Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Ako detoxikovať pečeň a žlčník, jarná očista časť I.

Publikované 19-02-2021 Napísal 1535
Obľúbené1

Každý rok okolo 3.2. začína v prostredí pôsobiť energia jari. Najskôr je jar cítiť len na úrovni nebies (už to cítime vo vzduchu, že sa niečo mení) a postupne ju môžeme čím ďalej, tým viacej pociťovať aj na zemi. V období Hromníc už máme o hodinu dlhší deň a to vplýva aj na prebúdzanie energie

Toto je prvá časť z troch (1 z 3)
Na konci článku nájdete odkazy na pokračovanie (časť II.) a na záverečnú časť III.

*

Prirodzenosťou zimy je, že energiu zanára do vnútra a úplne spomaľuje a zhromažďuje ju, aby ju dokázala uchrániť počas nepriaznivých podmienok zimy. Deje sa to v celej prírode a rovnako aj v nás. Je to úžasný mechanizmus pre zachovanie života.

Prináša to však aj niektoré úskalia. Energia má tendencie stagnovať a všetko sa v nás zhromažďuje a uskladňuje. Nie len to dobré, ale aj to nepotrebné, čoho sa potrebujeme zbaviť, napr. toxíny, toxické emócie, zatuhliny (fyzické, emočné aj mentálne), usadeniny.

Príroda to vie, je geniálne nastavená na dynamickú rovnováhu. Preto od 3.2. mení zimnú stratégiu na jarnú a pomaličky začína energiu oživovať zo zimného spánku. V našom organizme sa to prejavuje tak, že energia na zimu hlboko zanorená v ľadvinách začne pomaličky stúpať k orgánom fáze DREVA – pečeni /játrům a žlčníku.

V rámci ročného – slnečného – cyklu sú pečeň a žlčník najaktívnejšie na jar. Preto potrebujú v období od februára do apríla od nás najväčšiu podporu. Tým zabezpečíme, aby táto zmena kvality energie a procesov v organizme prebehla čo najlepšie, aby sme si uchovali zdravie, vitalitu, pohodu, imunitu – jednoducho, aby sme boli v maximálnej harmónii.

*

Najdôležitejšie FUNKCIE PEČENE A ŽLČNÍKA podľa Tradičnej čínskej medicíny (TČM)

*

Udržiavanie priechodnosti – voľný pohyb energie čchi (QI), krvi, živín, metabolitov, lymfy, emócií, myšlienok – aby nič nestagnovalo

Skladovanie a ochladzovanie krvi

Zabezpečiť stúpanie QI

Detoxikácia organizmu

Pružnosť a ohybnosť šliach a sila svalov

Schopnosť plánovať, rozhodovať sa, tvoriť vízie a stratégiu, stanoviť si ciele, sebarozvoj

Emocionálna rovnováha, flexibilita, schopnosť prispôsobiť sa novému

Kvalita spánku

*

Čo sa stane, ak proces energie jari pre pečeň v sebe nepodporíme?

Začnú sa vytvárať najrôznejšie nerovnováhy. Ak sa budú prehlbovať, povedú jednak k emocionálnej nestabilite, ako je hnevlivosť, frustrácia, netrpezlivosť či stres, a neskôr k zdravotným problémom.

*

DVE NAJČASTEJŠIE NEROVNOVÁHY, KTORÉ NA JAR MÔŽU VZNIKNÚŤ

1) STAGNÁCIA ENERGIE – to sa môže stať, ak nerozhýbeme prúdenie QI dostatočne a ona ostane zastagnovaná tam, kde je, alebo narazí na už jestvujúce blokády a nebude cez ne vládať prejsť. To môže následne spôsobiť prehrievanie a horúčosti tam, kde je energia blokovaná a vytvárať prázdnotu, teda oslabenie za blokádou, kam sa dostane menej QI.

2) PREHRIATIE PEČENE A/ALEBO ŽLČNÍKA – k tomu môže dôjsť, ak máme oslabenú jinovú zložku energie, krv alebo ľadviny, ktoré nedokážu dostatočne zvlažovať pečeň a žlčník. Rovnako aj keď budeme konzumovať prevážne zohrievajúce potraviny. Na jar totiž tieto orgány vstúpia do plnej aktivity a zaktivujú jangovú, aktívnu a zohrievajúcu energiu, ktorá prirodzene stúpa hore. Nakoľko je táto energia dosť divoká, potrebuje byť usmerňovaná/kontrolovaná jinovou zložkou. Ak sa to nedeje, môže „šľahať oheň“, spôsobovať horúčosti, zápaly, výbuchy hnevu, infarkty alebo žlčníkové záchvaty. To je dôvod, prečo najviac žlčníkových záchvatov aj úmrtí na žlčník sa deje v marci, keď je žlčník najviac aktívny.

*

AKO KONKRÉTNE SA MÔŽU TIETO NEROVNOVÁHY PREJAVIŤ?

*

STAGNÁCIA

Frustrácia, náladovosť, podráždenosť, netečnosť, poddajnosť, rezignácia, bezcieľnosť, depresie, apatia, stres, zacyklenosť (emócie, myšlienky, mentálne programy, vzorce správania), únava, nechuť niečo robiť, nervozita Plnosť, nafúknutie, tlak na hrudi, stagnované trávenie, dušnosť, PMS, napätie v prsou, nepravidelný cyklus, knedlík v krku, budenie sa v noci, migrény, tvorba zatvrdlín, uzlíkov, cýst, opuchov, nádorov, myómov

*

PREHRIATIE

Podráždenosť, výbušnosť, netrpezlivosť, krik, červené líce, záchvaty hnevu a vzteku, nervozita, napätie, neurózy, stres Horúčosti a zápaly na pečeni a žlčníku, bolesti hlavy (tlak), vysoký krvný tlak, zahustenie krvi a telesných fluíd, smäd (žízeň), nekľudný spánok, nespavosť, akné, vyrážky, zápaly šliach, silné krvácanie pri menštruácii, PMS, sucho v krku, motanie hlavy, hučanie v ušiach, horkosť (hořkost) v ústach, žlčníkový záchvat, infarkt

*

Organizmus je veľmi múdry a snaží sa nerovnováhy riešiť skôr ako sa prejavia na fyzickej úrovni. K tomu slúži aj uvoľňovanie emócií alebo napr. akné, čo je prejav nadmernej horúčosti, ktorá sa tlačí z organizmu von. Až ak stále nedbáme takýchto signálov, začnú sa nerovnováhy prejavovať aj závažnejšími zdravotnými problémami.

*

HLAVNÁ ÚLOHA ZAČÍNAJÚCEJ JARI

Posilňovať pečeň a žlčník

Rozhýbať energiu

Nasmerovať energiu hore k pľúcam

Podporiť kompletnú detoxikáciu a regeneráciu

*

Pokračovanie, časť II. nájdete tu www.babickinazahrada.sk/blog/ako-detoxikovat-pecen-a-zlcnik-jarna-ocista-cast-ii
Pokračovanie, časť III. nájdete tu www.babickinazahrada.sk/blog/ako-detoxikovat-pecen-a-zlcnik-jarna-ocista-cast-iii

Štítok: detox, pečeň
Niečo pre vás
Odporúčané články

Rozhýbanie stredu tinktúra 114 (GE XIA ZHU YU TANG)

NapísalMichal 777 15-06-2022
Obľúbené
Tinktúra hojne využívaná pre fixné bolesti a brušné masy pod bránicou. Pri problémoch s pečeňou - cirhóza,...
Čítať ďalej

Svieži vánok tinktúra 077 (ZHI BAI DI HUANG WAN)

NapísalMichal 274 27-05-2022
Obľúbené
Zmes dopĺňa yin obličiek a chladí prázdnu horúčosť
Čítať ďalej

Jarný vedomý detox - online program

NapísalMilka 450 20-01-2022
Obľúbené
Aby sme svoju nádobu mohli naplniť svetlom, Potrebujeme ju najskôr vyprázdniť. Aby sme mohli vstúpiť do svojej sily,...
Čítať ďalej

Liečba na ochorenie žlčníka a pečene

NapísalBabičkina záhrada 13138 08-07-2021
Obľúbené
Alternatívna liečba ochorenia pečene a bolesti žlčníka pomocou byliniek a prírodných liečiv u vás doma.
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď
Prosím prihláste sa pred publikovaním komentára.

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa