10 tipov ako používať ružovú vodu

Pulibkované: 18.05.2017 15:09:17
Kategórie: Produkty o ktorých by ste mali vedieť viac

10 tipov ako používať ružovú vodu

Prírodná ružová voda sa na prvý pohľad ničím nelíši od vody obyčajnej. Ak by sme očakávali ružovo sfarbenú tekutinu, zostali by sme sklamaní. Ak by sme však do skúmania zapojili aj čuchové bunky, nastalo by prekvapenie v podobe príjemnej vône ruží. Ešte väčšie prekvapenie by sme zažili ak by sme sledovali jej účinky na pokožku. Pozorovali by sme jej schopnosť čistiť, rozjasňovať, posilňovať, osviežovať. Pokožka by bola vďaka jej antibakteriálnym účinkom bez zápalových procesov. Keby sme do pozorovania zapojili ľudí s rôznymi typmi pleti, zistili by sme, že ružová voda je univerzálny produkt vhodný pre pleť aknóznu, citlivú, starnúcu, suchú, mastnú i normálnu. A pritom všetkom je ružová voda iba vedľajší produkt, ktorý vzniká pri destilovaní esenciálneho oleja z ruže damascénskej (Rosa damascena). Voda v špeciálnej destilačnej nádobe sa zohreje. Vznikne vodná para, ktorá prechádza cez lupienky ruží, pričom sa obohacuje o účinné látky. Keď teplota klesne, vodná para prejde do kvapalného stavu, pričom vznikne esenciálny olej a ružová voda. Ružová voda sa od esenciálneho oleja líši oveľa nižším obsahom účinných látok z ruže damascénskej. Zvyčajne obsahuje 1 % éterického oleja. To ružovú vodu predurčuje na univerzálne použitie v oblasti kozmetiky. Nepotrebuje žiaden konzervant a tak predstavuje čisto prírodný produkt, ktorý spĺňa i najprísnejšie kritéria kladené na prírodnú kozmetiku.

Ružovú vodu možno využívať viacerými spôsobmi:

1.PODKLAD POD PLEŤOVÉ OLEJE

Ak je pleť pred nanesením pleťového oleja navlhčená, olej ľahšie vsiakne a pleť nezostáva dlho mastná. Chlórovaná voda z vodovodu však pri dlhodobom používaní môže pleť vysušovať. Ak ju nahradíme ružovou vodou, pleť bude hydratovaná a účinky oleja sa s podporou ružovej vody zvýraznia.

2.OBKLAD NA OPUCHNUTÉ A UNAVENÉ OČI

Ak bojujeme s únavou očí a opuchmi, pričom očné krémy nestačia, môže pomôcť ružová voda. Môžeme ňou osviežiť očné okolie pred nanesením očného krému, alebo nechať pár minút oči relaxovať s priloženými kozmetickými tampónmi navlhčenými v ružovej vode.

3.ZAFIXOVANIE MAKE-UPU

Vzhľad a výdrž make-upu môžeme predĺžiť ružovou vodou. Ak pri nanášaní make-upu používame hubku, stačí ju jemne navlhčiť ružovou vodou. Do hubky sa jednak vsiakne menej make-upu a jednak make-up sa bude na tvár lepšie nanášať. Po nanesení púdra môžeme rozprašovačom na tvár ešte nastriekať trochu ružovej vody na celkové zafixovanie líčenia.

4.SÚČASŤ ÍLOVEJ MASKY

Prírodný íl predstavuje skvelý prostriedok na čistenie, posilnenie a oživenie pokožky. Jednoduchú ílovú masku vyrobíme tak, že v miske zmiešame jednu polievkovú lyžicu ílu s ružovou vodou, tak aby vznikla dobre roztierateľná pasta. Hmotu necháme na vyčistenej pleti pôsobiť 15 – 20 minút, pričom pleť priebežne osviežujeme ružovou vodou, aby íl úplne nestuhol a nesťahoval pleť. Nakoniec pleť opláchneme.

5. NÁHRADA VODY PRI VÝROBE DOMÁCEJ KOZMETIKY

Keď ružová voda funguje samostatne, určite bude fungovať aj ako súčasť iných kozmetických prípravkov. Ak vyrábame doma vlastnú kozmetiku, môžeme vodnú zložku nahradiť vodou ružovou. Robia to tak aj niektorí výrobcovia prírodnej kozmetiky. Ak teda nemáme čas a náladu na prípravu vlastných krémov, môžeme si vybrať z už hotových výrobkov. V zložení treba hľadať položku Rosa damascena flower water.

6.ODLIČOVANIE A TONIZOVANIE PLETI

Ružová voda sa dá použiť aj ako náhrada čistiacej pleťovej vody. Neobsahuje alkohol ako väčšina pleťových vôd a tak ani nie je voči pleti agresívna a nevysušuje ju. Zároveň však dokáže odstrániť zvyšky líčenia o odličovacích prostriedkov. Na pleť pôsobí antibakteriálne a adstringentne. Pleť stačí odlíčiť čistiacim gélom alebo mliekom, naniesť na kozmetický tampón ružovú vodu a dočistiť pleť.

7. OSVIEŽENIE PLETI

Pracujete v klimatizovanom prostredí a pleť sa vám vysušuje? Prípadne naopak klíma chýba a vy neviete čo si počať s horúčavou. Ak máme ružovú vodu s jemným rozprašovačom, môžeme ju použiť kedykoľvek v priebehu dňa na osvieženie pokožky. Okrem osvieženia bude bonusom aj jemná kvetinová vôňa.

8.UPOKOJENIE PODRÁŽDENEJ PLETI

Ružová voda môže byť prvou pomocou pri popáleninách a odreninách. Pomôže pleť ochladiť. Poskytne jemnú dezinfekciu a pomáha hojeniu. Takúto prvú pomoc sa oplatí mať pri sebe. Aby však ružová voda nestratila svoj prirodzený dezinfekčný účinok, netreba zabúdať, že by sme sa jej nemali dotýkať prstami alebo neočistenými nástrojmi. Na aplikáciu používajme rozprašovač alebo pipetu.

9.KUCHYŇA

Ak máte ružovú vodu v potravinárskej kvalite, môžete ju vyskúšať aj pri príprave jedál a nápojov. Ružová voda prevonia limonády aj koláče. Do koláčov ju pridávame v pomere jedna polievková lyžica na jeden kilogram múky a do limonád v pomere dve až štyri polievkové lyžice ružovej vody na jeden liter vody.

10.AROMATERAPIA

Vôňa dokáže výrazne zlepšiť náladu a odbúrať stres. Ak máte radi jemnú vôňu ruží, môžete si ružovú vodu kedykoľvek nastriekať na tvár, či do vlasov. Určite nebude spôsobovať bolesť hlavy, či pigmentové fľaky, ako to hrozí u niektorých parfumoch.

 ---

Pre Babičkinu záhradu napísala Helena.

Súvisiace produkty

Pridať komentár