Vyhľadávanie na blogu

7-dňový detoxikačný pobyt

Pulibkované: 03.05.2016 15:11:59
Kategórie: Alternatívna liečba , Články a zaujímavosti , Iné články o zdraví

7-dňový detoxikačný pobyt

Dnes som sa rozhodla napísať Vám moje dojmy z absolvovaného detoxikačného pobytu. Verím, že mnohých z Vás namotivujem a najbližší pobyt absolvujete spolu s nami:)

Doba trvania:  7 dní

Strava: 3x denne 3 dcl bylinkových čajov na pomoc pri detoxikácii

1x denne (hneď ráno) pohár vody s celým citrónom

2x denne po 0,5l ovozel šťavy, ktorá sa riedia v ľubovoľnom množstve s vodou (minimálne však 1:1)

1. Deň:

V deň nástupu na pobyt (bol okolo obeda) som si už ráno dala len čaj, vodu a džús, nemalo veľký zmysel tlačiť sa v deň odchodu salámom a ani to neodporúčam, prvé dni pobytu to len skomplikuje. Na pobyte sa stretlo cca 50-60 ľudí – rôzneho veku a s rôznou motiváciou, vek na moje veľké počudovanie okolo 60 rokov (ja som bola najmladšia, ak nerátam rodinku s dieťaťom, kde detoxikovali mamina aj ocino), žien asi 80%, našli sa tu matky s dcérami, sestry, manželia aj jednotlivci – veľmi pestré zloženie. Bola som prekvapená tým, že väčšina účastníkov absolvovali pobyt aj 7x (pokojne aj 3x do roka). Najčastejším dôvodom pobytu bolo schudnutie a vyliečenie sa z kĺbových ochorení, psoriázy, srdcovo-cievnych ochorení  a pod.

Hneď prvý deň sme dostali na „obed“ bylinkový čaj a 0,5l šťavy (mrkva s repou) – bola to dávka do večera, ktorú sme si mohli ľubovoľne riediť s vodou.  Ozvalo sa samozrejme škvrčanie v bruchu, hlad, u niektorých bolesť hlavy ako prejav detoxikácie, kedy sa toxíny uvoľňovali do tela a bolo ich treba dostávať v priebehu celého týždňa von. Toxíny sa dostávajú von kožou, potom, masírovaním, saunovaním, oškrabávaním jazyka, na ktorom sa vám robí povlak, veľmi dôležitý je pri detoxikácii pohyb.

Nasledoval poobedný spánok, 5 km prechádzka, večera (rozumej čaj :)) a večerná prednáška, kde nás Mudr. Fulová oboznámila s pobytom, s programom na najbližšie dni, s odporúčaniami...

2. deň ráno začal, prebiehal aj skončil tak ako vlastne všetky dni až do skončenia pobytu čo sa týka programu a prijímania potravy. Príznaky však boli každý deň iné a popisujem ich nižšie. Deň začal vážením a meraním – tlak, pulz, váha, obvod pása, konzultácia s pani doktorkou na základe výsledkov a odporúčanie na pobyt . Napríklad ja som mala podľa meraní podváhu :) a tak mi bola odporúčaná konzumácia ovocia popri šťavách. Odmietla som však s tým, že ovocia sa najem doma, keď prídem :) Nasledoval pohár vody s citrónom, ranný bylinkový čaj, 0,5 l šťavy (jablkovo-bazovej), 3 hodiny rýchlej chôdze v lese, na obed čaj a ďalšieho 0,5 l chuťovo inej šťavy, poobedný spánok, opäť aspoň 7 km rýchlej chôdze, sauna, masáž, cvičenie, prednáška každý večer na inú tému, pred spaním 1 čl horkej soli do pohára vody. (keďže neprijímame vlákninu, ale črevá čistiť treba), ráno aj večer vyšúchanie tela na sucho so sisalovou rukavicou.

 Ako som spomínala prebiehal takto každý deň. Ak by niekto čakal, že budeme zavretí v klietke, aby sme sa náhodou nedostali k jedlu, tak je na omyle.  Pobyt je na báze dobrovoľnosti a tak sa k tomu aj pristupuje, kto mal chuť, mohol si priamo v reštaurácii hotela objednať bravčové karé alebo si zájsť do stánku pred hotelom na kebab či cigánsku :) Neviem však o nikom, kto by to využil :) Aj keď podaktorí si zo strachu zobrali zásoby aj z domu, ale podľa toho, čo hovorili zostali nedotknuté :)

Príznaky počas jednotlivých dní:

 

  1. Deň – hlad, škvrkanie v bruchu, bolesť hlavy, únava (už dlho som neprešla naraz 7 km :) )
  2. Deň – bolesť hlavy po výdatnom spánku ustúpila úplne, škručanie v bruchu je počuť stále, najmä keď zacítim vôňu jedla – napr. pečeného mäsa, ktoré by som si ale nedala a ani ho nejedávam :) , prestávam cítiť hlad v bruchu, chute mám však na všetko jedlo, hlavne, keď rozprávam o receptoch z Babičkinej záhrady mojej spolubývajúcej Henrietke :)
  3. Deň- žalúdok a trávenie si úplne zvyklo na nový príjem potravy, v bruchu mi už nevyhráva, aj keď chuť na jedlo by bola, ale je to len pocit v hlave nie v tele, máme možnosť si čokoľvek kúpiť alebo objednať, ale ani ma to nenapadne. Únava žiadna napriek tomu, že máme v nohe 2x za deň 5 až 7 km rýchlej chôdze. Neviem, či je to ľahkou „stravou“ alebo poobedným spaním, masážami, relaxom, pohodou bez stresov a večerným časom, kedy idem spať (20:30). Pochopila som, že keby som necítila vône, dá sa takto vydržať v pohode mesiac. Kto si myslí, že by to nedokázal, tak hovorím, že URČITE dokázal. Ľudia ani nemusia ísť na žiadny pobyt na to, aby vydržali niekoľko dní, či týždňov na šťavách alebo len na vode. Samozrejme je to oveľa ľahšie vtedy, keď nemusíte chodiť do práce, riešiť problémy, mať k dispozícii chladničku a možnosť upiecť si chleba :)
  4. Deň – Zmena – na obed sa pridáva k čaju aj BIO bujón  - iba šťava bez čohokoľvek, nesúhlasím s tým, keďže bujóny nepoužívame ani doma a tak odmietam, prišla som sa vyčistiť, nie jesť slanú vodu :) Hlad absolútne necítim a čo je najlepšie už aj hlava prestala myslieť na jedlo, keď vidím reštauračných hostí s plným tanierom, zostávam v pohode, nerobia sa mi sliny :) Viditeľne mi telo detoxikuje – tvár je vyhádzaná ako v 15-tich (nejem mastné, korenisté ani sladké a napriek tomu som ako puberťák, vlastne nejem nič :))
  5. Deň – pleť sa cez noc zázračne vyčistila, to sú mi zázraky :), počas dňa sa ozýva opäť škručanie v bruchu (alebo je to len práca čriev? ), sama som z toho prekvapená, lebo necítim hlad a nemám ani chuť na jedlo. Nepríjemná chuť v ústach, zuby si čistím 3-4x denne a oškrabávam jazyk, aj tak mám ústa stále zlepené akoby som sa práve zobudila po ťažkej noci :). Počas detoxu sa neodporúča krémovanie, aby pokožka lepšie dýchala, ale aj som si dopriala olejovú ajurvédsku masáž :) Vypila som len 0,75l šťavy za deň, zvyšok sa mi už nežiada, pijem vodu.
  6. Deň -  pleť úplne vyčistená, chuť žiadna, črevá pracujú stále a nahlas, nohavice obliekam bez rozopnutia :), pri rýchlom vstávaní mám točenie hlavy, musím vstávať pomalšie, veľmi veľmi nepríjemný povlak na jazyku, nejde ho ani zoškrabať lyžičkou ani kefkou, začínam cítiť citlivosť zubov – neviem, či to robí to časté umývane, alebo koncentrované šťavy alebo kombinácia oboch... 1l šťavy už vôbec  nepotrebujem, stačí mi 0,5 – 0,75l.
  7. Deň – dostávame posledný čaj a šťavu na celý deň, dokúpiť si môžeme aj na nasledujúce dni, ak chceme pokračovať, ja sa však teším na zelené šťavy z našej zeleniny, listov a byliniek, tie mi veľmi chýbali :) 

Nasleduje výstupné meranie, výsledok:

Výška 170cm, vek 36rokov

Vnútorný (orgánový, biologický, metabolický) vek pred 29 rokov, po 26 rokov

Váha pred 58.9 kg, po 56,7 kg (neprišla som chudnúť a úprimne som rada, že len toľko :))

Pás pred 72 cm, po 68 cm

Viscerálny tuk (na orgánoch) pred 3, po 3

Podváha pred - 7%, po - 10%

Tuk v tele pred 28,5%, po 27,4%

Svalovina v tele pred 16,8%, po 15,5%

 

Prechod na surovú stravu je podľa inštrukcií postupný – deň po pobyte sa odporúča pridať jedna porcia ovocia, druhý deň dve porcie, tretí deň k tomu aj porcia zeleniny a pod.  Som dva dni po a zásobujem telo najmä jahodami, čerešňami a malinami a absolútne viac nepotrebujem, šťavujem stále, vynechala som citrónovú vodu, lebo zuby stále cítim.

 

Kvôli liečbe alergie som plánovala pokračovať v šťavovavaní po dobu minimálne 21 dní. Doktorka mi to však neodporúčala  vzhľadom na moju váhu a úbytok svaloviny, prechádzam teda postupne na surovú stravu, ktorú som dodržiavala aj pred pôstom tak na 70%.

 

Môj názor – rozhodne odporúčam ! Naštartuje vás to psychicky aj fyzicky ! Napriek tomu, že by som možno veľa vecí prijala inak prevedených, cvičenie bolo zamerané na vek 60 a viac, čakala by som viac dynamiky alebo naopak napr. jógu ako spôsob meditácie, uvoľnenia.  Ľudia, ktorí absolvovali pôst po prvýkrát a pred detoxom nežili práve najzdravšie, majú zmätok v tom, čo bude po detoxe, najmä keď v ich kuchyni je len biely cukor a biela múka a v bio obchode nikdy neboli. Obávam sa, že z neznalosti toho, ako variť a pripravovať jedlo inak siahnu doma po chlebe so šunkou, keďže nemajú toľko skúseností, inšpirácií alebo niekoho, kto by im poradil. (Pozn. - poradiť sa však môže s pani doktorkou, ktorá robí 2x do týždňa poradňu cez telefón).  Napriek tomu je to skvelá skúsenosť s tým, čo naše telo dokáže a ako reaguje. 

 

Verím, že som vám aspoň sčasti odkryla, čo sa za takýmto detoxikačným pobytom skrýva a čo môžete od neho očakávať :) Ak máte otázky, pokojne nám napíšte alebo sa opýtajte rovno pod článkom, radi odpovieme :)

---

Ak chcete zažiť niečo podobné, je to viac ako jednoduché - všetky informácie a najbližšie termíny nájdete na stránke www.detoxpobyt.sk

alebo na našej stránke v sekcii Detoxikačný pobyt.

Pridať komentár