Vyhľadávanie na blogu

Aj bez mäsa sa to dá :)

Pulibkované: 04.01.2017 12:00:51
Kategórie: Iné články o zdraví , Orechy, semienka, strukoviny, obilniny

Aj bez mäsa sa to dá :)

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí síce majú radi mäso, ale nechcú ho jesť každý deň? Ak áno, čítajte ďalej. V tomto článku vám prinášame spôsoby, ako mäso nahradiť a pritom stále prijímať bielkoviny a živiny v dostatočnom množstve. A navyše, budete mať pestrejší jedálniček, ktorý obohatíte o chutné potraviny. Ktoré sú to? No predsa obilniny a strukoviny:


1.    Pohánka

Pohánka je bezlepková obilnina, ktorá v poslednom období zaznamenáva návrat. Pôvodne to bolo potravina pre chudobných, ktorá však v sebe nesie obrovské bohatstvo. Pochádza zo strednej a juhovýchodnej Ázie, avšak postupne sa rozšírila aj do iných štátov.

Jednou z jej hlavných predností je, že neznesie chemikálie a môže byť pestovaná iba na nekontaminovaných pôdach. Obsahuje v sebe množstvo prospešných látok:

·       rutín (vitamín P)

·       minerály – vápnik, draslík, fosfor, železo, horčík

·       vitamíny E,C

·       vitamíny B- B1, B2

·       aminokyseliny

·       nenasýtené mastné kyseliny.

Rozlišuje sa pohánka lúpaná a nelúpaná. Lúpaná sa používa na tepelné spracovanie, resp. varenie. Nelúpaná sa používa len na klíčenie, z ktorého sa dá vypestovať pohánková vňať.

Účinky:

·       posilňuje imunitu

·       priaznivý vplyv na srdce, pečeň, cievy

·       pomáha pri problémoch s kŕčovými žilami, s praskaním žiliek

·       reguluje obsah cholesterolu v krvi

·       pomáha pri chorobách tráviaceho traktu (žalúdočné alebo dvanástnikové vredy)

·       dodáva telu dostatok energie (vhodná aj v zime)

·       zvyšuje pružnosť ciev

Pohánka je dostupná na našom trhu a môžete z nej pripravovať naozaj chutné jedlá. Napríklad, uvarená pohánka s dusenou zeleninou je výborná alternatíva nielen ako obed, ale aj ako večera. Ak máte radi sladké raňajky, prípadne občas uprednostníte sladký obed, vyskúšajte buď uvarenú pohánku s ovocím, alebo pohánkové kaše, či pohánkové lievance. Môžete z nej pripraviť i chlieb, či cestoviny.


2.   Pšeno

Ďalšou veľmi vzácnou obilninou je pšeno. Prečo vzácnou? Pšeno ako jediná obilnina má zásaditý charakter a neprekysľuje organizmus. Je to vlastne proso bez šupiek, ktoré má tvar malých žltých guličiek, pričom si ho ľudia často zamieňajú s kuskusom. Pochádza z Číny, ktorá je aj jeho najväčším vývozcom.

Taktiež ide o bezlepkovú obilninu, ktorá obsahuje v sebe veľa vitamínov a minerálov, a to najmä:

·       železo

·       kremík

·       vitamíny skupiny B

·       esenciálne mastné kyseliny.

Pšeno je veľmi dobre stráviteľné, chutné a sýte a v neposlednom rade veľmi výživné. Má sladkastú chuť a dajú sa z neho pripraviť kaše, rizotá, nákyp alebo ho možno použiť ako prílohu namiesto ryže, či ako závarku do polievok, koláčov, omáčok.

Účinky:

·       pomáha pri prekyslení organizmu

·       posilňuje pankreas a slezinu

·       spevňuje kosti

·       pomáha pri žalúdočných problémoch spôsobených prekyslením

·       posilňuje obličky

·       spevňuje zuby, vlasy, nechty

·       zlepšuje imunitu

·       prečisťuje organizmus

·       dodáva telu energiu a znižuje únavu a depresiu

Príprava pšena je veľmi jednoduchá. Stačí ho opláchnuť, spariť vriacou vodou a prepláchnuť studenou. Pšeno potom varte v osolenej vode, postačí chvíľu, pretože táto obilnina zväčší svoj objem niekoľkonásobne.


3.    Šošovica

Za nízkokalorickú a nízkotučnú strukovinu môžeme považovať šošovicu. Prvé zmienky o nej boli vraj už v Egypte. V súčasnosti sa opäť dostáva k slovu a zažíva rozkvet na trhu. U nás je rozšírená najmä hnedá, ale známe sú aj červená a zelená. Je to zásobáreň rastlinných bielkovín a samozrejme obsahuje veľa vitamínov a minerálov:

·       vitamín B

·       lecitín, selén, zinok

·       fosfor, horčík, vápnik

·       železo, meď, draslík.

Šošovica je veľmi rozšírená v indickej kuchyni, avšak pomerne jednoducho si ju vieme pripraviť aj my. Hnedá sa varí dlhšie, cca. 30 – 60 minút, na červenú postačí 15 – 20 minút. Výborne sa hodí nielen ako príloha, ale aj ako hlavné jedlo so zeleninou.

Účinky:

·       tvorba a obnova krvi

·       pomáha pri zvýšenom cholesterole

·       pomáha pri chudokrvnosti

·       reguluje činnosť čriev

·       znižuje obsah cukru v krvi (vhodná pre diabetikov)

·       vhodná pre ľudí, ktorých trápia depresie, či neurózy

Šošovica je výborná aj preto, že obsahuje až 7x viac železa ako špenát, má najviac bielkovín zo všetkých strukovín a je ľahko stráviteľná. Môžete si z nej pripraviť nielen prívarok, či kaše, ale aj fašírky, polievku, či len tak pridať do šalátu.

4.    Adzuki fazuľa

V neposlednom rade treba spomenúť ľahko stráviteľnú strukovinu, ktorá sa považuje za „kráľovnú fazule“, ide o Adzuki fazuľu. Pestuje sa vo východnej Ázii a v Himalájach. Ide o malé tmavočervené až hnedé podlhovasté fazuľky, ktoré obsahujú najmä:

·       železo, draslík, zinok

·       vlákninu, fosfor

·       aminokyseliny

·       vitamíny skupiny B.

Táto fazuľa je veľmi obľúbená v japonskej a ázijskej kuchyni. Robia sa z nej nátierky, polievky, kaše a pridáva sa i do šalátov. Má sladkastú chuť, po uvarení dokonca jemnú orechovú. Jej príprava je podobná ako pri iných strukovinách, môžete ju namočiť na niekoľko hodín do vody a potom uvariť, približne 30 – 60 minút.

Účinky:

·       napomáha lepšiemu pracovaniu obličiek

·       znižuje hladinu LDL cholesterolu

·       znižuje krvný tlak

·       zlepšuje trávenie

·       odporúča sa i pri abscesoch a určitých tumoroch

·       pozitívny vplyv na činnosť ľadvín

·       bojuje proti únave


Tieto strukoviny a obilniny vám pomôžu nielen byť kreatívnejšími v kuchyni a obohatiť svoj jedálniček o nové chutné jedlá, ale sú obrovským zdrojom rastlinných bielkovín, ktoré by minimálne mali dopĺňať tie živočíšne. Mali by mať svoje stále miesto vo vašom jedálničku, pretože sú ľahšie stráviteľné a veľmi prospešné pre naše telo. Stačí, ak vyskúšate tieto potraviny a sami pocítite ich priaznivé účinky.

---

Pre Babičkinu záhradu napísala Zuzana D.
 

Pridať komentár