Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Ako na zápal priedušiek?

Publikované 2016-12-09 Napísal 25684
Obľúbené2

Ľudia boli chorí aj v časoch, kedy neexistovali antibiotiká. Prekvapivé, že? :) Ako sa vtedy chorí liečili a čo vám zaručene pomôže na liečbu bronchitídy sa naučte v našom prehľade

Ako na zápal priedušiek bez chémie

Kedysi dávno, keď sa antibiotiká nepredpisovali na každý soplík, múdri ľudia vraveli, že na každú chorobu vyrástla bylinka. A dokonca aj vedeli, na ktorú chorobu, ktorá bylinka. Mamy to učili svoje deti, potom vnúčatá.... Dnes sme si naopak zvykli, že na každú chorobu existuje tabletka. V lekárni už budú vedieť aká.

Po rokoch veľkej slávy chemických liečív, sa však mnohí začíname vracať k múdrosti starých rodičov. A zisťujeme, že častokrát to naozaj funguje! Dokonca aj v prípade takých ochorení, kde by sme si povedali, že bez liekov to nepôjde. Ale pôjde! Možno nie tak rýchlo, ale o to účinnejšie. Koniec-koncov, myslím si, že telu príliš neprospieva, keď liečeniu nedáme dostatok času.

Prv než začnem o liečbe, musím povedať, že nič nenahradí prevenciu. Veď predsa, ak neochorieme, nič nebude treba liečiť. A to je tá najlepšia alternatíva, no nie? :) Ale, ak bacila predsa len niekde nachytáme, nič nie je stratené. Tentokrát si niečo povieme o zápale priedušiek a ako ho zdolať bez antibiotík. Teda aspoň bez tých, ktoré sa podávajú v tabletkách. Pretože, ako dobre vieme, látky s antibiotickými účinkami môžu pochádzať aj z prírodných zdrojov.

Prvým takýmto liekom je propolisová tinktúra. Pri zápale priedušiek sme ju užívali 2-krát denne, ráno aj večer, až do úplného vymiznutia príznakov. Pre jej nepríjemnú chuť som ju deťom podávala na lyžičke medu. S propolisom treba dať pozor jedine v prípade, že ste naň alergickí. To by mohol narobiť viac škody ako účinku. Inak je to mocná zbraň, ktorej prítomnosť v domácej lekárničke určite oceníte.

Bylinka, ktorá nám vyrástla na priedušky, sa zapamätá ľahko – je to materina dúška. Nenápadná rastlinka z rodiny hluchavkovitých rastie na slnečných miestach, hlavne na lúkach. Možno ešte skôr, než si ju v tráve všimnete, zacítite jej vôňu. Ak ju uvidíte, určite si ju nazbierajte, nasušte a odložte, v zime sa vám zíde. A ak ju nenájdete rásť v prírode, kúpiť sa dá aj v lekárni – pýtajte si ju však vo forme sypaného čaju, nie v nálevových vrecúškach. Pri zápale priedušiek sme čaj podávali 3-krát denne, vždy čerstvo pripravený.

Do tretice – zábal na hrudník. Pri dráždivom kašli veľmi pomáha držať hruď v teple. Na zábal používam klasickú bavlnenú detskú plienku. Ak už plienky doma nemáte, poslúži malý ručník alebo akýkoľvek iný kus bavlnenej látky. A čím má byť zábal tvorený? Možností je viacero. Odporúča sa jazvečia alebo husacia masť. Na trhu dostať aj masť tymiánovú. Ak nemám doma žiadnu, použijem len obyčajný rastlinný olej. Dôležité je, aby masť resp. olej boli ohriate na príjemnú teplotu, nesmú byť studené, ale samozrejme, nesmú páliť. Počula som aj o zábale s medom, vyskúšaný ho však nemám. Masť teda natrieme na plienku, priložíme na hruď v oblasti priedušiek a zabalíme, aby sa pri pohybe nezošmykla. Použiť môžete leukoplast z lekárne alebo len šatku či obväz. Zábal treba na hrudi nechať 2-3 hodiny. Ideálne je pri tom ležať v posteli, zohrievať sa a odpočívať.

Napokon si nezabudnite pri spánku pod hlavu podložiť aspoň zo dva vankúše, aby ste spali vo vyvýšenej polohe, v poloľahu. To pomôže proti zatekaniu hlienov späť do dýchacích ciest, zlepší vykašliavanie a upokojí dráždivý kašeľ.

Ako som na začiatku spomínala, liečba bez chémie trvá o čosi dlhšie, v našom prípade to bolo okolo 10-14 dní do úplného vyliečenia. Dôležité však je, že aj keď choroba ustupuje pomalšie, vždy ustupuje, nesmie sa stupňovať a zhoršovať. Chorý by mal každým dňom pociťovať zlepšenie, kašľať menej, nedusiť sa, ale hlien vykašliavať von. To je jasným signálom, že telo s chorobou bojuje a oplatí sa vydržať do konca.


Veľa zdravia, priatelia :)

---

Mária R. pre Babičkinu záhradu

 

Niečo pre vás
Odporúčané články

Správne dýchanie – cesta k zdraviu a dlhovekosti

933 2017-05-15
Obľúbené
Myslíte, že dýchate správne? Boli by ste prekvapení. Aké sú techniky dýchania, ktoré nám zabezpečia dlhé zdravie a...
Čítať ďalej

Keď nás trápi zápal pľúc

136 2017-03-02
Obľúbené
Zápal pľúc je nepríjemné sezónne ochorenie, ktoré vie potrápiť deti v útlom veku, vo vysokom veku môže byť aj život...
Čítať ďalej

Zápal pľúc

10592 2016-09-14
Obľúbené
Ako na zápal pľúc
Čítať ďalej

Na vykašliavanie

972 2016-09-10
Obľúbené
Potrebujete sa zbaviť silného kašľa? Ak vás trápi silné zahlienenie, kašeľ a ťažko sa vám vykašliava - pripravte si...
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa