Kliknite pre viac produktov
Neboli nájdené žiadne produkty.
Vyhľadávanie v článkoch
Kategórie blogu
Posledné články
Posledné komentáre

Agarikon liečivá huba extrakt (verpánik lekársky)

Publikované 2022-03-01 Napísal 95
Obľúbené0

Protimikrobiálne účinky, Protizápalové účinky, Imunitu posilňujúce účinky, Protinádorové účinky

Agarikon liečivá huba

Verpánik lekársky (Laricifomes officinalis, Agarikon, Quinine conk) je chorošovitá drevokazná huba, ktorá rastie na severnej pologuli, a to hlavne vo vyšších oblastiach Európy (napr. v Alpách, Karpatoch), Rusku, Kanade, Ázii atď.

Napadá hlavne smrekovce a vytvárajú vytrvalé plodnice, ktoré môžu byť aj viac ako 60 cm dlhé. Tvarom pripomínajú kopyto alebo stĺp. Sprvu sú žlto biele a mäkké, ale s pribúdajúcimi rokmi tmavnú (bývajú žltohnedé) a tvrdnú.

Huba nie je jedovatá, ale vzhľadom na svoju konzistenciu a chuť, ktorá je pomerne horká, sa nevyužíva v kuchyni, iba ako liečebný prostriedok. Anglický názov je odvodený práve od horkej chuti, ľudia si totiž mysleli, že obsahuje chinín.

Agarikon sa môže sušiť a drviť na prášok, používať kúsky na odvary a čaje atď. V tradičných medicínach ich využívam tisícročia, bol nájdený aj u múmie starej 5000 rokov, ktorá bola uchovaná v ľade.

.

Agarikon liečivá huba má svoje pevné miesto v tradičnej čínskej medicíne, ale hojne sa využívala aj v Európe. V dobe antiky bol známy ako liek na tuberkulózu a ovčie kiahne, ale aj ako preháňadlo a prostriedok proti poteniu. Jeho využitie vtedy zdokumentoval Pedanius Dioscorides v roku 65 nášho letopočtu.

Je tiež dôležitou súčasťou iránskej tradičnej medicíny, kde je tiež známy pod názvom Gharikon. Tu je huba využívaná pri liečbe ischiase, svalovej slabosti, bronchitídy, zápchy, bolestí žalúdka, žltačky, horúčky a poštípaní hmyzom. Podľa spisov má aj diuretický (močopudný) efekt.

V Severnej Amerike bol tiež hojne využívaný na šamanské rituály a boli z neho vyrezávané aj sošky. V ľudovom liečiteľstve sa využíva aj ako adstringent, má sťahujúce účinky aj na cievy, a mohlo tak dôjsť k zastaveniu krvácania z rany. Okrem toho sa využíva aj pri astme. Pri bolestiach svalov a kĺbov sa využíva ako obklad.

.

Obsah účinných látok v liečivej hube Agarikon

V liečivej hube Agarikon sa skrýva veľké množstvo biologicky aktívnych látok, najvýznamnejšími sú:

nenasýtené mastné kyseliny
steroly
bioflavonoidy
bielkoviny
vitamíny B, P, E a A
kyselina agaricínová, agaricín
kyselina eburikolová
kyselina polyporénová
kyselina versisponová D (versisponic acid)
kyselina fomeficinová F, G (fomeficin acid)
kyselina dehydroeburikolová
kyselina laricinolová (laricinolic acid)
kyselina officinalová (officinalic acid)
kyselina officinomalónová
kyselina pinikolová (pinicolic acid)
fomefficinol A, B
fomlaktón A−C
obtusifoldienol
eburikodiol
eburikal
fomitopsíny
zeatiny
kumaríny
Dôležitou súčasťou sú tiež polysacharidy, medzi nimi sú hojne zastúpené manofukogalaktany, čo sú polysacharidy z viacerých cukrových zložiek, obsahujú galaktózu, manózu, fukózu atď.

.

Účinky liečivej huby Agarikon

Zatiaľ čo tradičné medicíny agarikon využívajú hojne, vedeckému skúmaniu zatiaľ uniká alebo skôr je vzácny, v prírode postupne mizne a je nutné ho začať pestovať umelo. Hoci je štúdií málo, dokazujú veľkú silu vagarikon. Rozhodne zatiaľ nepokrývajú všetky účinky.

.

Protimikrobiálne účinky liečivej huby Agarikon

Štúdie vykonávané posledné roky ukazujú, že má verpánik protimikrobiálne účinky. Potvrdila sa jeho schopnosť ničiť mnohé vírusy, napr. vírusy kiahní, chrípky, hepatitídy C či herpetické vírusy.

Okrem protivírusového pôsobenia sú potvrdené aj protibakteriálne účinky. V jeho prítomnosti sa nedarí Mycobacterium tuberculosis, tj pôvodca tuberkulózy. Jedná sa o veľmi odolnú, rezistentnú baktériu, ktorú je nutné liečiť aj 4kombináciou antibiotík. Ďalšími baktériami, ktoré verpánik ničia, tiež patria medzi odolné proti antibiotikám, napr.

Ďalej tiež ničí kvasinky, tj. napr. Candida albicans, plesne a patogénne huby, napr. Alternaria solani, Aspergillus terreus, Fusarium oxysporum…

Verpánik je natoľko silný, že účinkuje aj proti parazitom, a to proti Trypanosoma congolense. Je to príbuzný parazit trypanozómy spôsobujúce u ľudí spavú chorobu. Parazit sa prestáva množiť a zomiera už pri dávke 7,0-27,1 µM.

.

Protizápalové účinky liečivej huby Agarikon

Zložky verpánku vedia ovplyvniť imunitný systém, jeho aktivitu. Zápal je primárne hojivý proces, ale pri narušení imunitných funkcií, pokiaľ je zápal príliš silný alebo nie je riadne ukončený sa však stáva deštruktívnym. Triterpénové lanostany v podobe officinomalónových kyselín A-H a fomitopsínu A majú protizápalové účinky, pokiaľ sú pridané k aktivovaným imunitným bunkám, došlo k obmedzeniu tvorby pôsobkov, ktoré zápal podporujú. Dochádza k výraznému zníženiu produkcie oxidu dusíka.

.

Agarikon liečivá huba na Imunitu posilňujúce účinky

Už samotný fakt, že huba obsahuje veľké množstvo polysacharidov a hlavne beta glukánov, dáva tušiť, že bude mať aj imunostimulačné účinky. V pokusoch sa ukázalo, že verpánik podporuje bunkovú imunitu, a to napr. vďaka posilneniu fagocytózy makrofágov, zvýšeniu tvorby enzýmov ničiacich patogény, tj lyzozýmov atď.

.

Agarikon liečivá huba protinádorové účinky

Počty ľudí, ktorí sa musia stretávať s nádorovými ochoreniami, stále stúpa, a aj napriek pokroku v medicíne niektorí pacienti choroby podľahnú. Ani liečba nemusí byť úplne bez rizika. Je teda snaha nájsť bezpečné látky, ktoré by ničili nádorové bunky, ale nie tie zdravé, ako to vidíme pri rádioterapii aj chemoterapii.

Protinádorovú aktivitu zaisťujú lanostanové triterpény, napr. fomitopsin C, kyselina pinikolová… tieto látky boli testované na rôznych nádorových typoch, na rakovine prsníka, krčka maternice, pečene a pľúc.

Ukázalo sa, že dokážu obmedziť množenie nádorových buniek, a dokonca ich prinútiť k začatiu apoptózy, tj procesu, ktorý končí smrťou bunky. Pri pokusoch na myšiach s týmito nádormi sa podarilo zistiť, že dochádza k zníženiu objemu nádorov, došlo k nekróze, odúmrti, nádorovej masy.

Liečebné sa ukázali už dávky od 20 mg/l, tie dokázali obmedziť rast nádoru až o 65,31%. Ďalším mechanizmom, ako terpénové lanostany z verpánku obmedzujú rast nádoru, je zníženie tvorby nových ciev.

Nádor je viac metabolicky aktívny ako zdravé tkanivo, potrebuje viac živín a kyslíka, produkuje pôsobky, ktoré podporujú rast nových ciev, ale lanostany jeho produkciu znižujú. Je pravdepodobné, že ak by sa lanostany podávali spoločne, nie po jednom, účinok by sa zvýšil.
V inej štúdii sa preukázal účinok aj proti osteosarkómu, a to ako bunkám samotným, tak proti nádoru u zvierat.

Protinádorovo nepôsobia iba lanostany a terpény, ale aj polysacharidy. Ich účinky boli testované na myšiach so sarkómom. U myší, ktoré dostávali polysacharidy z Agarikonu, došlo k zmenšeniu nádoru a tiež zvýšeniu protinádorovej imunity.

.

Agarikon extrakt liečivá huba (verpánik lekársky) Objednať

.

Ďalšie účinky liečivá huba Agarikon

Pri skúmaní toho, aké enzýmy môže agarikon ovplyvniť sa odhalilo, že pôsobí na enzým, ktorý reguluje aktivitu molekuly, na ktorú sa na povrchu bunky viaže inzulín, tj inzulínového receptora, a môže tak zlepšiť stav pacientov s cukrovkou druhého typu.

Zvýšená aktivita tyrozínovej fosfatázy 1B je spojená s cukrovkou a obezitou, látky z verpánku znižujú aktivitu enzýmu až o 85 %. Ďalším efektom je tlmenie aktivity trombínu, takže je znížená tvorba trombov, čo môže u mnohých ľudí byť pozitívne, napr. u pacientov s trombózami, po embolizácii, po operáciách atď.

Hubové zložky terpény, polysacharidy, bioflavóny atď. sú tiež silnými antioxidantmi, od toho sa odvíja aj ďalšie účinky, medzi ktoré patrí aj spomalenie starnutia. To je dané znížením oxidačného stresu, teda aj spomalením degeneratívnych procesov v tele.

Flavonoidy boli testované na myšiach, ktoré dostávali rôznu dávku flavonoidov a jedna skupina nič. Tie myši, ktoré boli liečené hubou mali v lepšom stave mozgové tkanivo, funkcia imunitného systému a zvýšila sa aktivita enzýmov, ktoré neutralizujú voľné radikály. Štúdia teda dokázala, že majú flanovoidy z Agariconu anti-senilné účinky.

Niečo pre vás
Odporúčané články

Reishi liečivá huba extrakt (Lesklokôrka leská)

NapísalMichal 195 2022-04-08
Obľúbené
Všeobecné posilnenie imunitného systému, Terapia alergií, Podpora fyzického a mentálneho zdravotného stavu, Podpora...
Čítať ďalej

Ohňovec liečivá huba extrakt (brázditý)

NapísalMichal 82 2022-03-22
Obľúbené
Prečisťuje vlhkú horúčosť, Protinádorové účinky, regulácia imunity, alergia, stma, kožné problémy, trávenie, hnačky,...
Čítať ďalej

Polyporus liečivá huba extrakt (choroš orieš)

NapísalMichal 246 2022-03-22
Obľúbené
Podpora odvodňovania a prietoku lymfy, Opuchy, Regulácia krvného tlaku (regulácia diastolickej hodnoty), Zlepšenie...
Čítať ďalej

Pórnatka liečivá huba extrakt (pórnatka kokosová)

NapísalMichal 104 2022-03-22
Obľúbené
Spevňuje slezinu, odstraňuje opuchy, utišuje ducha
Čítať ďalej
Napíšte komentár
Odoslať odpoveď

Menu

Kontakt

Mobilný kontakt +421 (0) 948 849 894

Email: info@babickinazahrada.sk

Settings

Vytvorte si bezplatný účet, aby ste si mohli ukladať obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet, aby ste mohli používať zoznam želaní.

Prihlásiť sa