na bradavicu môžeme prikladať vatový tampón namočený v čajovníkovom oleji. Tento olej dokáže pôsobiť proti vírusom spôsobujúcim toto nepríjemne ochorenie.

Zmiešaním ricínového olejasódy bikarbóny si môžete vyrobiť pastu na odstránenie bradavíc. Pastu nanášame dvakrát denne na bradavicu, pričom ju prelepíme náplasťou. Ricínový olej môžeme používať aj samostatne. Najmä vtedy, ak sme na odstraňovanie bradavice použili príliš drastický spôsob. Olej pomôže zahojiť poškodenú pokožku a zároveň pôsobí aj proti bradavici.

Vo všetkých spomenutých prípadoch netreba zabúdať, že účinnú látku prikladáme iba na postihnuté miesto. Snažíme sa predchádzať poškodeniu okolitej pokožky. Ak ošetrované miesto začne páliť, liečbu na niekoľko dni prerušíme a pokračujeme, keď sa pokožka zahojí a upokojí.

Liečbu môžeme kombinovať kúpeľmi nôh vo vode so sódou bikarbónou, čo zabezpečí zmäkčenie ošetrovanej kože a uľahčí preniknutie účinných látok k bradavici.

 

Odstránenie bradavíc prípravkami z lekárne:

Lekárne ponúkajú viacero voľno predajných prípravkov na odstránenie bradavíc. Tieto prípravky môžu pomôcť s bradavicami na rukách, no ich účinok na bradavice na chodidlách je často problematický. Bradavica na chodidle je pokrytá silnou vrstvou zrohovatenej kože a prípravok sa k nej dostane len ťažko. V lekárni môžeme kúpiť napríklad prípravky s obsahom kyseliny salicylovej a kyseliny mliečnej. Tie spôsobia zmäknutie a rozleptanie ložiska bradavice a môžu zamedziť ďalšiemu zväčšovaniu výrastkov. Prípravky s dusičnanom strieborný spôsobia stvrdnutie a zafarbenie kože.

Tvrdá koža po čase odpadne a niekedy s ňou môže odpadnúť i bradavica. Pozor však na to, aby sme s dusičnanom nezafarbili oblečenie a nábytok. Vyskúšať môžeme aj vitamín C vo forme kyseliny askorbovej, ktorý môžeme rozmiešať s trochou vody tak, aby vznikla pasta. Hmotu prikladáme na bradavicu a prelepujeme náplasťou. Môžeme nájsť aj pera so zmrazujúcim účinkom. Keďže však ide o prípravok na domáce použitie, koncentrácia účinnej látky je nižšia a na ošetrenie bradavíc na nohách postačuje len zriedka.

 

Odstránenie bradavíc v ambulancií lekára:

K metódam, ktoré na odstránenie bradavíc používajú lekári patria tekutý dusík, laser, či chirurgický zákrok. Vo všetkých prípadoch ide o ambulantne ošetrenia. K najčastejšie používaným metódam patrí tekutý dusík, pričom sa môžeme stretnúť s  dusíkom nasiaknutou vatou na špachtli, prípadne modernejším dusíkovým perom.
Pri zmrazení bradavice cítiť bolesť, ktorá v priebehu dňa ešte doznieva. Pri ošetrení dôjde k zmrazeniu bradavice i jej okolia. Často sa zvykne pod ňou vytvoriť pľuzgier, ktorý je potrebné sterilne prepichnúť. Následne sa vytvorí chrasta, ktorá postupne odpadne. Zákrok je zvyčajne potrebné opakovať viackrát, pričom intervaly medzi aplikáciou dusíka sú v rozmedzí jedného až dvoch týždňov. Často sa stáva, že ošetrované miesto je medzi jednotlivými zákrokmi bolestivé a obmedzuje pacienta v chôdzi. Napriek tomu však spomedzi lekárskych zákrokoch na odstránenie bradavíc ide stále o najmenej invazívny a teda aj najmenej bolestivý zákrok. Plne ho hradí zdravotná poisťovňa.

Ďalšou metódou na odstránenie bradavíc je laser. Ten si už pacient hradí sám a musí kvôli nemu väčšinou vyhľadať špecializované pracovisko. Laser pracuje na princípe tepelného prehrievania ložiska bradavice. V súčasnosti sa zvyknú používať dva druhy laserov – CO2 laser a pulzný laser. Ošetrenie CO2 laserom sa vykonáva v lokálnej anestézii. Bez bolesti sa to však celkom nezaobíde.
Chodidlá sú na vpichnutie injekcií pomerne citlivé. Pomocou CO2 lasera dochádza k odparovaniu bradavice do hĺbky 2 – 3 mm. Na ošetrenom mieste sa vytvorí hnedá šupinka, ktorá postupne popraská a odpadne. Tomuto druhu laseru odborníci často vyčítajú, že čiastočky pokožky vrátane častí bradavíc sa rozptyľujú od ovzdušia, kde ich môže vdýchnuť ošetrujúci personál i pacient. Preto sa začína častejšie využívať pulzný laser.

Ten vyvolá zastavenie prívodu krvi ku bradavici, zbaví ju živín a bradavica tak stratí schopnosť rastu. Zákrok sa vykonáva bez lokálnej anestézie a pomerne štípe až páli. Bolestivosť je väčšia ako pri ošetrení dusíkom, no po skončení ošetrenia už na rozdiel od mrazenia dusíkom bolesť necítiť. Ošetrované tkanivo po zákroku odumiera. Môže sa vytvoriť podobne ako pri ošetrení dusíkom pľuzgier, pod ktorým sa vytvorí nová pokožka. Celková doba hojenia je 2 – 4 týždne. Môže sa stať, že pri väčšom rozsahu bradavíc bude pacient potrebovať viacero ošetrení.
Pri ošetrení laserom platí, že miesto ošetrenia je potrebné minimálne tri mesiace chrániť pred slnečným žiarením. V prípade ošetrenia na chodidlách, by to však nemalo byť obmedzujúce.

Ak sa nedarí bradavicu odstrániť žiadnym zo spomínaných spôsobov, zvykne sa pristupovať k chirurgickému odstráneniu bradavice skalpelom alebo špeciálnou lyžičkou. Chirurgické odstránenie bradavice je hradené zdravotnou poisťovňou. Ide o najinvazívnejšiu metódu, ktorá sa aplikuje pri lokálnej anestézií. Je potrebné počítať so stehmi, s dlhšou dobou hojenia, práceneschopnosťou, vznikom jaziev. Úspešnosť tejto metódy žiaľ však tiež nie je stopercentná a sú prípady, kedy bolo potrebné ošetrenie opakovať.

 

Spôsobov na odstránenie bradavíc je teda viacero a každému môže účinkovať niečo iné. Ak si teda do mesiaca nevšimneme ani len zlepšenie nášho stavu, prípadne do troch mesiacoch bradavica nezmizne, vyskúšajme inú metódu na jej odstránenie.

 

----

Pre Babičkinu záhradu napísala Helena.

 

 

Niečo pre vás
Odporúčané články

Krásne nohy v lete

1739 2017-07-19
Obľúbené
V letnom období býva pokožka nôh veľmi namáhaná. Slnko, chodenie naboso a potenie jej dávajú zabrať. Ako si udržať...
Čítať ďalej

Liečba bradavíc menštruačnou krvou

2036 2017-05-14
Obľúbené
Už po stáročia používajú ženy krv počas svojej periódy na liečenie najrôznejších zdravotných neduhov. Šokujúce?...
Čítať ďalej

Otlaky na nohách - kurie oká

7842 2016-09-12
Obľúbené
Skúste niektorý z osvedčených babských receptov, vďaka ktorým si môžete kurie oká vyliečiť sami. Veľmi účinné je...
Čítať ďalej

Bradavice

4549 2016-09-12
Obľúbené
Prírodné liečivá, ktoré vám pomôžu na liečbu bradavíc, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na rukách, na nohách, ale aj...
Čítať ďalej
1 Komentár
  • Ja**

    Ja** 2017-08-21 Odpovedať

    Je asi trapas, že muž navštívil estetickú kliniku a ešte tobôž kvôli bradavici, ale nemohol som si pomôcť. Je to infekcia, vírus, rýchlo sa to šíri a dlho sa to lieči, takže som dal na odporúčania blízkych a navštívil kliniku, kde mi poradili, že najlepšie bude odstrániť ich laserom. Zdá sa to také neinvazívne, ale tepelná energia vojde až dnu do hĺbky bradavice a máte pokoj. Niekedy to síce treba opakovať, keď sú bradavice fakt už zakorenené, ale veľmi som spokojný, takže odporúčam všetkými desiatimi.
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa